Żeglarze zainaugurowali w Mikołajkach kampanię 7 Cudów Mazur

2015-06-07 21:16 materiały prasowe 7 Cudów Mazur
7 Cudów Mazur
Autor: MAT. PRASOWE

6 czerwca w Mikołajkach odbyły się pierwsze regaty Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Zawody rozegrano w idealnych warunkach pogodowych – dominował silny wiatr i bezchmurne niebo. W zawodach w klasie Open udział wzięło 14 jednostek. Najlepszy wynik osiągnęła załoga Babooshki. Rywalizacji na wodzie towarzyszyły liczne atrakcje na lądzie, które przyciągnęły rzesze turystów spędzających długi czerwcowy weekend na Mazurach.

Zobacz WYNIKI I rundy eliminacyjnej Żeglarskiego GP o Puchar 7CM w Mikołajkach

Inauguracyjna impreza III edycji kampanii samorządowej 7 Cudów Mazur rozpoczęła się od wielkiego żeglarskiego śniadania, w którym serwowano smażone Plińce z Pomoćką. Mazurska specjalność została przyrządzona przez profesjonalnych kucharzy z Wioski Żeglarskiej Mikołajki. Po treściwym poczęstunku nastąpiło oficjalne rozpoczęcie regat przez Panią Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego Wiolettę Śląską-Zyśk i Pana Burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego. W ramach I eliminacji rozegrano trzy wyścigi w idealnych warunkach atmosferycznych, po których najszybsza okazała się załoga Babooshki ze sternikiem Jackiem Daszkiewiczem. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno ekipy Sympathy oraz Omegi 153. Pełne wyniki są dostępne na: www.7cudowmazur.pl. Kolejne rundy eliminacyjne odbędą sięw: Mrągowie (4 lipca), Giżycku (11 lipca), Węgorzewie (18 lipca), a wielki finał żeglarskich zmagań zobaczymy w Rynie (22 sierpnia).

Równolegle na lądzie działała specjalna strefa kibica, w ramach której odwiedzający mogli poznać różnorodne sposoby aktywnego spędzania czasu na Mazurach. Większość chętnie korzystała m.in. z możliwości przepłynięcia się wielofunkcyjnym katamaranem X-Cat. Do dyspozycji gości były też rejsy żaglówką z profesjonalnym sternikiem, dzięki czemu każdy mógł złapać żeglarskiego bakcyla. Liczymy, że chociaż część osób, która pierwszy raz żeglowała w przyszłości będzie odkrywać Mazury od wody. Podczas pierwszej imprezy 7 Cudów Mazur w 2015 r. najmłodsi mogli nauczyć się m.in. wiązania żeglarskich węzłów czy podstaw kodu Morse’a. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko przygotowane przez Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Srokowo), w którym dzieci i dorośli mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak wypoczywać bez szkody dla mazurskich lasów, ale także wziąć udział w edukacyjnych konkursach. Nie zabrakło również pokazów ratowniczych, dzięki którym obserwujący je turyści poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Burmistrz Mikołajek zachęcał odwiedzających do zapoznania się z coraz bogatszą ofertą turystyczną regionu: – Z roku na rok Mazury powiększają ofertę wakacyjnych atrakcji. Rozwój infrastruktury i usług sprawia, że dziś na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dla siebie znajdzie coś zarówno miłośnik sportowych emocji, jak również zwolennik ciszy i wypoczynku na łonie natury. Także oferta skierowana do najmłodszych jest stale rozwijana, a najwierniejsi miłośnicy Mazur, czyli żeglarze w nowym sezonie mogą korzystać z wielu nowych portów i bindug – wymieniał Piotr Jakubowski. Razem z innymi miastami w ramach kampanii 7 Cudów Mazur, chcemy wspólnie promować ten region oraz zachęcać wszystkich Polaków i nie tylko, by sprawdzili, co nowego dzieje się w regionie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i będą to wyjątkowe dni – dodaje włodarz Mikołajek.

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z II rundą eliminacyjną Żeglarskiego Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek, Jarmarkiem Sztuki i Rękodzieła artystycznego, a także koncertami z udziałem zespołów: Blues 4 Cash, Traffic Junky, Riverboat Ramblers Swing Orchestra. Połączenie kilku wydarzeń o charakterze masowym, sprawiła, że weekendowa oferta Mikołajek stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i ściągnęła do miasta rzesze turystów z całej Polski.

Więcej informacji o Żeglarskim Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur i samej kampanii można znaleźć na stronie www.7cudowmazur.pl i na Facebooku www.facebook.com/7cudowmazur.

Zobacz WYNIKI I rundy eliminacyjnej Żeglarskiego GP o Puchar 7CM w Mikołajkach

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica zaplanowano koncerty, pokazy i konkursy ukazujące walory turystyczne regionu, a także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

Trzecia odsłona 7 Cudów Mazur potrwa do końca września. Do pozostałych celów, na których opiera się tegoroczna kampania należą: propagowanie wśród turystów i żeglarzy podstaw dbania o środowisko, edukacja pro-ekologiczna realizowana wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, a także podkreślanie bogactwa historycznego oraz kulturalnego regionu poprzez organizację imprez kulinarnych i konkursów.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.