Zbigniew Gutkowski w oczekiwaniu na powrót jachtu ENERGA

2014-02-11 14:10 Materiały prasowe programu Energa Sailing
ENERGA Sailing 2_fot. materia
Autor: Archiwum serwisu

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski wciąż oczekuje na powrót jachtu ENERGA po finiszu prestiżowych regat Transat Jacques Vabre. Polak zajął w nich 7. miejsce, startując w duecie z Maciejem Marczewskim, który będzie we Francji osobiście nadzorować transport jednostki do kraju.

Przedłużająca się akcja transportowa jest podyktowana m.in. niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jakie panują na Oceanie Atlantyckim. Utrudniały one znacząco rejs transportowcowi, na którego pokładzie znajdują się także inne jachty biorące udział w TJV 2013. Aktualnie, statek cumuje w porcie we francuskim Lorient.   

Jeszcze nigdy wcześniej nie musiałem czekać tak długo na powrót jachtu. Gdybyśmy na stałe mieszkali we Francji, być może zdecydowalibyśmy się na powrót na własną rękę. Niestety, ewentualna podróż do Polski, bezpośrednio po tak wymagającym wyścigu, byłaby dużym obciążeniem dla łodzi, która już dawno powinna być poddawana niezbędnym naprawom w stoczni remontowej – powiedział skiper jachtu Zbigniew Gutkowski.

Popularny „Gutek” dodał, że poważnie rozważy możliwość transportu drogowego jednostki z Francji do Polski, ponieważ do rozpoczęcia nowego sezonu zostało już niewiele czasu i każdy dzień pracy przy łódce jest na wagę złota.

Na powrót jachtu ENERGA z niecierpliwością oczekuje również zwycięzca aukcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który będzie mógł, wraz z zaproszonymi gośćmi, odbyć wyjątkowy rejs w towarzystwie Zbigniewa Gutkowskiego po Zatoce Gdańskiej. Warto podkreślić, że wylicytowana kwota (ponad 6000 zł) jest najwyższą osiągniętą w licytacjach na rzecz WOŚP organizowanych przez Miasto Gdańsk.

***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim, jako pierwsza polska załoga w historii ukończył na 7. miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre, uzyskując kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed – Barcelona World Race 2014/15.

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10. roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing.

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 roku jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m2.

ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy

ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych
przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start „Gutka” na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy Przemysław MiarczyńskiAnna Weinzieher, Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.