Żeglarze z Radomia ustanowili wyjątkowy rekord Polski

2019-08-06 18:59 Jędrzej Szerle / www.zeglarski.info
Żeglarze z Radomia ustanowili rekord Polski
Autor: Janusz Dasiewicz

Dwunastu żeglarzy z Klubu Żeglarskiego "Korab" w Radomiu rejsem na Bornholm ustanowiło rekord Polski w kategorii: najstarsza załoga rejsu pod względem średniego wieku żeglarzy. Nestorzy żeglarstwa liczą łącznie 904 lata!

– Bardzo cieszymy się z tego rekordu – mówi Zygmunt Kędzierski, kapitan jachtu "The Wind". – Rejs się udał, wszyscy są zdrowi, nikt nie wypadł za burtę, ani nie kopnął w kalendarz. I osiągnęliśmy to, co chcieliśmy!

Członkowie Klubu Żeglarskiego "Korab" w Radomiu zaokrętowali się na jacht "The Wind" w sobotę 27 lipca w Kołobrzegu, po czym wypłynęli w kierunku Bornholmu. Ich pierwszym przystankiem było Rønne, a następnie dotarli do Simrishamn w Szwecji. Potem wrócili na Bornholm, zwiedzili Christiansø, a stamtąd pożeglowali z powrotem do Kołobrzegu. Wpłynęli tam w piątek 2 sierpnia. Tym samym nestorzy ustanowiło rekord według kryteriów ustalonych przez polskie Biuro Rekordów.

– Pogoda przez cały rejs była jak na Karaibach – opowiada kapitan jachtu. – Wszyscy jesteśmy mocno opaleni. Pływało się też spokojnie i nie było żadnych niebezpieczeństw. Atrakcji nie brakowało również na lądzie. Chłopcy byli zachwyceni zwłaszcza pięknym Christiansø oraz Nexø, gdzie trafiliśmy na festiwal jazzowy.

W skład załogi weszli Eugeniusz Bąk, Zbigniew Bobiński, Andrzej Burda, Janusz Dasiewicz, Wacław Haber, Andrzej Kaczmarek, Zygmunt Kędzierski, Andrzej Łuczycki, Jerzy Reymond, Antoni Rosner, Lech Wiśniewski i Bogdan Wyciszkiewicz. Ich średnia wieku wynosi nieco ponad 75 lat.

– Już rozmawialiśmy całą załogą o tym, że za rok trzeba wrócić i nasz rekord pobić – zapewnia Zygmunt Kędzierski. – Tylko tym razem planujemy wystartować z Gdyni. Ale liczymy się z tym, że znajdą się też inni chętni, żeby się z rekordem zmierzyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.