Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist zakończone
Na linii startu w tych regatach stanęło łącznie 310 młodych żeglarzy z 11 krajów (w tym z Meksyku), co pod względem ilości zawodników było rekordem w historii rozgrywanych w Dziwnowie regat. Warto przy tym wspomnieć, że te regaty organizowane cyklicznie przez PSKO, cieszą się bardzo dużym uznaniem i są traktowane w środowisku żeglarskim jako bardzo prestiżowe wydarzenie. W Dziwnowie odbywały się już po raz drugi, przyciągając poza zawodnikami także liczne grono kibiców i miłośników żeglarstwa.
W tym roku wszystkie trzy dni były bogate w wiatr. Każdy z nich, choć słoneczny, był jednocześnie wietrzny, co sprzyjało żeglarskiej rywalizacji ale jednocześnie stawiało przed regatowcami duże wymagania. O ile w piątek i sobotę udało się rozegrać komplet planowanych wyścigów, o tyle ostatniego dnia (niedziela) ostatni (11 wyścig) został odwołany. Wiatr już od rana wiał z siłą 17-22 węzłów, a z każdą godziną zyskiwał na sile. Gdy zaczął przekraczać 25 węzłów Komisja Sędziowska podjęła decyzję o zakończeniu regat. Tym samym ostatniego dnia zawodów udało się rozegrać 2 wyścigi (z trzech planowanych), co łącznie dało liczbę 10 branych pod uwagę w klasyfikacji generalnej.
W kategorii OPEN zwycięzcą został Valentin Müller, drugi był Mohr Roko. Obaj zawodnicy reprezentują Niemcy i na przestrzeni całych regat byli zdecydowanie najlepsi, przewodząc stawce od pierwszego wyścigu. Jako trzeci na podium stanął Patryk Kosmalski, nieznacznie wyprzedzając swojego klubowego kolegę, Mateusza Grzempę.
Pierwsza dziesiątka kategorii OPEN:
1. Valentin Müller (NIEMCY)
2. Mohr Roko (NIEMCY)
3. Patryk Kosmalski (POLSKA)
4. Mateusz Grzempa (POLSKA)
5. Calle Lagerberg (SZWECJA)
6. Rasmus Lindström (SZWECJA)
7. Kamil Manowiecki (POLSKA)
8. Vejas Strelciunas (LITWA)
9. Filip Miłoszewski (POLSKA)
10. Igor Kuczys (POLSKA)
W kategorii DZIEWCZĄT walka o laur Międzynarodowej Mistrzyni PSKO była nie mniej interesująca. Finalnie, regaty wygrała Lova Forssén ze Szwecji, wyprzedzając Cosimę Schlüter (Niemcy). Na Trzecim miejscu zawody ukończyła reprezentantka Polski, Gabriela Czapska.
Pierwsza szóstka w kategorii DZIEWCZĘTA:
1. Lova Forssén (SZWECJA)
2. Cosima Schlüter (NIEMCY)
3. Gabriela Czapska (POLSKA)
4. Hedvig Liljegren (SZWECJA)
5. Pola Dzik (POLSKA)
6. Martina Carlsson (SZWECJA)
Tuż przed wręczeniem nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki, burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, podziękował zawodnikom i trenerom za przyjazd do Dziwnowa.
– Bardzo się cieszę z tego, że ponownie mogliśmy Was gościć w naszej gminie. Mam jednocześnie nadzieję, że niezależnie od osiągniętych wyników, byliście zadowoleni z pobytu i jeszcze nie raz nas odwiedzicie. Muszę też przyznać jedno – patrzę na Was, młodych żeglarzy i cały sztab szkoleniowy z nieukrywanym podziwem. Żeglarstwo, to bez wątpienia szkoła charakterów i śledząc warunki na akwenie, z uznaniem patrzyłem jak młodzi żeglarze radzą sobie z falami i wiatrem. Pokonując swoje słabości i starając się być sportowo lepszym, kształtujecie swój charakter, co bez wątpienia odciśnie swoje pozytywne piętno w przyszłości. Pamiętajcie, gdziekolwiek byście nie startowali, tu w Dziwnowie, będziemy trzymali za Was kciuki. Życzę Wam powodzenia, a kiedy znowu będziecie na wodzie, pamiętajcie … ster na Dziwnów.
Głos zabrał także prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, Tomasz Figlerowicz:
– Dziękując panu burmistrzowi za współorganizacje regat i gościnność. Chciałbym także podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w ich przygotowanie i przeprowadzenie.Zabezpieczenie, obsługę wyników, obsadę sędziowską, opiekę medyczną … można wymieniać długo, ale dzięki pracy wielu, wielu ludzi, doświadczyliśmy tak udanych pod względem sportowym i organizacyjnym zawodów. W sposób szczególny chciałbym też podziękować Arkadiuszowi Lenkowskiemu, który z ramienia PSKO całość koordynował i jednocześnie współtworzył. Mam nadzieje, że spotkamy się tu ponownie za rok, podczas kolejnych Międzynarodowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenie Klasy Optimist. Do zobaczenia.
Zadowolone z przebiegu było także liczne grono rodziców i żeglarskich kibiców. Podkreślali miłą atmosferę, możliwość bieżącego śledzenia sytuacji z akwenu regat (dzięki SailingNet, która prowadziła bezpośrednią relację) oraz wysoki poziom sportowy. Dla części z nich wizyta w Dziwnowie była pierwszą na ich żeglarskim szklaku i co już zapowiedzieli – z pewnością tu wrócą. Najbliższa okazja już wiosną przyszłego roku.