Zainaugurowano obchody Roku Mariusza Zaruskiego
We wtorek 31 stycznia, dokładnie w 150. rocznicę urodzin generała Mariusza Zaruskiego, w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się Gala Zaruskiego inaugurująca oficjalnie Rok Mariusza Zaruskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych związanych z postacią patrona oraz uczniowie i opiekunowie szkół imienia Zaruskiego z całej Polski.
Do Warszawy przybyli goście związani z Mariuszem Zaruskim, w tym pan Wojciech Brzechowski, który w przeszłości był inicjatorem symbolicznego pochówku Mariusza Zaruskiego w Zakopanem oraz wielu akcji przypominających działalność Generała, pani Maria Grodzicki, orędowniczka idei Zaruskiego z Gdyni, a także pan Stefan Heinrich, syn chrzestny Mariusza Zaruskiego, ale także narciarz, żeglarz i ratownik TOPR.
Uroczystość miała podniosły charakter, wzięło w niej udział 11 pocztów sztandarowych, w tym ubrany w stroje regionalne poczet sztandarowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Były przemówienia odwołujące się do działalności bohatera uroczystości i jego spuścizny, odśpiewano hymn państwowy i pieśń morską z okresu XX-lecia międzywojennego. Nie zabrakło także elementów lżejszych, przełamujących nieco powagę uroczystości, do których z pewnością należały występu rzeszowskiego zespołu szantowego "Klang", który w kilku krótkich wejściach rozruszał młodzieżową część widowni.
Podczas Gali odbyła się także premiera znaczka pocztowego wyemitowanego z tej okazji przez Pocztę Polską przedstawiającego generała Zaruskiego za kołem sterowym na tle tatrzańskich szczytów. Ważnym elementem ceremonii były także prezentacje programów edukacyjnych wybranych szkół, które nawiązywały do działalności generała Zaruskiego, aktywizujące uczniów i odwołujące się do idei Generała. Uwagę zwracała prezentacja przygotowana przez warszawską Szkołę Podstawową nr 53 poświęcona "Akademii Zaruskiego", a także występ młodych uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Zakopanego, który przedstawiły wiersze i pieśni poświęcone bohaterowi uroczystości.
Podczas uroczystości redaktor Marek Słodownik, pomysłodawca obchodów Roku Zaruskiego i organizator Gali, ogłosił powołanie Nagrody imienia Mariusza Zaruskiego, którą Polski Związek Żeglarski ustanowił w celu uhonorowania ważnych postaci i instytucji działających w duchu Mariusza Zaruskiego. W zamyśle twórców nagrody, ma ona być wręczana co roku i nie będzie dzielona na kategorie. Zaprezentowano także organizację konkursów szkolnych przygotowywanych przez szkoły z całej Polski. Omówiono również projekt wydawania okolicznościowej gazety "Rok Zaruskiego" informującej społeczność szkolną o całorocznych obchodach i koncentrującą się na działaniach szkół.
Uroczystość zakończył pokaz filmu o rewitalizacji jachtu "Generał Zaruski", na pokładzie którego w rejs wypłyną laureaci wybranych konkursów szkolnych. Kolejnymi działaniami Roku Zaruskiego będą kwietniowa konferencja popularno-naukowa w Gdańsku, przygotowywana przez Pomorski Związek Żeglarski oraz październikowa Gala w Zakopanem, podsumowująca całoroczne celebracje, przygotowywana przez środowisko górskie.