Bojerowy tydzień na Bajkale 2018. Sukcesy Polaków na koniec sezonu

2018-04-12 13:07 Jerzy Sukow

W dniach 30.03-8.04 na syberyjskim jeziorze Bajkał, akwenie Małoje Morie w okolicach miejscowości Sarma odbyła się tradycyjna bojerowa impreza zwana Baikal Icesailing Week.

Ponad 60 bojerowców w klasie DN z 12 krajów: Rosji, Polski, Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji rywalizowało w trzech regatach: Pucharze Azji, Międzynarodowych Mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

W tym samym czasie 26 zawodników w klasie Ice Optimist (25 Rosjan i jeden Polak) walczyło o zwycięstwo w dwóch imprezach: mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

Już po około piętnastogodzinnej podróży po przyjeździe na miejsce okazało się, że warunki lodowe pozostawiają wiele do życzenia. Po rzadkich w tym regionie opadach śniegu i roztopach na lodzie pojawił się tzw. „bruk”, który skutecznie niszczył sprzęt: łamał sektory, rozkręcał wszystkie możliwe połączenia śrubowe. Organizatorzy z trudem odnajdowali akweny względnie równego lodu, na którym można było rozstawić trasę regat. Dojazd do niej zajmował czasami zawodnikom nawet godzinę.

Pierwszą imprezą w klasie DN był Puchar Azji. Dwudniowe regaty rozegrały się już po trzech wyścigach w bardzo niestabilnych warunkach – wiejący z różnych kierunków (zmiany nawet po 90 stopni w każdą stronę) wiatr. Ta impreza zapowiedziała dominację Polaków na syberyjskim lodzie. W pierwszej dziesiątce uplasowało się siedmiu Polaków! Zwyciężył Jarek Radzki P431 (KKS Warmia Olsztyn), przed Łukaszem Zakrzewskim P155 (MKŻ Mikołajki), Markiem Stefaniukiem P107 (MBSW Giżycko), Andrzejem Daleckim P180 (LKS Charzykowy) i Tomaszem Zakrzewskim P55 (MKŻ Mikołajki).

Bojerowy tydzień na Bajkale 2018
Autor: Jacek Kwiatkowski

Następnie w nocy przyszedł słynny bajkalski wiatr fenowy – Sarma. Silny, dochodzący do 150km/h wiatr schodzący z gór, które mają od 1400 do 2800 m zniszczył kilka bojerów stojących na lodzie oraz nawiał na lód w okolicach brzegu wielkie ilości piachu, traw a nawet małych kamieni.

Międzynarodowe Mistrzostwa Rosji rozegrały się w kolejne dwa dni, podczas których udało się rozegrać jeden wyścig dna pierwszego (słaby i kręcący wiatr) oraz 5 wyścigów przy silnym wietrze wiejącym z siłą od 8 do 15m/s. W tych warunkach bojery latały z prędkościami w granicach 100km/h.

W top 10 znalazło się sześciu Polaków. Mistrzem Rosji został Łukasz Zakrzewski P155 (MKŻ Mikołajki) wygrywając z Jarkiem Radzkim P431 (KKS Warmia Olsztyn) i Tomaszem Zakrzewskim P55 (MKŻ Mikołajki).

W tym samym czasie na tej samej trasie startowali zawodnicy do 16 r.ż, w klasie Ice-Optimist w Mistrzostwach Rosji. Wyjątkowo trudne warunki sprawiały, że wielu z zawodników nie kończyło wyścigów wywracając się, niszcząc sprzęt, rwąc żagle. Po 10 wyścigach ostatecznie zwyciężyła Polina Artiukh R741 z Władywostoku (6. miejsce na tegorocznych mistrzostwach świata) przed Władimirem Szilosnowem R55 z Irkucka. Jedyny obcokrajowiec w stawce, Polak, Jurek Sukow P346 (YKP Gdynia) ostatecznie uplasował się na 13. pozycji.

Po dniu przerwy wystartowała ostatnia z imprez: tradycyjne regat o Puchar Bajkału. Przy słabym wietrze rozegrano po 5 wyścigów w każdej z klas. W klasie DN zwyciężył Jarek Radzki P431 (KKS Warmia Olsztyn) przed Łukaszem Zakrzewskim P155 (MKŻ Mikołajki) i Olegiem Vasilievem R1 (St. Petersburg, Gasprom Sailing Team). W klasie Ice Optimist zwyciężył Jurek Sukow P346 (YKP Gdynia) przed Władimirem Szlinosowem R55 (Irkuck) i Katią Vasilievą R179(St. Petersburg).

Baikal Icesailing Week to ostatnia bojerowa impreza w sezonie 2016/2017. Teraz tylko 7 miesięcy do rozpoczynających sezon All Saints Regatta w Finlandii!

Bojerowy tydzień na Bajkale 2018
Autor: Jacek Kwiatkowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.