Zbigniew Klimczak: Czyżby schizofrenia środowisk ekologów?

2014-01-14 10:58 Zbigniew Klimczak
e-waga
Autor: archiwum "Żagli" e-waga, uwolnić przyjemniaczków

Dyskusja wywołana problemami dopuszczenia do żeglowania Zatoki Puckiej i Zalewu Wiślanego rozlała się na kilka obszarów publicystycznych tj. nasz portal Zagle.com.pl, portal kpt. Jerzego Kulińskiego, oraz stronę internetową Zbigniewa Klimczaka www.przewodnikzeglarski.pl. To właśnie na niej kpt. Klimczak zamieściłe kolejną ciekawą wypowiedź:

Nawet ja się pogubiłem a temat nie może się tak zakończyć. Apeluję do „Żagli” o doprowadzenie tej dyskusji do jakiegoś konstruktywnego końca, bo w przeciwnym wypadku będą się toczyć boje o wiele innych akwenów.

Parki Krajobrazowe Pomorza miały ochotę zabronić organizowania regat na jez. Wdzydze a z drugiej strony bezkarnie, w rejonie Borska, buszują skutery wodne.

Wracam do tytułu bo przyznam się, że się pogubiłem. Poniżej pozwalam sobie przytoczyć autorów poszczególnych rozdziałów Programu Natura 2000, dla Zalewu Wiślanego. Same tytuły rozdziałów wskazują, że opracowanie jest silnie nakierowane na ekologię. Rutyną w biurach projektowych czy instytutach jest;

-  po pierwsze przestrzeganie  określonych przepisów w każdej fazie prac studialnych, wstępnych i technicznych projektów

-  po drugie  żadna praca nie opuści biura czy instytutu bez klauzul zatwierdzających poszczególnych rzeczoznawców

Oto rozdziały i zespoły:

Opracowanie projektów planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zalewu Wiślanego

Siedliska i rośliny:

Sebastian Nowakowski (NPK Mierzeja Wiślana)

Jerzy Solon (IGiPZ PAN Warszawa)

Joanna-Fac-Beneda (UG Gdańsk)

Jacek Nowacki

Michał Olenycz (IM w Gdańsku)

Paulina Brzeska (IM w Gdańsku)

Bogusław Popis (NFOŚ Warszawa)

Andrzej Weigle (NFOŚ Warszawa)

Michał Falkowski

 

Zwierzęta:

Mateusz Ciechanowski (UG Gdańsk)

Jacek Kozłowski (UWM w Olsztynie)

Krzysztof Kozłowski (UWM w Olsztynie)

Michał Olenycz (IM w Gdańsku)

Magdalena Błeńska (IM w Gdańsku)

 

 

 

 

Charakterystyka geomorfologiczna i hydrologiczna:

Stanisław Rudowski (IM w Gdańsku)

Helena Boniecka (IM w Gdańsku)

Agnieszka Gajda (IM w Gdańsku)

Wojciech Gawlik (IM w Gdańsku)

Joanna-Fac-Beneda (UG Gdańsk)

Jacek Nowacki

Uwarunkowania hydrologiczne:

Joanna-Fac-Beneda (UG Gdańsk)

Jacek Nowacki

Sebastian Nowakowski (NPK Mierzeja Wiślana)

Jacek Kozłowski (UWM w Olsztynie)

Krzysztof Kozłowski (UWM w Olsztynie)

Baza pokarmowa:

Andrzej Osowiecki (IM w Gdańsku)

                                              Magdalena Błeńska (IM w Gdańsku)

I co się dzieje dalej? Opracowanie jest przedłożone do konsultacji społecznych i tu po przeciwnej stronie projektantów, wyposażeni przez ustawodawcę w olbrzymie prerogatywy, siadają .....kto, a no ekolodzy! Jedni bronią a ci drudzy niszczą ich pracę. Czy ktoś jest w stanie to zrozumieć? Tego się nie da zrozumieć.

Światowej sławy ekolog prof. Krzysztof Skóra, bezdyskusyjny autorytet, na pytanie Marka Zwierza o mój pomysł dyskusji pomiędzy ekologami a żeglarzami w celu uzgodnienia warunków brzegowych korzystania z akwenów objętych Programem Natura 2000 odpowiada, ze to niemożliwe z racji braku wiedzy ekologicznej po stronie żeglarzy.

Panie Profesorze, w pełni się zgadzam z tym, nie czuję się kompetentny do dyskusji o ekologii, jak i atomistyce czy kosmonautyce oraz wszystkich innych tajemnych gałęziach wiedzy.

Ale jako człowiek posiadający umiejętność czytania ze zrozumieniem, czytam i oglądam osobiście, jak świat rozwiązuje problemy koegzystencji człowieka z przyrodą, bez szkody dla niej a z pożytkiem dla człowieka łaknącego z nią kontaktu. Przeczytałem opracowanie Instytutu na rzecz ekorozwoju pt. Świadomość ekologiczna turystów. Bardzo interesujące wyniki i może ekolodzy powinni poznać, jacy są turyści, jaki mają stosunek do przyrody i jej ochrony i jakie oczekiwania.

http://natura2000.org.pl/wpcontent/uploads/2012/08/publikacja_swiadomosc_eko_turystow.pdf

Wynika z tych badań, że nie jesteśmy bandą wandali dyszących chęcią zniszczenia środowiska. Dalej, żegluję i czytam też jak traktowane są obszary, które należy chronić dla człowieka.....i rodzą się pytania do polskich ekologów, tych blokujących wszystko, uważających, że każdy rodzaj turystyki niszczy przyrodę a leśniczy czy myśliwy to szkodnik dla przyrody.

Podałem już przykład rozwiązań niemieckich na niezwykle cennym przyrodniczo i historycznie akwenie Greifswalder Bodden und Strelasund. Są obszary wytypowane i chronione całorocznie, okresowo, na lądzie nie ma mowy aby popsuć nowoczesnymi biurowcami architekturę hanzeatyckich miasteczek a równocześnie ludzie i żeglarze czerpią pełnymi garściami radość z żeglowania po tym akwenie.

Przy całej mojej niewiedzy o ekologii, potrafię zobaczyć analogię tamtego akwenu i naszych; zatoki Puckiej i Zalewu Wiślanego i sformułować dyletanckie pytanie.

Dlaczego tak nie może być u nas?

Nie chcę już zanudzać przykładami z szlaków wodnych w Niemczech, Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii, przemierzanych setkami hausbootów. Przyznaję się, nie jestem partnerem dla profesora jak i wielu innych ekologów do dyskusji, ale błagam – odpowiedzcie mi Panowie, dlaczego u nas wciąż wszystko na głowie, wszystko na nie.

Żeglarz też człowiek i istota myśląca. Pan prof. Krzysztof Skóra w wywiadzie dla Marka Zwierza powiedział, że nie wie co oznacza „ekologiczne żeglowanie”.

Otóż poniżej Dziesięć Przykazań jakie od lat wpajam adeptom żeglarstwa. Życzę na koniec aby aktywiści ekologiczni tyle wiedzieli o żeglarskiej nacji co my wiemy o ochronie przyrody.

Pozostaję w nadziei, że impas w sprawie Zatoki i Zalewu  (oraz następnych akwenów, jakie się niewątpliwie pojawią na tapecie) został uporządkowany. 

 

Zbigniew Klimczak

 

 X Przykazań dla ekologicznego żeglowania

Zestawił Zbigniew Klimczak

 

I.               nie niszcz brzegowej zieleni, wbijając się w nią jachtem, nie wędkuj nielegalnie

II.             nie pływaj na silniku bez wyraźnej potrzeby

III.            do lasu idź „na spacer” koniecznie z saperką

IV.             nie wylewaj do jeziora płynów po myciu naczyń lub przepierce

V.              trzymaj się z dala od lęgowisk czy ptasich gniazd, nie strasz ptactwa

VI.            nie wrzucaj do wody niedopałków – jeden pet zanieczyszcza 6 m3 wody

VII.          zachowuj się w lesie i na wodzie jakbyś był w kościele

VIII.         nie popisuj się głośną muzyką a na pewno nie na pokładzie jachtu

IX.            zbieraj swoje śmieci do worka a przed odpłynięciem zabierz też śmieci, jakie zastałeś i wyrzuć na brzegu do kontenerów

X.             zostaw wiatrówkę w domu a jeśli już, to strzelaj wyłącznie do tarczy – wyłącznie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.