Z przeszłością w przyszłość czyli Nowa Hanza w Kołobrzegu
„Kołysanie, kołysanie…” nuciła - wraz Markiem Szurawskim, Jerzym Porębskim, Ryszardem Muzajem i Andrzejem Koryckim czyli „Starymi Dzwonami”, publiczność koncertu ”Życie jak rejs…” poświęconemu Januszowi Sikorskiemu. Janusz – kapitan jachtowy, dziennikarz Rozgłośni Harcerskiej i Radia Wolna Europa, autor wielu ballad morskich, tłumacz szant i współzałożyciel „Starych Dzwonów” był kołobrzeżaninem i choć nie żyje od 17 lat jego ślady są tu trwałe.
Koncert zamykał pierwszy dzień Dni Kołobrzegu i X. Spotkań Polskich Miast Hanzeatyckich, odbywających się w mieście w dniach 25-27 maja. Prezydent Miasta Janusz Gromek otworzył uroczystość - przecięciem liny wielkim toporem, a zaraz potem 8. Targ Solny „Słowiański Gród Chrobrego i Krzywoustego. Miasto lokacyjne księcia Warcisława III”. Prezentacje średniowiecznych rzemiosł, gier, kuchni, dnia codziennego oraz pokazy walk słowiańskich wojów oczywiście nawiązywały do hanzeatyckiej przeszłości.
Specjalnymi gośćmi Kołobrzegu w ostatni weekend byli nie tylko przedstawiciele: Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Krakowa, Białogardu, Słupska, Fromborka, Słubic – miast z Nowej Hanzy – organizacji, której celem jest wspólna promocja, ale także Niemcy z dzielnicy Berlin-Pankow, współpracującej od 18 lat z Kołobrzegiem i zaprzyjaźnionego Barth, które przywiozło i zorganizowało na Parsęcie wyścigi smoczych łodzi. W regatach wystartowało 26 załóg, a najlepsze okazały się: Państwowa Straż Pożarna z Kołobrzegu, Zespół Szkół Morskich z Darłowa i Zespół Szkół Morskich z Kołobrzegu. O Puchar Bałtyku rywalizowano w IV Bałtyckich Regatach Łodzi Hybrydowych. Zwyciężył WOPR ze Słupska, drugie miejsce zajęła służba SAR z Kołobrzegu, a trzecie kołobrzeska Straż Graniczna. Na XXI Zlot przyjechali z całego kraju Jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej, której Reprezentacyjna Orkiestra uświetniała uroczystości. A dla niezainteresowanych wyścigami na wodzie były zawody łucznicze, strzelania z karabinku pneumatycznego, koszykówka uliczna oraz koncerty: „Morze w rytmie folk” i Natalii Kukulskiej.
Otwarciu sezonu żeglarskiego Jacht Klubu Morskiego „Joseph Conrad” – działającego ponad pół wieku, towarzyszyło wydarzenie ważne nie tylko dla kołobrzeskich żeglarzy. Zainaugurowano działalność Portu Jachtowego Kołobrzeg, po zakończonej modernizacji i rozbudowie z nowym budynkiem klubowym i salą wykładową, halą remontową, sanitariatami, sklepem spożywczym i żeglarskim, stołami: bilardowym, do piłkarzyków, ping-ponga i dartem. Była to także najlepsza okazja do wspomnienia „zasłużonych dla żeglarstwa kołobrzeskiego”. Na pamiątkowych polerach umieszczono nazwiska: Bronisława Szmidta, Janusza Kirszaka, Henryka Kuryja, Ryszarda Grabkowskiego i Kazimierza Cebuli. W porcie jachtowym, który stanowi etap Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiemu, może dziś cumować 67 jednostek, a po zakończeniu II etapu modernizacji przybędzie jeszcze 30 miejsc. Informacje na temat portu można znaleźć na stronie: www.zpm.portkolobrzeg.pl
Duchowym spotkaniem uczestników Dni Kołobrzegu oraz Polskich Miast Hanzeatyckich była Msza św. za Ludzi Morza odprawiona w Bazylice Mniejszej z ceremoniałem wojskowym w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie oraz pożegnaniem „tych co odeszli na wieczną wachtę” pochodzącym z tradycji wielkich żaglowców: „Odszedł Tom do Hilo”.