Żeglarski świat spotka się w Gdyni!

2011-09-01 14:49 Zespół prasowy UM Gdynia
_
Autor: archiwum Żagli

Do gdyńskiego zlotu żaglowców zostały dwa dni! Regaty na trasie Turku-Gdynia w ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta osiągnęły już półmetek. W pasjonującym wyścigu prowadzi gdyński Dar Młodzieży, któremu do mety pozostały jeszcze 144 mile morskie. Niecałe 24 mile za Darem płynie rosyjski Mir. Reszta stawki tez nie jest bez szans. Czekamy na finał pasjonującego pojedynku i spotkanie żeglarskiego świata w Gdyni!

W Basenie Prezydenta przycumują największe żaglowce świata, a ich maszty zdominują na kilka dni panoramę miasta, nad którą na co dzień górują wieże Sea Towers. Do najważniejszych jednostek, które wezmą udział w gdyńskim zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta należą: Sedov - największy żaglowiec szkolny świata; Kruzensztern - charakterystyczny, czteromasztowy bark, Dar Młodzieży - biała fregata, której armatorem jest gdyńska Akademia Morska; Mir - pochodzący z St. Petersburga brat bliźniak Daru Młodzieży; Gulden Leeuw - imponujący „Złoty Lew” z Holandii; Thalassa - holenderska piękność o niebieskim kadłubie i charakterystycznym galionie; Zawisza Czarny - legendarny szkuner harcerzy, obchodzący 50-lecie podniesienia bandery; Fryderyk Chopin - słynny polski bryg ; Johann Smidt - niemiecki szkuner z Bremy; De Gallant - dwumasztowy szkuner z Amsterdamu; Brabander - największy żaglowiec Litwy; Tecla - kecz gaflowy z 1915 roku; Lietuva - jacht litewski; Villa Mare - dzielny jacht z Finlandii; Fujimo - niezwykle szybki jacht pływający pod banderą amerykańską; Śmiały - polski obieżyświat oraz 4 Oceans' Dream, Kapitan II, Camelot, Elena.

Dlaczego „The Culture”?

W tym roku fińskie miasto Turku dzierży tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Z tej okazji strona fińska zaproponowała zorganizowanie regat pod egidą międzynarodowego związku żeglarskiego Sail Training International. Do uczestnictwa zaproszono litewską Kłajpedę i Gdynię – miasta, które w ocenie żeglarskiego świata doskonale sprawdziły się w roli gospodarzy The Tall Ships’ Races w 2009 r. Postanowiono rozegrać dwa etapy regatowe: pierwszy – z Kłajpedy do Turku i drugi na trasie Turku-Gdynia. Motywem przewodnim imprezy nazwanej The Culture 2011 Tall Ships Regatta uczyniono promocję kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. W każdym z portów na załogi czeka więc atrakcyjna oferta kulturalna. Odwiedzający Gdynię będą mieli okazję zwiedzić muzea i zabytki Trójmiasta, wyruszyć na wyprawę szlakiem Solidarności czy poznać kulturę Kaszub.

Nie zabraknie również atrakcji dla mieszkańców Gdyni i turystów! Wśród nich parada załóg, koncerty, także szantowe, jarmark regionalny, pokazy Lotniczej Ekspozycji Historycznej. Żaglowce zaproszą do zwiedzania swoich pokładów, a na koniec zlotu, opuszczając Gdynię, przepłyną w paradnym szyku pod pełnymi żaglami.

PROGRAM:

2 września (piątek)

- godz. 14.00 – oficjalna ceremonia otwarcia - Basen Prezydenta;

- godz. 20.00 – koncert na scenie głównej na plaży Śródmieście;

w programie:

AFROCARNAVAL – taneczne show

CALLE SOL

AFROMENTAL

- godz. 23.00 – widowiskowy pokaz sztucznych ogni;

 

3 września (sobota)

- godz. 10.00-15.00 – festyny sportowe dla załóg na plaży Śródmieście;

- godz. 15.30 – koncerty szantowy zespołu KLANG na scenie głównej na plaży Śródmieście;

- godz. 17.00 – Parada Załóg ulicami Gdyni z udziałem orkiestr ulicznych – barwny, roztańczony korowód, który przemaszeruje ulicami tańcząc, podskakując, śpiewając, a przede wszystkim dobrze się bawiąc;

trasa:

Molo Południowe (okolice Akwarium Gdyńskiego) – al. Jana Pawła II – Skwer Kościuszki – ul. 10 Lutego – ul. Władysława IV – ul. Armii Krajowej – scena główna na plaży Śródmieście;

- godz. 18.00 – ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta (główne nagrody to prawdziwe dzieła sztuki, wykonane przez hiszpańskiego artystę Pepe Gonzaleza w drewnie pochodzącym z desek pokładu historycznego fińskiego żaglowca Suomen Joutsen, na co dzień zacumowanego jako statek-muzeum w Turku);

 

4 września (niedziela)

koncerty i atrakcje na scenach plenerowych i w gdyńskich klubach;

5 września (poniedziałek)

- od ok. godz. 15.00 – żaglowce opuszczają Gdynię;

- ok. godz. 17.00 – Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół Gdyni, na których zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełnią setki małych jachtów i żaglówek, a także największe żaglowce, które przepłyną majestatycznie pod pełnymi żaglami.

Uwaga! Osobom, które planują podziwiać żaglowce podczas wielkiej parady przypominamy, że nie wolno wchodzić na klif redłowski i orłowski, których pilnować będą strażnicy miejscy. Niefrasobliwi zostaną ukarani mandatami. Doskonałe punkty widokowe to: Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra, molo w Orłowie.

Zwiedzanie żaglowców

Zwiedzanie jednostek podczas postoju w porcie odbywać się będzie na zasadach i w godzinach ustalonych przez armatorów żaglowców.

W trakcie zlotu będzie można zwiedzać nie tylko żaglowce, ale także okręty Marynarki Wojennej – ratowniczy oraz podwodny.

ORP Piast:

- 2 września (piątek) w godz. 12.00-19.00 (przerwa w godz. 16.00-17.00);

- 3 września (sobota) w godz. 10.00-20.00 (przerwa 14.00-15.30);

- 4 września (niedziela) w godz. 10.00-18.00 (przerwa w godz. 14.00-15.30).

 

ORP Kondor:

- 3 września (sobota) w godz. 10.00-20.00 (przerwa w godz. 14.00-15.30);

- 4 września (niedziela) w godz. 10.00-18.00 (przerwa w godz. 14.00-15.30).

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Koncerty na scenie szantowej przy Sea Towers

1 września (czwartek)

- godz. 17.00 – Własny Port 

Bydgoska grupa założona w 2003 r. Skład Własnego Portu to muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania piosenki żeglarskiej, mocno osadzony w tradycji.

- godz. 19.00 – Formacja  

Zespół powstał na początku 2009 r., po rozwiązaniu Gdańskiej Formacji Szantowej. To, co różni Formację od GFS to silny związek z muzyką folk (w jej skład wchodzą byli członkowie zespołów Connor, Smugglers, Krewni i Znajomi Królika).

2 września (piątek)

- godz. 16.00 – Shantymentalni   

Zespół gra szeroko rozumiany folk morski wzbogacony o elementy muzyki  irlandzkiej i country. Shantymentalni nie stronią też od takich gatunków muzycznych jak poezja śpiewana  i piosenka turystyczna.          

- godz. 18.00 – O.D.N.

Orkiestra Dni Naszych zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zespół zdobył trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym.

3 września (sobota)

- koncerty piosenki żeglarskiej od godz. 16.30 do 19.30 – obchody 50-tej rocznicy zwodowania Zawiszy Czarnego

4 września (niedziela)

- godz. 14.00 – Szanty dla dzieci

Janusz „Jasiu” Piotrowski i jego goście akompaniują najmłodszemu pokoleniu miłośników muzyki szantowej.

- godz. 15.00 – B.O.R.Y. 

„Bardzo Oryginalne Ryczące Indiwidua” – składająca się z muzyków z całej Polski grupa na stałe zacumowała w Warszawie. Muzycy zespołu na czele z Tomkiem „Bory” Borkowskim i Adamem „ENTRANT” Paplińskim w bardzo oryginalny sposób łączą piosenkę turystyczną z poezją śpiewaną i szantami.            

- godz. 17.00 – Atlantyda

Największe atuty grupy to wspaniali instrumentaliści i rewelacyjny głos Sławka Klupsia  - autor takich przebojów szantowych, jak: „Marco Polo”, „Stara latarnia” czy „Pożegnalny ton”.

- godz. 19.00 – EKT Gdynia

EKT Gdynia to legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej, a utwory takie jak „Ludzie, nie sprzedawajcie swoich marzeń”, „Wreszcie płynę” czy „Morze, moje morze” zna i śpiewa dzisiaj cała szantowa Polska. 

5 września (poniedziałek)

- godz. 15.00 – Fucus

Grupa pochodząca i mocno związana z regionem wejherowskim i środowiskiem kaszubskim, wykonująca muzykę folkową. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje.

 

Jarmark Regionalny – Kuchnie narodowe

Skwer Kościuszki, tzw. aleja topolowa, codziennie w godz. 11.00-21.00

Na jarmarku pojawią się artyści i twórcy niebanalnych pamiątek, rzeźb oraz słynnych wyrobów z bursztynu i ceramiki z Polski oraz Litwy.

Zaproszono także grono gospodyń wiejskich, drobnych producentów oraz firmy gastronomiczne ze swoimi oryginalnymi produktami: wędlinami, serami, przetworami z owoców i warzyw, miodami, winami, a także tradycyjnymi potrawami z Kaszub i Kociewia, a także z Grecji, Bułgarii, Peru oraz Litwy.

Chcąc podkreślić obecność na zlocie załóg żeglarskich z wielu krajów Europy, przygotowano na ich cześć specjalną ofertę kulinarną. Wokół fontanny gdyńskiej na Skwerze Kościuszki pojawią się stanowiska ze specjałami kuchni rosyjskiej, hanzeatyckiej, śródziemnomorskiej oraz uniwersalnej kawiarnio-herbaciarni z wyborem deserów.

 

Lotnicza Ekspedycja Historyczna

inscenizacja aktorska i pokaz repliki balonu Braci Montgolfier

Park Rady Europy, 2 i 3 września (piątek i sobota), ok. godz. 19.00

Lotnicza Ekspedycja Historyczna to grupa miłośników lotnictwa i sportów balonowych z Tarnowa, która wykonała wierną replikę balonu braci Montgolfier, który w 1783 roku po raz pierwszy uniósł człowieka nad ziemię. Widzowie obejrzą rekonstrukcję zdarzeń sprzed 228 lat w pełnej oprawie z epoki.

 

„Dar Młodzieży i jego Kapitan” - wystawa pamięci legendarnego kapitana Leszka Wiktorowicza

Od 1 września przy pomniku Josepha Conrada na końcu al. Jana Pawła II w Gdyni będzie można oglądać wystawę „Dar Młodzieży i jego Kapitan” poświęconą kapitanowi żeglugi wielkiej Leszkowi Wiktorowiczowi. Miejsce ma symboliczne znaczenie, bowiem nieopodal cumuje ukochany żaglowiec Komendanta, którym dowodził przez niemal 25 lat. 

Wystawa przybliży uczestnikom odbywającego się na początku września zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta, a także turystom i mieszkańcom Trójmiasta postać legendarnego kapitana, budowniczego „Daru Młodzieży” i wybitnego człowieka morza. 28 fotografii ukazuje Kapitana i jego statek zarówno podczas spektakularnych wydarzeń, jak i codziennej pracy, od narodzin żaglowca aż do odejścia Leszka Wiktorowicza na wieczną wachtę w czerwcu ubiegłego roku.

Kapitan Wiktorowicz wziął udział w wielu zlotach żaglowców, w Polsce i na świecie. Organizatorzy wystawy chcieli, by symbolicznie uczestniczył także i w tym, gdyż Gdynia jest portem macierzystym ukochanego „Daru”, na którym pływają jego wychowankowie.

Wystawa, czynna do 3 października, to jedno z wydarzeń upamiętniających postać Leszka Wiktorowicza. Kolejnym będzie tablica pamiątkowa, wmurowana w miejscu, z którego Kapitan i jego statek wyruszali w morskie podróże. Jej odsłonięcie odbędzie się pod koniec września.

Kpt. ż. w. inż. Leszek Wiktorowicz (1937-2010)

Wybitny polski żeglarz, budowniczy i wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, którym dowodził podczas historycznego rejsu dookoła świata. Wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiek, który kochał morze i ludzi.

W latach 1981-1982 nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z omasztowaniem, otaklowaniem, ożaglowaniem oraz wyposażeniem nawigacyjnym nowej białej fregaty – „Daru Młodzieży”, następcy „Daru Pomorza”. W dziewiczym rejsie „Daru Młodzieży” pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko Komendanta „Daru Młodzieży”, które piastował, z przerwami, przez niemal 25 lat. Dowodził nim między innymi podczas najbardziej spektakularnego rejsu fregaty w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego – wielkiej wyprawie dookoła świata, po burzliwych wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.

Góral z pochodzenia, gdynianin z wyboru – tu mieszkał, kiedy wracał z dalekich rejsów. Tu także, na Cmentarzu Witomińskim, został pochowany.

Organizatorami wystawy są Press Club Polska i Miasto Gdynia. Patronat nad wystawą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Studio radiowej „Trójki” na "Darze Pomorza"

2 września – na żywo Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Marka Niedźwieckiego

3 września – na żywo Markomania prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Radiowy Dom Kultury, prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską

 

Zlot w telewizji

3 września (sobota) w godz. 8.30-10.00 na antenie TVP 1 na żywo z Gdyni z pokładu Daru Młodzieży nadawany będzie program „Kawa czy herbata”. Tego samego dnia na antenie TVP INFO wyemituje 5 odcinków„Pogody” transmitowanych z Gdyni, na żywo. Z kolei 4 września (niedziela) w „Dzień Dobry TVN” będą nadawane z Gdyni 3 odcinki „Prognozy Pogody”.

Zlotowe gadżety

Już teraz można zaopatrzyć się w gadżety związane z The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Koszulki, smycze, znaczki do przypinania i inne zlotowe pamiątki dostępne są w specjalnym punkcie sprzedaży przy tzw. alei topolowej prowadzącej od Skweru Kościuszki w stronę plaży Śródmieście i Bulwaru Nadmorskiego.

Gadżety na pewno sprawią frajdę gościom Gdyni, mieszkańcom i wszystkim miłośnikom żeglarstwa. W końcu to nie tylko turystyczne pamiątki. Noszenie z dumą koszulki z napisem „Gdynia – żeglarska stolica Polski” czy znaczka potwierdzającego miłość do miasta będzie świadczyło o przywiązaniu do Gdyni i stworzy wyjątkowy klimat podczas imprezy.

Po 25 września gadżety sprzedawane będą w sklepie internetowym: www.sklep.gdynia.pl .

W sklepiku można bezpłatnie otrzymać nowy numer magazynu „Żagle” ze zlotowym informatorem. W numerze m.in. sylwetki uczestniczących w zlocie żaglowców (ze szczególnym uwzględnieniem obchodzącego pięćdziesięciolecie Zawiszy Czarnego), opisy, historie, zdjęcia oraz miejsce na zbieranie stempli okolicznościowych przypływających do Gdyni statków.

 

INFORMACJE WAŻNE I PRAKTYCZNE

Zmiany w organizacji ruchu

Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że w związku z odbywającym się w Gdyni  Zlotem Żaglowców „The Culture 2011 Tall Ships Regatta” w dniach od 2 do 5 września planowane jest wprowadzenie w rejonie Skweru Kościuszki zmian w organizacji ruchu.

 Od godz. 06.00 w dniu 2 września (piątek) wprowadzone zostaną następujące zmiany:

- zamknięcie dla ruchu kołowego Al. Jana Pawła II i Skweru Kościuszki od skrzyżowania z ul. J. Waszyngtona;

- wprowadzenie na ul. K. O. Borchardta jednego kierunku ruchu (ruch będzie się odbywał od skrzyżowania ze Skwerem Kościuszki w stronę ul. Armii Krajowej);

- objęcie ul. Armii Krajowej zakazem zatrzymywania za skrzyżowaniem z ul. J. Wybickiego do skrzyżowania z ul. Zawiszy Czarnego.

Dodatkowo, na czas trwania zlotu, w celu ułatwienia dotarcia osób przybywających do Śródmieścia Gdyni środkami komunikacji zbiorowej, zostanie wyznaczony tymczasowy parking dla autokarów wzdłuż prawej krawędzi jezdni al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od hotelu Dom Marynarza do skrzyżowania z ul. Bema.

Dotychczasowa organizacja ruchu w ww. lokalizacjach zostanie przywrócona w dniu 5 września (poniedziałek) ok. godz. 22.00.

W dniu 3 września pomiędzy godz. 17.00 a 18.00 następującymi ulicami Gdyni przejdzie parada załóg żaglowców: al. Jana Pawła II – Skwer Kościuszki – 10 Lutego – Władysława IV – Armii Krajowej – Zawiszy Czarnego – Bulwar Nadmorski. W związku z powyższym na trasie przemarszu wystąpią krótkotrwałe wyłączenia z ruchu odcinków ww. ulic

Fragmenty ulic będą zamykane i sukcesywnie otwierane po przejściu uczestników parady. Nad bezpieczeństwem pieszych uczestników parady oraz pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu czuwać będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

Ze względu na wprowadzane zmian w organizacji ruchu i spodziewane zwiększenie liczby pojazdów oraz pieszych w rejonie Śródmieścia w dniach 2-5 września prosimy wszystkich mieszkańców oraz gości przybywających w ww. okresie do Gdyni o zachowanie ostrożności i dostosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Komunikacja miejska

Zachęcamy także do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Rozkłady jazdy wszystkich linii znaleźć można na stronie internetowej www.zkmgdynia.pl .

2 września (piątek) po pokazie sztucznych ogni, ok. godz. 23.20, z przystanków „Skwer Kościuszki” przy ul. Świętojańskiej oraz z ul. 10 Lutego odjadą dodatkowe autobusy i trolejbusy linii nocnych N10 oraz N20. 2, 3 i 4 września (piątek-niedziela) wszystkie kursy wykonywane na liniach autobusowych 109, 150, 152, 194, 282 będą obsługiwane przez autobusy wielkopojemne.

 

Punkty sanitarne

Podczas zlotu działać będą dwa punkty sanitarne (w namiotach zlokalizowanych pomiędzy Gemini a Błyskawicą oraz przy ul. Hryniewickiego przy bramie „Dalmoru”), w których ratownicy medyczni udzielą pomocy. W punktach dyżurować będą także funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Numery telefonów do służb porządkowych: Straż Miejska – 58 660 22 03/04, 986, Policja –  997 lub z telefonów komórkowych 112.

 

Sanitariaty

Podczas Zlotu Żaglowców w Gdyni wystawionych będzie ok. 130 kabin sanitarnych w tym 20 kabin przystosowanych dla osób niepełnosprawnych i 40 umywalek wolnostojących. Kabiny, udostępniane bezpłatnie, zlokalizowane będą w 10 punktach sanitarnych. Przewidywana lokalizacja kabin sanitarnych: teren Dalmoru wzdłuż Nabrzeża Kutrowego (3 punkty), wzdłuż Nabrzeża Pomorskiego, Skwer Kościuszki w rejonie Akwarium Gdyńskiego, teren Mariny w rejonie wjazdu i wyjazdy, aleja topolowa, parking przy Bulwarze Nadmorskim (na wysokości ul. Prusa).

Dodatkowo korzystać można z ogólnodostępnych toalet miejskich: przy al. Jana Pawła II (w pawilonach gastronomicznych), na Skwerze Kościuszki przy ul. Żeromskiego (szalet podziemny), przy ul. Świętojańskiej na skrzyżowaniu z ul. 10 Lutego, na Bulwarze Nadmorskim – przy schodach prowadzących do akademika AM, na Bulwarze Nadmorskim – na wysokości Polanki Redłowskiej.

Szalety te czynne są codziennie do godziny 24.00 i udostępniane za opłatą.

Żeglarski świat spotka się w Gdyni!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.