Zakończenie sezonu w NCŻ w Górkach Zachodnich

2019-10-15 17:02 Marek Zwierz

W tym roku Narodowe Centrum Żeglarstwa (NCŻ) zakończyło sezon 13 października. Gośćmi tej uroczystości byli przedstawiciele uczelni, przy której funkcjonuje NCŻ, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (AWFiS), prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera, kierownik sekcji żeglarskiej AZS, Cezariusz Piórczyk, trenerzy, zawodnicy i pracownicy, a przede wszystkim dzieci i młodzież uczestnicząca w V Memoriale Krzysztofa Zawalskiego, założyciela NCŻ.

Podsumowania sezonu 2019 dokonał kierownik NCŻ, Maciej Szafran. Najważniejsze wydarzenia roku były realizowane we współpracy z Międzynarodową Federacją Żeglarską. Aż trzy akcje przeprowadzono we współpracy z gdańską Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, z Polskim Związkiem Żeglarskim i z World Sailing. Początkiem było International Judge Seminar, czyli szkolenie sędziów międzynarodowych w marcu. Kolejne wydarzenie, Emerging Nations Program, dla młodzieży przygotowującej się do młodzieżowych mistrzostw świata w Gdyni w lipcu i ostatnie, kończące się w niedzielę, 13 pażdziernika, szkolenie sędziów mierniczych jako trzecie wydarzenie. Pozytywnym podsumowaniem tych wydarzeń była okazja do oceny naszego ośrodka poprzez pracowników wydziału Training and Developement, którzy odpowiadają za certyfikacje ośrodków. W tym roku oficjalnie złożyliśmy aplikację o przyznanie tytułu tak zwanego Approved Sailing Center i nieformalnie wiemy już, że spełniamy kryteria, żeby taki certyfikat otrzymać. Mamy nadzieję, że kolejny sezon i rok rozpoczniemy z certyfikatem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing.

Co daje ten certyfikat? Jest to przede wszystkim rozpoznanie NCŻ przez inne międzynarodowe federacje, przez kluby z całego świata widzące tutaj ośrodek rekomendowany do prowadzenia szkoleń. NCŻ jest w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom żeglarzy. Przede wszystkim mowa o szkoleniu sportowym, ale nie tylko. Warto wspomnieć choćby o szkoleniach żeglarzy niepełnosprawnych. Ten certyfikat będzie przede wszystkim dużym wyróżnieniem, a każde szkolenie międzynarodowe jest potwierdzeniem tego, że ośrodek jest uznawany międzynarodowo przez uczestników z Australii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, którzy przyjeżdżają i korzystają z funkcjonalności ośrodka.

Zamknięcie sezonu zbiegło się z zakończeniem V Memoriału Krzysztofa Zawalskiego. Może za wcześnie, żeby wiwatować z powodu wspomnianego certyfikatu, ale jego przyznanie będzie niejako spełnieniem marzeń założyciela NCŻ. Krzysztof Zawalski dążył do stworzenia w Górkach Zachodnich ośrodka szkoleniowego na wzór francuskiego Quiberon. Ośrodka z międzynarodowym oddziaływaniem i wysoką renomą. NCŻ jest obecnie na najlepszej drodze do urzeczywistnienia tego celu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.