Spotkania Samosterowe: z Mariuszem Główką o astronawigacji

2017-01-31 15:29 Waldemar Paszyński
Mariusz Główka
Autor: Archiwum Żagli Mariusz Główka

W ostatni poniedziałek stycznia w Tawernie Korsarz odbyły się bardzo ciekawe warsztaty "Astronawigcja praktyczna". Prowadził je autor "Żagli", kapitan Mariusz Główka – RYA Yachtmaster Ocean. Nic dziwnego, że sala w tzw. "Lochach" była pełna, a spotkanie miało największą frekwencję spośród wszystkich zorganizowanych w 2017 roku. Temat był bowiem bardzo frapujący i nieczęsto poruszany. W dobie powszechnej dostępności do technologii informatycznej i systemów GPS, pomiary kątów na gwiazdy czy słońce wydają się trochę prehistoryczne. Ale kiedy systemy nawigacji zawiodą tradycyjna metoda pomiarów będzie niezastąpiona!

Mariusz przyniósł pomoce naukowe – globus, sekstant z historią oraz prezentację, która ułatwiła uczestnikom zrozumienie podstaw astronawigacji. Kapitan Główka wyjaśnił podstawowe zasady dokonywania namiarów na ciała niebieskie, głównie na słońce w realiach jachtowych. Przedstawił konkretne przykłady obliczeń pozycji rzeczywistej w prawdziwym rejsie w listopadzie 2014 r. w trakcie regat ARC+.

Astronawigacja to sprawa dość skomplikowana. Trzeba znać dużo danych do poprawek i wzory prawidłowych obliczeń. Choć np. Kuba Jaworski żeglował kiedyś z nawigacją zliczeniową nawet na regatach i dopływał do celów! W warunkach oceanicznych pomyłka do 20 Mm nie ma większego znaczenia. Podstawą do pomiarów jest prawidłowo skalibrowany sekstant i chronometr, czyli nawet zwykły zegarek. W Internecie są dostępne tabele z informacjami pod jakim kątem jest widziane słońce na wszystkich długościach i szerokościach geograficznych o każdej pełnej godzinie. Są też tabele poprawek nawet na wysokość oczu obserwatora.

Robiąc kilka namiarów i obliczając potem wszystko według wzorów można ustalić pozycję jachtu bez użycia GPS. Wymaga to jednak dużo dokładności i precyzji oraz praktyki. Ale kiedyś tak właśnie żeglowano!

Spotkanie trwało do godziny 22.00 i dotknęło czubka góry lodowej. Bo jak powiedział Mariusz on sam odbył około 30 godzin zajęć samych podstaw astronawigacji w trakcie szkolenia na Yachtmaster Ocean. A więc pływajmy według ciał niebieskich bo warto! Spotkanie było nagrywane. Wkrótce dostępne będą realcje wideo.

Organizatorzy dziękują kamerzystom za wsparcie Samosteru oraz prowadzącego prelekcję i już dziś zapraszają na kolejne Spotkanie Samosterowe – 6 lutego w Korsarzu Jasiek Domański opowie o żeglowaniu po Polinezji Francuskiej. Wstęp wolny.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

samoster
Autor: Archiwum Żagli samoster
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.