Śladami Knox-Johnstona, czyli Golden Globe Race 2018
1 lipca 2018 roku w Les Sables d'Olonne rozpoczną się regaty Golden Globe Race, które upamiętnią The Sunday Times Golden Globe Race w 50. rocznicę tego wydarzenia. Wtedy to sir Robin Knox-Johnston, jako pierwszy żeglarz opłynął samotnie kulę ziemską bez zawijania do portów.
The Sundey Times Golden Globe Race był pierwszym takim wyścigiem w historii. Został zorganizowany na przełomie 1968 i 1969 roku, a udział wzięło w nim dziewięciu żeglarzy, z których tylko Knox-Johnston osiągnął cel. To właśnie w czasie tych słynnych regat Donald Crowhurst popadł w chorobę psychiczną, sfingował informacje o swoim położeniu i popełnił samobójstwo, żeglarza nigdy nie odnaleziono...
W 2018 roku na starcie pojawi się 23 żeglarzy. Zanim wyruszą, w dniach 11-14 czerwca spotkają się w angielskim Falmouth i będą celebrować pięćdziesiątą rocznicę historycznego rejsu. Uczestnicy regat będą mieli do dyspozycji jedynie wyposażenie jakim dysponował Robin Knox Johnston, na jachcie „Suhaili”. W podróż dookoła świata wybiorą się więc bez możliwości korzystania z urządzeń takich jak: GPS, radar, AIS, elektryczny autopilot, chart plotter, telefon komórkowy czy nawet odtwarzacz płyt CD…
Na liście startowej dominują Francuzi, których jest aż pięciu, a wśród nich najstarszy uczestnik regat Jean-Luc van den Heede, który ma 72 lata. Ten żeglarski weteran samotnie pięć razy opłynął glob, jest też posiadaczem rekordu w samotnej żegludze dookoła świata pod wiatr. W 1986 zajął drugie miejsce w BOC Challenge Around Alone Race (późniejszy VELUX 5 Oceans Race). W 1990 zajął trzecie miejsce w Vendee Globe, trzy lata później był już drugi, a w 1995 roku jeszcze raz wystartował w BOC Challenge Around Alone Race zajmując trzecią pozycję.
Średnia wieku skiperów wynosi 48 lat, najmłodsza w stawce będzie z kolei Brytyjka Susie Goodall, która ma 28 lat. Wśród zgłoszonych są m.in. przedstawiciele Rosji, Estonii, Indii, Włoch, Finlandii a nawet Palestyny.
Don McIntyre, dyrektor regat nie może się już doczekać początku Golden Globe Race, ale zwraca też uwagę, że może dojść do kilku rezygnacji ze startu z powodów ekonomicznych. - To regaty, które są bardzo wymagające pod względem finansowym, dlatego trzeba się liczyć z tym, że kilku uczestników może się wykruszyć. W optymistycznym wariancie lista startowa może zostać wydłużona, bo mamy jeszcze siedem miejsc do obsadzenia, tyle że zostało już bardzo mało czasu, dlatego chętni szybko muszą podejmować decyzję – kończy McIntyre.
Lista startowa na dzień 12.12.2017:
Abhilash Tomy (Indie)
Antoine Cousot (Francja)
Are Wiig (Norwegia)
Carl Huber (Stany Zjednoczone)
Ertan Beskardes (Wielka Brytania)
Francesco Cappelletti (Włochy)
Gregor McGuckin (Irlandia)
Gustavo Pacheco (Brazylia)
Igor Zareckij (Rosja)
Istwan Kopar (Stany Zjednoczone)
Jean-Luc van den Heede (Francja)
Kevin Farebrother (Australia)
Loic Lepage (Francja)
Mark John Sinclair (Australia)
Mark Slats (Holandia)
Nabil Amra (Palestyna)
Patrick Phelipon (Francja)
Philippe Peche (Francja)
Robin Davie (Wielka Brytania)
Roy Butler Hubbard (Stany Zjednoczone)
Susie Goodall (Wielka Brytania)
Tapio Lehtinen (Finlandia)
Uku Randmaa (Estonia)