Załoga "Selma Expeditions" zdobyła szczyt wulkanu Erebus

2015-02-21 19:31 Selma Expeditions
Pierwsza godzina podejścia
Autor: Tomasz Łopata/Selma Expeditions Pierwsza godzina podejścia

Meldunek ze szczytu wulkanu Erebus - przekazany za pośrednictwem radiostacji jachtu Selma w Zatoce Back Door Bay.  

Wyspa Rossa. Antarktyda.


- Dzisiaj, 21.02.2015 roku, o godzinie 13.00 czasu polskiego ekipa w składzie kpt. Piotr Kużniar, oraz Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica, Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski - zameldowała: "Szczyt wulkanu osiągnięty. Weszliśmy 3,794 m npm. Wszystko O.K. Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy do ostatniej III Bazy. Spodziewana podróż powrotna - 24 h".

Polscy wspinacze należą do 11to osobowej załogi jachtu S/Y Selma Expeditions, który 12 lutego dotarł na żaglach do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa osiągając pozycję 78º43'926 S i ustanawiając rekord świata żeglugi na Południe.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus - jest kolejną częścią ich wyprawy "SELMA ANTARKTYDA WYTRWAŁOŚĆ" - podjętej dla upamiętnienia 100-lecia śmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego Sir Ernsta Shackletona, który na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swoją bazę służącą wyprawom w kierunku bieguna.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

W dniu dzisiejszym - w czasie gdy zespół kpt. Kużniara zdobywał szczyt Erebusa - pozostała na jachcie druga część załogi Selma Expeditions - pod dowództwem zastępcy kapitana - Tomka Łopaty - walczy z lodem napierającym do Zatoki Back Door Bay. Jacht podniósł kotwicę i na silniku omija wpływające wielkie kry. Jest coraz zimniej. "Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy... Chyba już czas opuścić Morze Rossa - antarktyczna zima nadchodzi..." - przekazano z pokładu...

Opracowanie:
JJC

Wyspa Rossa – zostałą uformowana przez trzy wulkany, z których dwa nazwane zostały na pamiątkę odkrywcy sir J.C. Rossa i jego dwóch statków statków: Terror (góra o wysokości: 3,230 m npm) i Erebus (o wysokości: 3,794 m npm). W odległości 35 km od wulkanu znajduje się polarna stacja naukowa MacMurdo zarządzana przez USA. Administracyjnie Wyspa Rossa należy do t.zw. Dependencji Rossa - terytorium zależnego Nowej Zelandii na Antarktydzie i wyspach do niej przyległych. Nazwa terytorium pochodzi od sir Jamesa Clarka Rossa, który odkrył w XIX wieku Morze Rossa. Dependencja obejmuje sektor Antarktydy od bieguna południowego do 60° szerokości geograficznej południowej na północy i od południka 160°E do południka 150°W. W jej skład wchodzi m.in. część Ziemi Wiktorii, większość lodowca szelfowego Rossa, Wyspa Rossa, Wyspy Balleny’ego, Wyspa Scotta i Wyspa Roosevelta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.