Zagle.se.pl » Aktualności » Zbliża się JachtFilm Festiwal w Gdyni

Zbliża się JachtFilm Festiwal w Gdyni

Kadr z filmu "Jedno proste pytanie"
Autor: materiały prasowe
Kadr z filmu "Jedno proste pytanie"
Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny Vendee Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę 18 lutego w Gdyni na festiwalu JachtFilm. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. 18 lutego 2017 roku, ponownie w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej, zobaczymy osiem filmów, które opowiadają o najsłynniejszych polskich i światowych żeglarzach, dramatycznych wydarzeniach i wielkich pasjonatach, którzy związali swoje życie z morzem.

Dużą atrakcją będzie "Niedzielny żeglarz", film z 2016 roku o pierwszych regatach Whitbread Round the World Race z lat 1973-1974 – powiedział Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu. – Film opowiada o Meksykanach, którzy byli traktowani jak egzotyczna ciekawostka, ale nieoczekiwanie te wokółziemskie regaty wygrali – dodał. Jest to produkcja zrealizowana z dużym poczuciem humoru, pokazująca młodych ludzi, dla których regaty były przygodą życia.

Jednym z filmów pokazanych w Gdyni będzie "Ted", poświęcony zmarłemu 28 grudnia 2016 roku kapitanowi Tadeuszowi Olechnowiczowi, słynnemu komendantowi "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży".

Można traktować "Teda" jako hołd dla kapitana – stwierdził Minkiewicz. – Michał Dąbrowski, reżyser filmu, był u Tadeusza Olechnowicza w Bremerhaven latem i jesienią, i zarejestrował ostatnie z nim rozmowy. Będzie to pierwszy otwarty pokaz filmu – podkreślił.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej. Odbywa się on pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdyni.

Na temat:

PROGRAM JACHTFILM FESTIWAL

Sobota, 18 lutego

godziny 12-16

- "Ted" (20 minut) - film z 2016 opowiadający o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie "Daru Pomorza" i pierwszym "Daru Młodzieży".

- "Niedzielny żeglarz" (74 minuty) - historia Ramona Carlina, który z rodziną i przyjaciółmi wystartował na jachcie "Sayula II" w pierwszej edycji wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race. Meksykańska załoga te regaty nieoczekiwanie wygrała.

- "Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera" (25 minut) - produkcja z 2009 roku o jednym z najsłynniejszych czeskich żeglarzy.

- "Aurora Ulani" (20 minut) - film o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie „Dharma Bum III”, widzianych z perspektywy 10-letniej Aurory.

- "Od drewna do głębi" (5 minut) - krótki dokument o Benie Harrisie, który produkcję mebli porzucił dla produkcji drewnianych jachtów.

- "Samotnie na falach" (50 minut) - opowieść o czeskim żeglarzu Milanie Kolacku, który postanawia wystartować w regatach Mini-Transat.

godziny 17-20

- "Cudem ocalony" (52 minuty) - film o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendee Globe.

- "Jedno proste pytanie" (88 minut) - historia dwójki młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż na daleką północ, do granicy lodów.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?