Zagle.se.pl » Sport » Ruszają zgłoszenia do kolejnego sezonu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Ruszają zgłoszenia do kolejnego sezonu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Polska Ekstraklasa Żeglarska
Autor: Marta Dębska
Polska Ekstraklasa Żeglarska
We wtorek 10 stycznia 2017 otwarte zostały zgłoszenia do trzeciego sezonu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Projekt z roku na rok rozwija się i zyskuje nowych zwolenników i uczestników. W sezonie 2016 w rozgrywkach udział wzięło 13 zespołów z całej Polski, które rywalizowały łącznie w czterech imprezach w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie. Najlepszym klubem okazał się SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej dowodzony przez Tymona Sadowskiego. Cztery najlepsze kluby uzyskały kwalifikację do Sailing Champions League.

W nowym sezonie organizatorzy zaplanowali kilka nowości zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Najważniejsze z nich to:

• rozegranie pięciu imprez PEŻ – nowa lokalizacja to Kołobrzeg
• pierwsza impreza tym razem odbędzie się w maju w Sopocie, finał we wrześniu w Szczecinie
• system zgłoszeń podzielony został na dwie części – I etap dla klubów do tej pory uczestniczących, II etap – zgłoszenia otwarte dla wszystkich chętnych.
• do finału SCL w Porto Cervo można zakwalifikować się wyłącznie poprzez imprezy eliminacyjne w St. Petersburgu i St. Moritz.

Zgłoszenia do krajowych rozgrywek ruszyły 10 stycznia i zostały podzielone na dwie części:

• 10-31.01.2017 – dla dotychczasowych uczestników (zgłoszenie w tym terminie daje gwarancję uczestnictwa w Lidze)
• 01.02-31.03.2017 – zgłoszenia otwarte (decyduje kolejność zgłoszeń do liczby 18 zespołów)

Rejestracji należy dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie http://ligazeglarska.pl/form/
Zgłoszenie będzie ważne i zostanie zaakceptowane po przesłaniu formularza zgłoszeniowego oraz opłaceniu wpisowego do całej Ligi.

Regulamin uczestnictwa znajduje się na stronie http://ligazeglarska.pl/regulamin/

Na temat:

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, gdyż te dostarczane są i obsługiwane przez organizatorów na miejscu regat. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Pierwsze cztery kluby Ligi, poza tytułami krajowymi, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League. Tegoroczny finał Ligi Światowej ponownie odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego PMT Szczecin oraz  przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2017:
13-14.05.2017 – Sopot
24-25.06.2017 – Świnoujście
15-16.07.2017 – Kołobrzeg
19-20.08.2017 – Gdynia
09-10.09.2017 – Szczecin

***

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

W sezonie 2016 w rozgrywkach udział wzieło 13 klubów z całej Polski. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?