Zatoka Pucka – obszar Natura 2000

2014-01-10 11:40 archiwum Żagli

Kolejna tura konsultacji społecznych w sprawie wstępnej wersji projektu planu ochrony rejonu Zatoka Pucka, obszary Zatoka Pucka i Półwysep Helski, odbyła się w Gdyni. W zasadzie na tym kończą się te konsultacje, ale…

Niestety nie wszystko zostało do końca przedyskutowane. Kwestia maksymalnej prędkości na Zatoce Puckiej została wyłączona z tych konsultacji i będzie potraktowana osobno w późniejszym terminie w siedzibie gdyńskiego Urzędu Morskiego, zleceniodawcy projektu planu ochrony. W przygotowanym dokumencie (Załącznik 5: „Działania ochronne dla utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony przedmiotów ochrony obszaru ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację”) zabrakło części dotyczącej ochrony ptaków. W związku z tym, poza kilkoma uwagami dotyczącymi możliwości wstępu na Rybitwią Mieliznę czy ograniczeń żeglugi, konsultacje w tym temacie będą miały miejsce w późniejszym terminie, także w Urzędzie Morskim.

Czwartkowe konsultacje dotyczyły planów działań ochronnych na Zatoce Puckiej, chronionej w ramach projektu Natura 2000 jako „duża, płytka zatoka”. Miały one formę warsztatów mających na celu zebranie alternatywnych propozycji sformułowań w opracowywanym dokumencie. Przy niemal 200 chcących zabrać głos uczestnikach było to bardzo ambitne logistycznie przedsięwzięcie. Niestety współpracująca z organizatorami moderatorka nie potrafiła sprostać temu zadaniu przerywając wypowiadającym się w nienajszczęśliwszych momentach, co w efekcie przedłużało i zaostrzało debatę. Nie bez winy za przedłużające się do późnych godzin popołudniowych konsultacje byli też sami uczestnicy, nie zawsze przygotowani merytorycznie, często występujący bardzo emocjonalnie.

Spotkanie rozpoczął Andrzej Cieślak z Urzędu Morskiego przedstawiając plan dnia, a Monika Michałek z Instytutu Morskiego zaprezentowała plan ochrony Zatoki Puckiej wraz z terminami kolejnych etapów powstawania konsultowanego dokumentu. Wszystkie uwagi powinny trafić do Instytutu Morskiego do 1 lutego. Zostaną one opracowane i zintegrowane z wersją projektu planu, który 28 lutego oddany zostanie do recenzji. Po kolejnych zmianach 15 czerwca gotowa będzie kolejna wersja dokumentu, który trafi potem do uzgodnień międzyresortowych. Ażeby strona społeczna nie straciła kontroli nad treścią powstającego opracowania, a w szczególności mogła ocenić sposób postępowania ze zgłoszonymi podczas konsultacji uwagami, burmistrz Jastarni, Tyberiusz Narkowski i prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych (SAJ), Andrzej Remiszewski zainicjowali grupę, która będzie przez wykonawców na bieżąco informowana o wszelkich zmianach w dokumencie.

Poza znakomicie przygotowanymi wypowiedziami burmistrza Jastarni czy prezesa SAJ sporo było wystąpień emocjonalnych, nie zawsze wnoszących coś nowego od strony merytorycznej, szczególnie ze strony rybaków i właścicieli campingów na Półwyspie Helskim. Kamil Zeidler, profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim, zauważył, że debata ma wręcz wymiar konstytucyjny wybierając pomiędzy liberalizmem chcącym pełnej wolności, a reglamentaryzmem, czyli ograniczaniem tejże wolności w imię wyższych celów. Padały propozycje włączenia do gatunków chronionych ssaków człowieka, czy stwierdzenie socjologa, że rybak jest elementem łańcucha ekologicznego. Zwrócił on też uwagę na nieadekwatne zachowanie się młodych członków zespołu podczas niektórych wypowiedzi z sali.

Podsumowując nie podjęto jeszcze ustaleń, które miałyby negatywny skutek dla żeglarstwa, ale też dwa tematy zostały przesunięte na późniejszy termin. 13 stycznia wprowadzone uwagi będą dostępne na stronach internetowych Instytutu Morskiego, 21 stycznia pojawi się tam opracowana wersja przygotowywanego dokumentu, do którego będzie można do końca miesiąca zgłaszać uwagi. Do końca stycznia odbędą się też dodatkowe konsultacje w sprawie ograniczenia prędkości na Zatoce Puckiej i na temat sposobów ochrony ptaków, które mogą mieć wpływ na ograniczenia dla sportów wodnych.

 

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.