Gdynia gospodarzem MŚ juniorów klas 49er, 49erFX i Nacra 17

2020-02-14 15:57 inf. pras. PZŻ
Mistrzostwa świata 49er 2019
Autor: Jesus Renedo / Sailing Energy

Mistrzostwa świata juniorów klas 49er, 49erFX i Nacra 17 w roku 2021 odbędą się w Gdyni! To już oficjalna informacja. Mistrzowskie regaty będą częścią corocznego żeglarskiego święta jakim jest impreza Gdynia Sailing Days.

Decyzja o przyznaniu Gdyni praw do organizacji mistrzostw świata to z pewnością efekt znakomitych opinii, jakie zebrali organizatorzy po ubiegłorocznej imprezie Gdynia Sailing Days. W jej ramach odbyły się wtedy młodzieżowe mistrzostwa świata klas 420 kobiet, 420 mężczyzn, 29er kobiet, 29er mężczyzn, Laser Radial kobiet, Laser Radial mężczyzn, RS:X mężczyzn, RS:X kobiet, katamaran Nacra 15.

– Bardzo się cieszę z decyzji władz światowego żeglarstwa. To przykład dużego zaufania, jakim darzą nas organizacje międzynarodowe. Na to zaufanie pracujemy od wielu lat, m.in. budując markę imprezy Gdynia Sailing Days. Przed nami kolejny festiwal szybkiego żeglowania, bo łódki klasy 49er i katamarany Nacra 17 stworzone są do szybkiej żeglugi. Te klasy bardzo dynamicznie się rozwijają, są atrakcyjne zarówno dla żeglarzy, jak i widzów. Jestem przekonany, że to będzie bardzo udana impreza – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Łodzie klasy 49er określane są jako Formuła 1 żeglarstwa olimpijskiego. Dwuosobowa załoga musi być niezwykle sprawna, aby zapanować nad bardzo szybka i niestabilną łodzią. Żeglowanie tym jachtem wymaga bardzo wysokich umiejętności technicznych ze względu na wąski kadłub, ogromną powierzchnię żagli, dwa trapezy i stałe wysięgniki służące do balastowania. 49er jest męską klasą olimpijską od igrzysk w Sydney w 2000 roku. 49erFX to klasa olimpijska kobiet, która na igrzyskach debiutowała w Rio de Janeiro (2016 r.).

49erFX od 49er’a różni się pędnikiem. Ma niższy maszt i mniejszą powierzchnię żagli. Klasa Nacra 17 to z kolei dwuosobowy katamaran wyposażony w hydroskrzydła pozwalające łódce unosić się nad wodą.

Co ciekawe, mistrzostwa świata juniorów klas 49er i 49erFX wrócą do Gdyni po 8 latach. To właśnie w tym mieście odbyły się pierwsze juniorskie mistrzostwa globu tych klas. Teraz do rywalizacji dołączą jeszcze żeglarze na olimpijskiej klasie Nacra 17.

Kolejna żeglarska impreza rangi mistrzowskiej odbędzie się w Gdyni. To efekt wzorcowej współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim. Jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy świadkami równie wspaniałych emocji, jak choćby w ubiegłym, gdy gościliśmy Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, w których uczestniczyło ponad 400 żeglarzy z 66 państw – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Gdynia od lat znana jest jako żeglarska stolica Polski. Konsekwentnie pracujemy nad wzmacnianiem znaczenia naszego miasta na żeglarskiej mapie świata. Sportowcy chętnie wracają do Gdyni i doceniają naszą bazę, świetną lokalizację, warunki pogodowe i przyjazną atmosferę, która panuje w naszym mieście. Cieszę się, że w Gdyni odbędą się kolejne regaty rangi mistrzostw świata i jestem przekonany, że po raz kolejny staniemy na wysokości zadania – dodaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.