Zanim nadejdzie pomoc – przetrwanie na morzu
Zastanawiałeś się kiedyś jak zachowałbyś się jako załogant, oficer, kapitan jachtu w sytuacji zagrażającej życiu załogi? Wiele o tym mówiono na kursie sternika, masz też zapewne kilka książek na ten temat, być może byłeś także na kursie STCW, ale co będzie w sytuacji skrajnie odmiennej od obrazków w książkach lub zabawy z tratwą ratunkową w ciepłym i jasnym basenie? Na te pytania poznali odpowiedź uczestnicy praktycznego szkolenia z Bezpieczeństwa i Przetrwania na Morzu na wodach zatoki Gdańskiej.
Podczas całodniowego szkolenia kursanci otrzymali syntetyczną dawkę wiedzy i praktyki potrzebną do przetrwania w warunkach ekstremalnych. Szkolenie było prowadzone w oparciu o zawodowe kursy dla marynarzy i regatowców, dostosowane do potrzeb żeglarstwa rekreacyjnego oraz brytyjskie kursy dla żeglarzy regatowych ISAF. Szkolenie przygotowali i przeprowadzili doświadczeni żeglarze oceaniczni – instruktorzy szkoły żeglarskiej i motorowodnej charter.edu.pl
Po omówieniu zasad bezpieczeństwa (także na podstawie kilku wypadków jachtowych), zachowania w sytuacjach niebezpiecznych i krytycznych oraz organizacji działań ratunkowych i ewakuacyjnych przystąpiono do szeregu ćwiczeń praktycznych. Odpalono jachtową tratwę oceaniczną z pokładu jachtu, dokonano ewakuacji (bezpieczny skok do wody z pokładu) w żeglarskich sztormiakach, kombinezonach TPS i kamizelkach pneumatycznych. W wodzie przećwiczono organizację załogi, odwracanie i przygotowanie tratwy do wejścia rozbitków (w tym rozbitków nieprzytomnych).
Jak już wszyscy weszli przyszedł czas na omówienie całej zawartości tratwy, desant do wody, przewrócenie, kolejne wejście. I tak w kółko, aż udało się całej załodze wejść w 70 sekund – gratulujemy! Szczegółowo zapoznano się z tratwową rzeczywistością, zasadami przetrwania, obserwacji i sygnalizacji, bo to kolejna porcja niezbędnej wiedzy praktycznej.
Będąc w wodzie przećwiczono także postępowanie z człowiekiem za burtą w tym kilka sprawdzonych sposobów wciągania człowieka (także nieprzytomnego) na pokład jachtu. Przećwiczono również odpalanie środków pirotechnicznych i sposoby wzywania pomocy. Po wyjściu z wody dla podgrzania atmosfery przeprowadzono ćwiczenia z gaszenia laminatowego pokładu - wcześniej podpalonego racą! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze szkolenia.
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU