Zbigniew "Gutek" Gutkowski na Discovery World
Oceaniczny dramat w pięciu aktach - Piekielne regaty. Taki tytuł nosi cykl programów na Discovery World o ostatnich regatach Velux 5 Oceans, w których drugie miejsce zajął Zbigniew "Gutek" Gutkowski. Premiera w poniedziałek, 10 grudnia o godz. 21.00.
(ang. Hell On High Water)
Premiera: w poniedziałek, 10 grudnia, o godz. 21.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: poniedziałki, o godz. 21.00
Jeśli nie widać filmu promującego cykl programów, można go ściągnąć klikając TUTAJ
Żeglarze, którzy samotnie opłynęli świat, to niezwykle elitarne grono. Ich liczba nie przekracza 200 osób. Więcej ludzi w historii wspięło się na najwyższą górę świata Mount Everest, a nawet... poleciało w Kosmos. Co sprawia zatem, że okrążenie drogą morską globu stanowi tak trudne wyzwanie? Odpowiedź na to pytanie widzowie Discovery World znajdą w nowym, ekscytującym programie „Piekielne regaty".
W kolejnych odcinkach będziemy śledzić zmagania pięciu mężczyzn, którzy zakwalifikowali się do samotnych etapowych regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS 2010/2011. Wśród nich znalazł się polski żeglarz Zbigniew „Gutek" Gutkowski, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jego rywalami byli Amerykanin Brad Van Liew (niekwestionowany zwycięzca), Kanadyjczyk Derek Hatfield, Belg Christophe Bullens i Brytyjczyk Christopher Stanmore-Major. Zawodnicy mieli do pokonania 30 tys. mil morskich w pięciu etapach, z których każdy był indywidualnie punktowany. Miejscem startu był francuski port La Rochelle, a kolejnymi portami docelowymi Cape Town w RPA, Wellington w Nowej Zelandii, Punta del Este w Urugwaju. Linia mety była tam, gdzie wszystko się rozpoczęło, czyli w La Rochelle.
Już same przygotowania do regat miały dramatyczny przebieg. Niektórzy żeglarze musieli zrezygnować z udziału w nich z powodu kryzysu finansowego i braku środków na dokończenie swoich jednostek. Jednak chyba największym pechowcem okazał się Australijczyk Garry Golding. Pęknięty kil, niefortunny dobór takielunku, pęknięcie masztu, a w końcu decyzja organizatorów o niedopuszczeniu do regat przekreśliły jego wielkie marzenie. Zresztą los samych zawodów zawisł na włosku z powodu problemów technicznych i gigantycznych strajków, które jesienią 2010 roku targały Francją. Na szczęście najczarniejszy scenariusz się nie spełnił i 17 października wystrzał z pistoletu startowego rozpoczął regaty.
Co czekało na żeglarzy w ich trakcie? Niekończąca się walka z potęgą żywiołów, własnymi słabościami i problemami technicznymi. Wysokie sztormowe fale kładące jachty, porywiste wiatry rwące żagle, ekstremalne zmiany temperatur, a do tego zmęczenie wywołane brakiem snu, ciągły stres i samotność. Tak wyglądała codzienność. Warto w tym miejscu przywołać słowa legendarnego brytyjskiego żeglarza sir Robina Knox-Johnstona, przewodniczącego regat VELUX 5 OCEANS, które doskonale oddają skalę wyzwania i niebezpieczeństw czekających na uczestników: „Oceanu nie da się zdobyć, można go jedynie przetrzymać. Z tyłu mej głowy zawsze tkwi myśl, że może on nas pochłonąć, kiedy tylko zechce". O tym, że zagrożenie może przyjść z najmniej spodziewanej strony, najdobitniej przekonał się Polak, kiedy zamontowany na rufie wiatrak rozciął mu głowę. Gutek musiał ogolić część głowy i sam zszyć sobie rany. Równie dramatycznych momentów kamery zamontowane na pokładach jachtów uchwyciły wiele.
„Piekielne regaty" to trzymający w napięciu program, która na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom żeglarstwa. Opowieść o twardych ludziach, którzy rzucili wyzwanie potędze oceanu i własnym słabościom.
Parę ciekawostek i liczb nt. regat VELUX 5 OCEANS
Ø W trakcie trwania regat żeglarze spędzają samotnie na pokładach jachtów ok. 3 tys. godzin.
Ø Najbardziej wymagającym „przeciwnikiem" dla uczestników regatach jest Ocean Południowy, zwany także Antarktycznym. Fale sięgają tam nawet 15 m, siła wiatru dochodzi do 150 km/h, a temperatury powietrza i wody spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. W tak ekstremalnych warunkach dzienne zapotrzebowanie kaloryczne żeglarzy wynosi aż 7000 kcal!
Ø Jachty klasy Eco 60, na których startują żeglarze, mają 18,29 metra długości (60 stóp) i są w stanie osiągnąć prędkość 35 węzłów (ok. 65 km/h).
Ø Jednorazowo sternicy mogą sobie pozwolić jedynie na ok. 30 minut snu.
Ø W 30-letniej historii regat śmierć na morzu poniosły dwie osoby (Francuz Jean Jacques de Roux i Brytyjczyk Hary Mitchell), jedna popełniła samobójstwo w porcie pomiędzy etapami (Japończyk Yukoh Tada). Siedem jachtów zatonęło lub uległo całkowitemu zniszczeniu.
Ø Najstarszym żeglarzem, który ukończył regaty był sir Robin Knox-Johnston. W momencie zakończenia edycji 2006/2007 miał 67 lat. Brytyjczyk był zresztą pierwszym człowiekiem, który samotnie, bez zawijania do portów na przełomie 1968 i 1969 roku opłynął glob.
Zbigniew „Gutek" Gutkowski
Ø Gdańszczanin, 39 lat, jeden z najlepszych polskich żeglarzy, w latach 1987-1995 członek kadry narodowej w klasie 470.
Ø Swoją przygodę z żeglarstwem oceanicznym rozpoczął w 2000 roku, kiedy wystartował wraz z Romanem Paszke na katamaranie WARTA-POLPHARMA w wokółziemskich regatach wielokadłubowców The Race.
Ø W 2005 roku był skiperem trimaranu Bonduelle w regatach Nokia Oops Cup.
Ø VELUX 5 OCEANS były dla „Gutka" pierwszymi samotnymi regatami dookoła świata.
Ø Zajęcie w nich drugiego miejsca zagwarantowało mu tytuł Żeglarza Roku 2011 w Polsce.
Ø 10 listopada 2012 roku „Gutek" wystartował w kolejnych samotnych regatach dookoła świata Vendée Globe. Są one jeszcze trudniejsze niż VELUX 5 OCEANS, gdyż zawodnicy nie mogą w ich trakcie zawijać do portów.
(Źródło: www.velux5oceans.com)
Discovery World
KanałDiscovery World powstał na bazie Discovery Civilisation. Różnorodna i pełna fascynujących treści oferta stacji, oparta jest na szerokiej gamie filmów dokumentalnych, które w ciekawy i dogłębny sposób przedstawiają historie o otaczającym nas świecie. Dzięki tym programom, widzowie mogą dowiedzieć się więcej o rzeczywistości, w jakiej żyją i poznać fakty, które wpływają na jej aktualny kształt. Discovery World zabiera widzów w emocjonującą podróż po najważniejszych wydarzeniach w dziejach ludzkości. Angażuje, fascynuje i otwiera przed nimi świat, pokazując go z różnych perspektyw, z uwzględnieniem różnorodnych punktów widzenia. Stacja nadaje 24 godziny na dobę. Wśród najpopularniejszych programów znaleźć można m.in. takie produkcje jak Historia oręża, Monarchie królewskie czy Godzina Zero.
Zbigniew "Gutek" Gutkowski na Discovery World
Zbigniew "Gutek" Gutkowski na Discovery World