Zagle.se.pl » Aktualności » Wybitny żeglarz zginął od kul. Piraci zastrzelili go dla silnika spalinowego i kilku drobiazgów...

Wybitny żeglarz zginął od kul. Piraci zastrzelili go dla silnika spalinowego i kilku drobiazgów...

Peter Blake
Autor: facebook.com/VolvoOceanRace
Peter Blake
Jak poinformowała brazylijska policja, około godziny 23:00 lokalnego czasu na pokład łodzi nowozelandzkich żeglarzy wtargnęło sześciu zamaskowanych mężczyzn. Przestępcy otworzyli ogień. Dwóch członków załogi zostało rannych, trzeci zginął na miejscu. Niespełna 16 lat temu, 5 grudnia 2001 roku słynny żeglarz Peter Blake, szef syndykatu Team New Zealand, który dwukrotnie wywalczył prestiżowy Puchar Ameryki, został zamordowany przez piratów rzecznych na Amazonce. Warto przypomnieć sylwetkę tego wspaniałego żeglarza teraz, gdy jego następcy w iponującym stylu sięgnęli po Louis Vuitton Cup.

Sir Peter Blake to postać wyjątkowa, legendarna. Nowozelandczyk już za życia stał się prawdziwą ikoną światowego żeglarstwa. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (obecnie Volvo Ocean Race). W latach 1990 roku na jachcie "Steinlager 2" zwyciężył we wszystkich sześciu etapach i bezapelacyjnie wygrał cały wyścig.

Sir Peter Blake – Żeglarz Roku

W 1994 r. wraz z Robinem Knox-Johnstonem zdobył Jules Verne Trophy na katamaranie "Enza New Zealand". Wybitni żeglarze przepłynęli świat bez zawijania do portów w 74 dni 22 godziny 17 minut 22 sekundy. W tym samym roku Międzynarodowa Federacja Żeglarska (World Sailing) nagrodziła ich za ten wyczyn, przyznając pierwszy w historii tytuł Żeglarzy Roku. Kilka miesięcy później Blake i Knox-Johnston otrzymali od królowej Elżbiety II tytuły szlacheckie.

Blake jest także współautorem dwukrotnego zwycięstwa nowozelandzkich żeglarzy w regatach o Puchar Ameryki (1995 i 2000), wygrał regaty Fastnet w 1979 i 1989 roku, dwukrotnie triumfował na trasie Sydney-Hobart (w 1980 i 1984 roku).

To właśnie utworzenie syndykatu, który wygrał dla Nowej Zelandii Puchar Ameryki ("Black Magic") oraz powtórzenie tego sukcesu pięć lat później uczyniły Blake'a bohaterem narodowym w ojczyźnie i jednym z najpopularniejszy żeglarzy świata.

Szaleństwo czerwonych skarpetek

Nie mniej popularne były wówczas... czerwone skarpetki sir Blake'a. Podczas walki o "Srebrny Dzbanek" w 1995 roku Nowozelandczycy przegrali jeden z wyścigów. Rzekomą przyczyną porażki miał być brak na pokładzie wspomnianych skarpet – prezentu od żony, uznawanego za talizman załogi. Jakie szaleństwo zapanowało w związku z tym w Nowej Zelandii widać na filmiku...

https://www.youtube.com/embed/PtzQduKtpsQ

Po zakończeniu sportowej kariery wstąpić do fundacji Coustaeau Society, zajmującej się ochroną środowiska morskiego. W 2000 roku uruchomił kolejny ciekawy projekt – "Blakexpeditions", mający – we współpracy z ONZ – edukować ludzi w dziedzinie ekosystemów morskich. Kupił jacht "Antarctic Explorer", zmienił jego nazwę na "Seamaster" i rozpoczął pięcioletnią podróż, której celem było badanie zjawiska globalnego ocieplenia. Wyprawa do Amazonii okazała się ostatnim rejsem tego wybitnego żeglarza...

https://www.youtube.com/embed/PtzQduKtpsQ

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?