Wszystkie zwycięstwa żeglarzy z Polski w regatach Kieler Woche

2017-05-22 15:48 Waldemar Malinowski
Kieler Woche
Autor: archiwum W. Malinowskiego 1957 r.: od lewej Gryniewicz, Perlicki, Grajewski, Przylipiak (archiwum W. Malinowskiego)

Regaty Kieler Woche, organizowane od 135 lat, to jedna z najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich na świecie. Polscy żeglarze wystartowali po raz pierwszy w Kilonii w 1957 roku. W 2017 roku, z okazji 60-lecia tego wydarzenia Polskie Stowarzyszenie Szkolne SAWA z Kilonii przygotowało specjalne spotkanie jubileuszowe. My zaś, dzięki uprzejmości Waldemara Malinowskiego ze Stowarzyszenia SAWA, prezentujemy wszystkich polskich zwycięzców Kieler Woche oraz najważniejsze wydarzenia w historii polskiego żeglarstwa związane z tymi regatami.

W 1957 roku jacht S/Y "Kapitan" z Gdyni wziął udział w trzech pełnomorskich wyścigach. Jednostką tą dowodził i sterował Zygfryd Perlicki, a w załodze byli Medart Przylipiak, Marian Gryniewicz, Ireneusz Grajewski oraz Władysław Sobczak. Wszystkie trzy wyścigi pełnomorskie wygrali i otrzymali pamiątkowe nagrody:
1. Wyścig z Kilonii do Eckernförde
2. Wyścig z Kilonii, wokół wyspy Fehmarn i powrót do Kilonii
3. Wyścig z Kilonii do miejscowości Wisby w Szwecji

W 1958 roku ta sama załoga na jachcie S/Y "Kapitan" wzięła udział w Kieler Woche 1958 i powtórzyła sukces z poprzedniego roku. Jednak z powodu popełnienia drobnego błędu przez siebie, Polacy honorowo zrezygnowali z przyjęcia nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w wyścigu Kilonia – Fehmarn – Kilonia (Rund ums Insel Fehmarn).

W 1972 roku odbyły się po raz pierwszy na Bałtyku regaty dla dużych żaglowców z całego świata. Regaty na wodach RFN z Lubeki do Kilonii wygrał polski żaglowiec S/S "Dar Pomorza" należący do Szkoły Morskiej w Gdyni. W tych samych regatach wziął udział również drugi polski żaglowiec S/Y "Zawisza Czarny" z Gdyni z młodzieżą Harcerskiego Centrum Wychowania Morskiego. W tym samym roku w Kilonii odbyły się regaty igrzysk olimpijskich, w których startował m.in. Zygfryt Perlicki z załogą Stanisław Stefański i Józef Błaszczyk w klasie Soling (8 m.). Z Polski przybyła do Kilonii spora armada jachtów pełnomorskich, między innymi S/Y "Korsarz" z żeglarzem Tadeuszem Prechitko, który w 1936 roku jako kapitan tej jednostki wygrał regaty z Sopotu do Kilonii, organizowane z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. W nagrodę dostali słynny Kronenkompas, który na początku II Wojny Światowe został skradziony w Gdańsku.

W 1981 roku S/S "Dar Pomorza" odwiedził Kieler-Woche po raz ostatni, po wielu wizytach złożonych wcześniej.

W 1987 roku Kilonię odwiedził żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej RP ORP "Iskra" i wziął udział w Operacji Żagiel na Bałtyku.

W 1991 roku S/Y "Zawisza Czarny" miał poważną awarię silnika podczas płynięcia Kanałem Kilońskim. Główny silnik napędowy eksplodował i częściowo rozsypał się. Na całe szczęście odbyło się to bez ofiar w ludziach. Silnik został fachowo i całkowicie wyremontowany przez firmę MaK-Krup w Kilonii. Koszty remontu zostały pokryte przez fundację Krupa.

Kieler – Woche w 1991 roku – pierwszy start dzieci z Polski w klasie Optimist z Polski. Są to regaty o puchar Urzędu Spraw Sportu w Kilonii. Organizatorami tych regat są kluby TSV – Schilksee i Związek- Żeglarzy (Segler-Vereinigung) w Kilonii.

W 1992 roku S/S "Fryderyk Chopin", pod dowództwem kpt. Krzysztofa Baranowskiego po raz pierwszy odwiedza Kilonię. Wydarzyła się mała awaria w maszynowni podczas płynięcia Kanałem Kilońskim, która została własnymi możliwościami i środkami usunięta.

Operacja Żagiel 1992 – Początek w Kilonii w Niemczech zaś uroczyste zakończenie w Gdyni w Polsce. W operacji wzięły udział polskie żaglowce STS "Henryk Rutkowski" z Trzebieży oraz STS "Generał Zaruski" z Jastarni. Impreza ta przeszła do historii najbardziej udanych z wszystkich Operacji Żagiel na Bałtyku.

7 - 10 kwietnia 1992 r - W tym roku gościliśmy w Kilonii po raz pierwszy niszczyciel rakietowy ORP "Warszawa 271" Marynarki Wojennej i również w tym samym roku podczas Kieler Woche gościliśmy po raz pierwszy okręty Marynarki Wojennej RP. Obecnie obchodzimy srebrny 25 jubileusz Marynarki Wojennej RP podczas tegorocznej imprezy Kieler-Woche.
W 1995 roku - Roman Paszke wygrał wyścig podczas Kieler-Woche w klasie ORC na jachcie S/Y "Gemini".

100 Lecie Kanału Kilońskiego - Jubileusz z udziałem polskich żaglowców. W imprezie wziął udział m.in. S/S "Dar Młodzieży", zaś w paradzie (Schiffskorso) po Kanale Kilońskim płynęły STS "Pogoria" i S/Y "Generał Zaruski". W dniu 100 Jubileuszu, dnia 22 czerwca 1995 roku w Kilonii odbyła się uroczysta impreza na STS "Pogoria" z upamiętnieniem wkładu Polaków przy budowie tej drogi morskiej.

Kieler – Woche w 1996 roku - Adam Pawłowski z Poznania wygrał regaty w klasie OK Dinghy.
Kieler – Woche w 1997 roku – Jacek Zbierski z Poznania wygrał regaty w klasie Europa. Sukces ten powtórzył podczas Kieler – Woche w latach 1998 oraz 1999.
Kieler – Woche w 1998 roku – Mateusz Kusznierewicz z Warszawy wygrał regaty w klasie Finn. Sukces ten powtórzył podczas regat Kieler-Woche w latach 1999 oraz 2002.
Kieler – Woche w 2002 roku – Przemysław Miarczyński z Sopotu wygrał regaty w windsurfingowej klasie olimpijskiej Mistral. Sukces ten powtórzył w latach 2009 oraz 2011, w klasie RSX.
Kieler – Woche w 2003 roku – Maciej Grabowski z Gdyni wygral regaty Kieler Woche w klasie Laser.
Kieler – Woche w 2005 roku – Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki wygrali regaty w klasie Star.
Kieler – Woche w 2007 roku – Agata Brygoła wygrała regaty w windsurfingowej klasie olimpijskiej RSX. Sukces ten powtórzyła podczas regat Kieler – Woche 2010.
Kieler – Woche w 2007 roku – Maksymilian Wójcik wygrał regaty w klasie RSX.
Kieler – Woche w 2008 roku – Piotr Myszka wygrał regaty w klasie RSX.

Na zakończenie wypada przypomnieć, że jeden z promotorów polskiego żeglarstwa był studentem w Kilońskiej Szkole Morskiej (Marineschule) i było to jeszcze przed I Wojną Światową. Gdy Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku, pan Tadeusz  Ziółkowski wrócił do swojej ojczyzny Polski. Był on później także kierownikiem ekipy olimpijskiej w 1936 roku podczas Olimpiady żeglarzy w Kilonii. W wolnym mieście Gdańsk zajmował stanowisko Kapitana Portu i był Komendantem Pilotów Morskich do końca sierpnia 1939 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.