„Zjawa IV” symbolicznie zakończyła rejs Władysława Wagnera

2012-09-17 12:05 Marek Zwierz
Zjawa IV kończy symboliczny rejs
Autor: Marek Zwierz "Zjawa IV" kończy symboliczny rejs

W sobotę 15 września „Zjawa IV” powróciła z długiego rejsu wokół Bałtyku i do Anglii, symbolicznie kończąc w ten sposób rejs Władysława Wagnera. Po przywitaniu jachtu uroczyście przecięta została wstęga otwierająca gdyńską Aleję Zasłużonych Żeglarzy, którą zaingurowało wmurowanie tablicy upamiętniającej dokonania Władysława Wagnera.

15 września 2012 roku harcerski jacht „Zjawa IV” symbolicznie zakończył rejs Władysława Wagnera, który rozpoczął się w Gdyni 8 lipca 1932 roku. Celem było opłynięcie świata, ale po zamknięciu pętli Wagnerowi nie dane było powrócić do macierzystego portu. W Anglii, w Great Yarmouth, zaskoczył go wybuch II Wojny Światowej. Skazany na zapomnienie w słusznie minionym okresie naszej historii dopiero teraz, w setną rocznicę urodzin żeglarza, 20 lat po jego śmierci i w 80 lat od wyruszenia w rejs harcerze symbolicznie swoją „Zjawą IV” przepłynęli ostatni, dotychczas brakujący odcinek z Anglii do Gdyni.

Na jacht czekał w Marinie Gdynia komitet powitalny; Małgorzata Sinica, Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, Andrzej Królikowski, Prezes Ligii Morskiej i Rzecznej i Maciej Leśny, Wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego do spraw morskich. Powitanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Kapitan „Zjawy IV”, Piotr Cichy przekazał przywiezioną z Great Yarmouth symboliczną plakietę, która została przekazana do harcerskiego Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni.

„Zjawa IV” powróciła z długiego rejsu wokół Bałtyku i do Anglii. Przepłynęła 3985 mil, zawinęła do 30 portów, a w 9 zmieniających się załogach uczestniczyło blisko 100 harcerek i harcerzy. Był to rejs „Podług Słońca i Gwiazd” upamiętniający w ten skromny sposób wokółziemski rejs Władysława Wagnera.

Po przywitaniu „Zjawy IV” uroczyście przecięta została wstęga otwierająca gdyńską Aleję Zasłużonych Żeglarzy. Pierwszą wmurowano tablicę upamiętniającą rejs, a na niej, obok krótkiej inskrypcji, portret Władysława Wagnera i mapa jego rejsu. Pod tablicą złożono kwiaty, a z pobliskiej sceny Małgorzata Sinica, Wojciech Szczurek, Anna Wypych-Namiotko (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury), Mieczysław Struk (Marszałek Województwa Pomorskiego), Andrzej Radomiński (Mesa Kaprów Polskich), Andrzej Królikowski i Maciej Leśny wygłosili krótkie laudacje o rejsie Wagnera.

Na zakończenie Komendant „Daru Młodzieży”, Artur Król, Sekretarz Rady Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej Tomasz Sobieszczański i Przewodniczący tej Rady, Andrzej Królikowski, wręczyli rodzinie Władysława Wagnera dyplom Honorowego Kapitana Żeglugi Wielkiej. Cała uroczystość zakończyła się wspólna grochówką.

Marek Zwierz

„Zjawa IV” symbolicznie zakończyła rejs Władysława Wagnera

-

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.