Kto wygra w Szczecinie? Przed nami Szczecin Match Race!

2018-04-27 16:39

Przez 4 dni Szczecin będzie światową stolicą regat meczowych. 12 zespołów z 8 krajów zmierzy się w dwóch imprezach jedna po drugiej, a wszystko na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie.

Pierwsze dwa dni to rozgrzewka czyli tradycyjny WarmUp, a kolejne 2 dni to 11 edycja klasyka czyli Szczecin Match Race. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy będą zdobywać punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, którego 3 runda odbędzie się właśnie w Szczecinie.

Na liście startowej 12 sterników z załogami, wszyscy sklasyfikowani w czołowej 100 rankingu światowego. To bardzo mocna i wyrównana stawka. Kto jest faworytem?

Dawno nie mieliśmy w Polsce tak mocno obsadzonych regat meczowych – wyjaśnia Maciek Cylupa, były zawodnik, a obecnie organizator regat. Każdy z 12 zaproszonych ma absolutnie szanse aby wygrać. Trudno wskazać faworyta, ale możemy pokusić się o analizę i pospekulować. Na pewno w pierwszych regatach, przez pierwszy dzień faworyzowani będą krajowi zawodnicy, czyli Zbroja, Szymik, Sawicki czy Jabłkowski, ponieważ przez ostatnie lata spędzili na tych jachtach (TOM28) najwięcej czasu i adaptacja tych załóg będzie najszybsza. Ale z każdym kolejnym wyścigiem stawka jeszcze bardziej się zacieśni i wyrówna. Decydować będą raczej pojedyncze zwycięstwa, nie spodziewam się dominacji któregoś ze sterników a raczej minimalnych różnic punktowych w rundzie eliminacyjnej. To wymusi skupienie i walkę o każdy punkt, bo nie będzie prostych i łatwych meczy.”

Szczecin Match Race
Autor: MT Partners / materiały prasowe

Kto wystartuje?

Ettore Botticini (ITA) – trzeci raz w regatach Polish Match Tour, młoda lekka juniorska załoga która preferuje słabsze wiatry, ale w ubiegłym roku mimo silnych wiatrów byli w stanie nawiązać walkę. W tym roku to ich 3 start i będą się liczyć w walce o czołowe miejsce. Z resztą pozycja nr 7 na Świecie nie wymaga rekomendacji.

Patryk Zbroja (POL) – pierwsze regaty w tym roku, zeszły sezon najlepszy w karierze, wygrana w Szczecin Match Race, finał w Sopocie i wiele doskonałych regat uplasowały Polaków na 8 miejscu w rankingu światowym. Dodatkowo ulubione dobrze im znane jachty i swoje domowe akweny stawiają ich w roli naturalnego faworyta. Ale brak startów w tym roku może być problemem na początku choć załoga stała i zgrana od lat.

Jelmer Van Beek (NED) – mocna młoda załoga, raz na TOM28 podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata 2015 w Świnoujściu. Mistrzowie Holandii, obecnie nr 21 na Świecie i są na fali wznoszącej. Bardzo intensywnie startują na całym Świecie, w zimie wzięli udział w regatach na Antypodach więc na pewno są mocno „rozpływani” i w formie. Kandydat do finałów.

Szymon Szymik – aktualny Wice Mistrz Polski, 30 na Świecie, dobra stała załoga, zna jachty i akwen a to będzie dla niego drugi start w sezonie po finale w Spring Cup w Rybniku. Ostatni sezon nie był zbyt intensywny, ale będzie groźny – zależy od koncentracji załogi i dobrego początku regat.

Felix Jacobsen – młoda załoga z Danii, nr 42 w rankingu, 3 raz na TOM28, agresywny i ambitny sternik robiący stałe dobre postępy co widać w progresie pozycji w rankingu. Czy wystarczy aby pokonać doświadczonych konkurentów?

Szymon Jabłkowski – chyba najmniej doświadczona załoga, zaczyna dopiero swój 3 sezon ale pracuje bardzo intensywnie i rozwija się najbardziej dynamicznie ze wszystkich polskich załóg. Świetny wygrany finał w Rybniku 2 tygodnie temu na pewno pomoże w pewności siebie ale czy ustrzeże od błędów, które jeszcze się zdarzają? Mimo tego trzeba na nich uważać.

Piotr Harasimowicz – wielka niewiadoma regat, jeśli wszystko pójdzie po jego myśli może być niespodzianka. Plus to mocno przepracowana zima i 2 wygrane w regatach we Włoszech w lutym i marcu. Problemem może być zmienny skład załogi i małe doświadczenie w bliskiej walce na TOM28. Ostatnio spory awans w rankingu z 85 miejsca na 47 !

Nelson Mettraux – szwajcarska młoda załoga z Genevy, doświadczona i opływana, obecnie nr 56 na świecie. Wygrali regaty Grade 2 w marcu, gdzie pokonali bardzo mocnych m.in. Monina (9 w rankingu) i Seppa (6 w rankingu). To oznacza że będą groźni tym bardziej ze to ich 4 start w Polish Match Tour.

Rafał Sawicki – Mistrz Polski 2017, wygrał WarmUp w zeszłym roku, bardzo skuteczny i doświadczony zawodnik. Fenomen, rzadko startuje w meczach ale jak już bierze udział zawsze jest w finałach.  58 pozycja w rankingu nie oddaje jego wartości, bo do rankingu zaliczają mu się tylko 4 imprezy a innym 8. Nowy skład w załodze może być problemem na początku, ale w końcówce regat będzie się liczył na pewno.

Denis Shapovalov – młody Rosjanin, 70 na Świecie, pierwszy raz w Polsce, do tej pory bez większych sukcesów i głównie startował w Rosji wygrywając regaty ale rangi grade4. Trudno coś przewidywać, ale rosyjski match Racing stoi na dobrym poziomie więc na pewno nie będzie to załoga do bicia i może być niespodzianką regat.

 

Teo Piasevoli – Chorwat, 71 w rankingu, bardzo doświadczony, profesjonalny żeglarz i trener, który mecze traktuje jako dodatek i zabawę. Często pływa z doskonałym Tomislavem Basiciem, w tym roku zajął 3 miejsce w regatach Grade3 w rodzinnym Sibeniku. Jeśli opanują łódkę to będą bardzo szybcy i groźni.

I na koniec - Afonso Leite, Portugalczyk, 3 raz na TOM28, mimo stosunkowo małej ilości regat zawsze liczy się w walce o czołowe miejsca, brązowy medalista zeszłorocznych Mistrzostw Europy. Obecnie nr 96 na Świecie ale realnie powinien plasować się w okolicy 50.

Przypomnijmy że regaty polegają na serii wyścigów każdy z każdym. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie około 100 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1, a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 5 sędziów i 6 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu, tak na Odrze jak i na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim, umożliwiając kibicom i spacerowiczom obserwowanie zmagań jak na stadionie. Start w sobotę o godz. 10 na Odrze przy Wyspie Grodzkiej.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Wyścigi planowane są w sobotę 28 kwietnia na Odrze oraz od niedzieli do wtorku 1 maja na Dąbskim.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, TT-Line Polska, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, D.A.D – Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.