Zagle.se.pl » Aktualności » Urodziny "Daru Młodzieży" - 35 lat służby pod polską banderą

Urodziny "Daru Młodzieży" - 35 lat służby pod polską banderą

"Dar Młodzieży" - fot. Tomasz Degórski
Autor: Tomasz Degórski/Press Klub Polska
"Dar Młodzieży" - fot. Tomasz Degórski
W Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, 4 lipca 1982 roku, po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na flagsztoku nowego żaglowca szkolnego „Dar Młodzieży”. Był trzecim w wielkiej sztafecie – przejął tradycję po pierwszym -  barku „Lwów”, zwanym „kolebką nawigatorów”, i drugim „Darze Pomorza” – słynnej „białej fregacie”. Gdynia i Akademia Morska zapraszają w najbliższy wtorek 4 lipca na Nabrzeże Pomorskiem, gdzie od godz. 13.00 rozpoczną się rocznicowe obchody.

Historia 35 już lat służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej młodzieży, to historia szkoleniowych podróży łączących wszystkie oceany i kontynenty. Udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Podczas wizyt w  portach na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników żagli.

Na morskie szlaki „Dar Młodzieży” wkroczył w spektakularny sposób. Podróż numer 1 – wyjście z Gdyni 10 lipca 1982 r. - w brytyjskim Falmouth start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. Dramat na morzu – 27 lipca niemiecki jacht „Peter von Danzig” wzywa pomocy - jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. „Dar Młodzieży” idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitalika. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant „Dar Młodzieży” jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki bark „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Od pierwszej wielkiej podróży – rejsie na zlot żaglowców Osaka World Sail w 1983 roku, „Dar Młodzieży” jest stałym uczestnikiem światowych spotkań pod żaglami. Wśród wielu spektakularnych podróży wymienić warto wyprawę do Kanady na zlot żaglowców „Quebec 84”, dla uczczenia 450 rocznicy pionierskiej wyprawy Jacquesa Cartiera. Udział w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992” z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, powtórną wizytę w gościnnej japońskiej Osace w 1997 roku.

„Dar Młodzieży” odbył także w latach 1987-1988 podróż dookoła świata pod dowództwem kapitana Leszka Wiktorowicza. Była to wyprawa na wielki zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka  minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. Podczas 274 dni rejsu zostawił za rufą 36 352 mil morskich.

„Dar Młodzieży” to statek  kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Szkolenie studentów realizowane jest w oparciu o tradycyjne wartości, przez wieki wypracowane w realiach światowej żeglugi. To także wyrobienie specyficznej marynarskiej świadomości, zasad dobrej praktyki, zawodowej etyki, wreszcie sprawności fizycznej i odporności psychicznej, a także bezpośrednie „dotknięcie morza i żywiołu”.

„Dar Młodzieży” to także statek sukcesywnie modernizowany - nowocześnie wyposażony mostek, szkolna sala nawigacyjna, sala dydaktyczna, wachty prowadzone na realnych stanowiskach na pokładzie i w siłowni, czynią z „Daru Młodzieży” prawdziwe pływające laboratorium edukacyjne.

To także, dla każdego młodego człowieka wielka życiowa i zawodowa przygoda. A zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej praktyce, to świetna rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków „Daru Młodzieży”, dziś noszących kapitańskie galony.

„Dar Młodzieży”  to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany wszędzie, wypełniający wielką misyjną rolę edukacyjną, promujący Akademię Morską w Gdyni, polskie szkolnictwo morskie i Polskę – prawdziwy „pływający ambasador”.

W ciągu minionych 34 lat służby pod biało-czerwoną banderą „Dar Młodzieży” odbył 211 podróży, przepłynął prawie 565 tysięcy mil morskich, 702 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

Na temat:

Rocznicowe obchody rozpoczną się we wtorek 4 lipca na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni o godz. 13.00. Najpierw „Dar Młodzieży” podniesie nową, wielką banderę ufundowaną przez miasto Bydgoszcz. To nawiązanie do tradycji pierwszych bander „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”, fundowanych właśnie przez społeczności Bydgoszczy i Pomorza.

W Nabrzeżu Pomorskim odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica pierwszego komendanta „Daru Młodzieży” – kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza. Wspólna fotografia z „Darem” zakończy część oficjalną, a o godz. 16.00 z burty żaglowca zabrzmią szanty w wykonaniu znakomitego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

W godz. 17.00 – 19.00  otwarty pokład Jubilata zaprasza do zwiedzania. Równolegle na budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej (od strony mariny, obok Planetarium) odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca znakomitego żeglarza, wychowawcę kadr morskich kpt. Zbigniewa Szpetulskiego – od tego momentu patrona Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej.

O godz. 19.00 szantowa grupa „Trzy majtki” zaśpiewa z pokładu „Daru Młodzieży”.

„Dar Młodzieży” udostępniony będzie do zwiedzania także 5 i 6 lipca - godz. 14.00 – 20.00.

W środę 5 lipca o godz. 10.00 w Miejskiej Informacji - w ramach projektu Legenda Morska Gdyni - wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Krzysztofa Kamińskiego „Od stępki do dziewiczego rejsu”, a o godz. 17.30 przegląd filmów poświęconych „Darowi Młodzieży” (Wydział Nawigacyjny, Al. Jana Pawła 3).   

W czwartek 6 lipca, godz. 15.00  „Spotkania z nawigacją” - prezentacja symulatorów i planetarium, a o godz. 17.00 spotkanie z projektantem „Daru” Zygmuntem Choreniem i komendantem żaglowca kpt.ż.w. Ireneuszem Lewandowskim (Wydział Nawigacyjny, Al. Jana Pawła 3).

Wreszcie w piątek 7 lipca kiermasz pod burtą „Daru Młodzieży” od godz. 15.00, a o godz. 20.00 pożegnamy „Dar Młodzieży” wyruszający w kolejną podróż szkoleniową.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Aleksander Gosk / Dział Armatorski AMG
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?