Zagle.se.pl » Sport » Silna reprezentacja Polski na mistrzostwa świata juniorów ISAF

Silna reprezentacja Polski na mistrzostwa świata juniorów ISAF

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata juniorów ISAF
Autor: Polski Związek Żeglarski
Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata juniorów ISAF
Ponad 700 zawodników z całego świata rywalizować będzie w dniach 14-20 grudnia w Auckland (Nowa Zelandia) podczas mistrzostw świata Juniorów ISAF. Polski Związek Żeglarski po raz pierwszy w historii wystawia pełen skład. Zawodnicy rywalizować będą w klasach RS:X, Nacra 15, 420, Laser Radial i 29er.

Ubiegłoroczne mistrzostwa były dla nas niezwykle udane. Złoty medal w klasie 420 zdobyły Julia Szmit i Hanna Dzik, a na trzecim miejscu w klasie Laser Radial regaty ukończyła Magdalena Kwaśna. Jakie będą tegoroczne regaty? Wyniki naszych zawodników w tegorocznych imprezach mistrzowskich dają podstawy do optymizmu. Dodatkowo reprezentacja od 30 listopada trenuje ze sobą w Hong Kongu w warunkach zbliżonych do tych, które będą panowały w Auckland.

Zawodnicy jadący na mistrzostwa zostali wyłonieni w drodze kwalifikacji krajowych. Reprezentacja liczy czternastu zawodników oraz trzech trenerów. W klasie 420 zobaczymy Julię Szmit i Hannę Dzik, a także Macieja Kruśca i Rafała Radeckiego. Reprezentantami 29er-ów będą Aleksandra Melzacka i Maja Micińska, a także Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński. Lidia Sulikowska i Michał Zych wystartują w klasie RS:X. Laser Radial obsadzony będzie przez Wiktorię Gołębiowską i Jakuba Rodziewicza. Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira to team Nacra 15.

W skład sztabu trenerskiego weszli Paweł Nowakowski, Szymon Makowski oraz Marek Nostitz-Jackowski. Niestety ze względu na ograniczenia wprowadzone przez światową organizację World Sailing, reprezentacja może liczyć jedynie trzech szkoleniowców.

Na temat:

Klasa 420

Julia Szmit, Hanna Dzik – obrończynie tytułu sprzed roku. Tegoroczne mistrzynie świata i wicemistrzynie Europy. Dziewczyny w tym roku zgarnęły prawie wszystko co tylko było możliwe. Bezkonkurencyjne były także w imprezach krajowych. Śmiało możemy powiedzieć, że walczyć będą o medal.

Szmit Dzik

Maciej Krusiec, Rafał Radecki – złoci medaliści Mistrzostw Polski Juniorów.  Będzie to ich debiut w imprezie tej rangi.

Krusiec Radecki

Paweł Nowakowski (Trener) – popularny „Magick”, okazał się być nim nie tylko z nazwy. W krótkim czasie doprowadził nasze dziewczyny do absolutnego światowego topu w klasie 420. Będą to jego drugie mistrzostwa.

Klasa 29er

Aleksandra Melzacka, Maja Micińska – również nie debiutantki. Na miejscu szóstym podczas ubiegłorocznych mistrzostw. Wicemistrzynie świata z tego roku z Medemblik. Zawodniczki Volvo Youth Sailing Team Poland w Polsce mogą rywalizować tylko z mężczyznami.

Melzacka Micińska

Mikołaj Staniul, Kajetan Jabłoński – będzie to ich pierwszy ISAF. Chłopaki będą na pewno chcieli powetować sobie nieudany start w holenderskich mistrzostwach świata. Drugie miejsce podczas mistrzostw Europy Eurosaf tylko potwierdza, że stać ich na wiele.

Staniuil Jabłoński

Szymon Makowski (Trener) – opiekuje się zawodnikami klasy 29er od marca tego roku. Na swoje konto może zapisać już wicemistrzostwo świata Oli i Majki oraz medale EUROSAF. Debiut na mistrzostwach.

Klasa RS:X

Lidia Sulikowska – brązowa medalistka mistrzostw Europy Techno 293, wywalczone dwa tygodnie temu trzecie miejsce w mistrzostwach świata juniorów klasy RS:X w kategorii U17, Mistrzyni Polski. Więcej chyba wymieniać nie trzeba. Zadebiutuje na mistrzostwach.

Sulikowska

Michał Zych – męska kwalifikacja na mistrzostwa świata ISAF trwała do ostatniego wyścigu Mistrzostw Polski. Ostatecznie o kwalifikacji Michała zadecydował 1 punkt. Podczas listopadowej rywalizacji w Limassol nasz zawodnik zajął 30 pozycję. Również debiutant.

Zych

Klasa Laser Radial

Wiktoria Gołębiowska – brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy Juniorów w kategorii U17. Wicemistrzyni Polski Juniorek, oraz piąta zawodniczka wśród seniorek. Będzie to jej pierwszy ISAF.

Gołebiowska

Jakub Rodziewicz – dziewiąty zawodnik ubiegłorocznej imprezy. Medalista Mistrzostw Polski. Na mistrzostwach świata zajął jedenaste miejsce w kategorii U21. Bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej na krajowym podwórku.

Rodziewicz

Nacra 15

Tymoteusz Cierzan, Oskar Niemira – brązowi medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Europy w klasie Hobie Cat 16. Kwalifikację wywalczyli wygrywając Mistrzostwa Polski Katamaranów oraz Volvo Gdynia Sailing Days. Wystartują po raz pierwszy.

Cierzan Niemira

Marek Nostitz-Jackowski – opiekun reprezentacji. Trener od wielu lat mieszkający w Hong Kongu. Jego wiedza, znajomość akwenów jest nie do przecenienia.

Pierwsze wyścigi mistrzostw planowane są na 16 grudnia. Reprezentacja do Auckland doleci już sześć dni wcześniej. Jedynie laserowcy dołączą do nich 13 grudnia ze względu na start w mistrzostwach Hong Kongu. Warto dodać, że ze złotym i brązowym medalem nasza reprezentacja zajęła przed rokiem trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej państw.

Trzymamy kciuki!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?