Czekamy na start Polaka w Volvo Ocean Race

2017-02-02 13:51 Tomasz Kowalczyk, Waldemar Heflich

Już za kilka miesięcy wystartuje kolejna wielka impreza – regaty Volvo Ocean Race 2017/18. Wiadomo, że start nastąpi 22 października z Alicante. Ma to być najdłuższy wyścig w historii tych regat. Ponad 45 tysięcy Mm na trasie odwiedzającej 12 miast na pięciu kontynentach. Jest szansa, że za trzy lata, podczas kolejnej edycji VOR i my będziemy się emocjonować startem polskiego żeglarza - Filipa Pietrzaka...

Do regat Volvo Ocean Race 2017/18 oficjalnie zgłosiły się już trzy załogi. Pierwszy swój akces ogłosił holenderski zespół AkzoNobel, później dołączył Dongfeng Race Team z francuskim skiperem Charlesem Caudrelierem. Trzeci na liście startowej pojawił się hiszpański MAPFRE, którym kieruje Pedro Campos. 

Polskich kibiców bardziej zainteresuje rywalizacja na przełomie 2020 i 2021 roku. Przedsiębiorca i wielki pasjonat jachtingu regatowego Paulo Mirpuri za trzy lata chce wystawić swoją ekipę Mirpuri Foundation (trenująca dziś na jachcie "Green Dragon" VO70), która ma spore doświadczenie związane ze startami w wielkich regatach. Portugalczyk w swojej międzynarodowej załodze, znalazł miejsce dla polskiego żeglarza Filipa Pietrzaka. 30-latek z Gdańska startował m.in. w słynnym wyścigu Sydney-Hobart, ale może też się pochwalić występami w King Cup Regatta, Giraglia Race czy China Sea Regatta. Kilka razy wchodził też w skład obsad regatowych w Tajlandii i Australii. Na pokładzie portugalskiego jachtu pełni funkcję dziobowego, trymera i pitmana.

Załoga Mirpuri Foundation z Polakiem na pokładzie testuje aktualnie jacht podczas podróży przez Atlantyk z Wysp Zielonego Przylądka na Barbados i jest w połowie drogi. Na zgłoszenie się się do tegorocznej edycji zabraknie czasu, ale w kolejnej już powinno się udać.

Premierowe załogowe regaty dookoła świata odbyły się na przełomie 1973 i 1974 roku. Startowano wtedy jeszcze pod szyldem Whitbread Round the World Race. W pierwszych historycznych zawodach uczestniczyły dwa polskie jachty – "Otago" Zdzisława Pieńkawy oraz "Copernicus" Zygfryda Perlickiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.