Dwóch Polaków na podium Mistrzostw Węgier w klasie DN

2017-01-09 14:08 Jerzy Sukow
Adam Szczęsny i Łukasz Zakrzewski
Autor: Archiwum Żagli Adam Szczęsny i Łukasz Zakrzewski

W dniach 7-8 stycznia w węgierskim Abadszalok na jeziorze Tisza rozegrano bojerowe Mistrzostwa Węgier. W regatach triumfował Łukasz Zakrzewski. Tuż za jego plecami uplasował się Adam Szczęsny.

W zawodach wystartowało 19 zawodników z sześciu krajów. Pierwszego dnia regat rozegrano sześć wyścigów przy sile wiatru od 4 do 9 m/s. Wyścigi były pełne akcji, lider zmieniał się co okrążenie. Po tym emocjonującym dniu Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) był pierwszy, Adam Szczęsny (KKS Warmia Olsztyn) – czwarty.

Drugi dzień rozpoczął się od czekania na wiatr. Gdy w końcu udało się rozpocząć zmagania Komisja musiała często zmieniać trasę ze względu na nagłe zmiany kierunku podmuchów. W końcu puszczono bieg, podczas którego wiatr siła wiatru wzrosła do niebezpiecznych prędkości. Najlepszy zawodnik – Węgier Peter Hamrak na górnym znaku złamał maszt. Łukasz Zakrzewski wygrał wyścig, Adam Szczęsny był trzeci. Kolejne biegi ze względu na bezpieczeństwo zawodników zostały odwołane.

Ostatecznie regaty wygrał Łukasz Zakrzewski, na drugim stopniu podium stanął Adam Szczęsny.

To dobry prognostyk przed rozpoczynającym się sezonem. W Polsce lód już jest na wielu akwenach. W weekend 14-15 stycznia rozegrane zostaną pierwsze w sezonie regaty krajowe.