Przystanie nad Jeziorem Czorsztyńskim, które warto znać

2017-05-21 15:35 Agnieszka i Włodek Bilińscy
Zamek nad Jeziorem Czorsztyńskim
Autor: Gibasianka, CC BY, Flickr.com Zamek nad Jeziorem Czorsztyńskim

Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdują się zarówno eleganckie, żeby nie powiedzieć ekskluzywne przystanie z bogatym zapleczem noclegowo-gastronomicznym, jak i prowizoryczne, zagubione na dzikim brzegu pomosty. Sami wybierzcie, gdzie chcecie zacumować.

Przystań Stylchyn

Podczas rejsu wokół Jeziora Czorsztyńskiego proponujemy zatrzymać się m.in. na przystani Stylchyn Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego (w pobliżu wsi Kluszkowce; Osada Czorsztyn). To najwygodniejsza z marin na Jeziorze Czorsztyńskim, a w dodatku nie tak hałaśliwa jak te w okolicach Niedzicy. W porcie jest możliwość cumowania, trzymania jachtu przez sezon, drobnych napraw, a także wyczarterowania żaglówki. Jest tam także slip, miejsce na grill, pole namiotowe i noclegi. Organizowane są też kursy żeglarskie i regaty.

Wzdłuż ulicy za bramą przystani ustawiono zabytkowe drewniane wille, chaty, płoty i kilka tradycyjnych spichlerzy – to pozostałości po wioskach z terenów przeznaczonych do zalania przez wody powstającego Jeziora Czorsztyńskiego. Osada o nieco skansenowym charakterze pełni dziś rolę centrum konferencyjno-turystycznego (z bazą restauracyjną i noclegową).

2 km stąd znajduje się góra Wdżar słynąca z magmowych intruzji andezytów, rzadkich w Pieninach i Gorcach.

Przystań YKP Nowy Targ

Kierując się ku ujściu Białki i Dunajca do Jeziora Czorsztyńskiego, na północnym brzegu natkniemy się na przystań YKP Nowy Targ. Na wodach wcinającej się głęboko w ląd zatoki Sygulina buja się kilkadziesiąt jachtów pozostawionych na bojkach, a wiele innych cumuje do tutejszego pomostu. Można tu zacumować łódkę na dłużej, wyslipować jednostkę, postawić namiot czy przespać się w domkach. Jest miejsce na biwak, parking, możliwość podładowania akumulatora. Sklep w odległości około 800 m. To wyjątkowo przytulne miejsce, gdzie można bliżej obcować z naturą niż w innych przystaniach na Jeziorze Czorsztyńskim.

Przystań Wiaterni

Wygodne miejsce na pozostawienie jachtu znajdziecie po wschodniej stronie wsi Frydman, w dosyć „naturalnej” przystani żeglarskiej klubu sportowego Wiaterni z Nowego Targu. Stoi tu pomost, a łagodne brzegi umożliwiają bezpieczne cumowanie jachtu. Można zostawić łódkę na dłużej na bojce, zrzucić jednostkę z wózka do wody, skorzystać z toalety i natrysku oraz rozstawić namiot. Klub organizuje szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży na optimistach i 420, a także regaty.

Południowe brzegi Jeziora Czorsztyńskiego – pomiędzy Frydmanem a Niedzicą – są stosunkowo dzikie, na długich odcinkach porośnięte lasem. Na terenach w okolicach Falsztyna ustanowiono rezerwat ścisły Zielone Skałki. Cumowanie tam jest wzbronione, gdyż obszar ten stanowi enklawę Pienińskiego Parku Narodowego. Sama miejscowość położona jest nieco w głębi lądu. W tutejszym folwarku (podobnie jak w Niedzicy) najdłużej w Polsce, bo aż do 1931 r., utrzymały się stosunki feudalne – forma pańszczyzny zwana na Spiszu żelarką.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.