Zmarł prof. Czesław Marchaj
Redakcja “Żagli” z głębokim smutkiem zawiadamia o śmierci najstarszego współpracownika naszego miesięcznika (nr legitymacji 9, wydanej 31 grudnia 1965), najwybitniejszego polskiego teoretyka żeglarstwa Profesora Czesława Marchaja (ur. 1918 r.) – światowej sławy wykładowcy akademickiego, wieloletniego szefa katedry teorii żeglarstwa z Southampton.
Profesor napisał m.in. fundamentalne dzieło naukowe “Teoria żeglowania” i kultową dla żeglarzy morskich “Dzielność morską”. Ta druga pozycja to zapewne najwybitniejsze dzieło dotyczące żeglarstwa w literaturze światowej. Skłania ono do zmian sposobu myślenia o popularnych kierunkach w konstrukcji jachtów, zarówno regatowych, jak i turystycznych.
Czesław Marchaj - Nasz Profesor ze stopki…
“Teoria żeglowania” z kolei to biblia wszystkich konstruktorów jachtowych na całym świecie. Prace Profesora zawsze były oparte nie tylko na modnych ostatnio badaniach tunelowych dokonywanych na modelach w różnej skali, ale przede wszystkim na zebraniu i opracowaniu ogromnej ilości materiału badawczego i doświadczeń praktycznych wyniesionych z realnego żeglowania.
Od wielu lat Profesor był na emeryturze i mieszkał na południu Francji, ale cały czas utrzymywał żywe kontakty z krajem, publikując wielokrotnie, m.in. w “Żaglach” (np. esej o wytrzymałości sterów).
Czesław Marchaj - Nasz Profesor ze stopki…
Żołnierz AK (krzyż AK), wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia naukowe i żeglarskie w kraju i za granicą. Mimo zaawansowanego wieku nadal był zapalonym żeglarzem i szybownikiem.
Zmarł 21 lipca br. Cześć Jego pamięci!
Redakcja “Żagli”