XV Festiwal Muzyki Okołomorskiej „SZANTRAPA”

2011-11-07 11:37 Materiały ze strony internetowej Domu Kultury Słowianin
_
Autor: Materiały ze strony internetowej Domu Kultury Słowianin

11 listopada 2011 w Domu Kultury Słowianin odbędzie się jubileuszowy, XV Festiwal Muzyki Okołomorskiej „SZANTRAPA”. W tym roku do udziału zaproszone zostały jedne z najlepszych zespołów szantowych: Ryczące Dwudziestki, Emerald, Stary Szmugler oraz Morże Być.

Oto informacja od organizatorów festiwalu: Nawiązując do morskiej tradycji Szczecina, w roku 1997 zorganizowaliśmy I edycję festiwalu. Naszą ambicją stało się stworzenie w Szczecinie imprezy, która propaguje zarówno młode, okołomorskie talenty, jak i przedstawia gwiazdy muzyki szantowej z Polski i z zagranicy. 

Dom Kultury Słowianin
11.11.2011, godz. 19:00
Bilety w cenie: 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł w dniu festiwalu
do nabycia w Słowianinie

Ryczące Dwudziestki
1983r. – można było narzekać na wszystko, ale z pewnością nie na brak zapału i optymizmu grupy przyjaciół z I Drużyny Wodnej bytomskiego Hufca ZHP, którzy zamiłowanie do żeglarstwa i przygody, oraz tęsknotę za wolnością, jakże dosłownie wtedy rozumianą, postanowili zawrzeć w śpiewanych przez siebie piosenkach. Powstali spontanicznie - z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Połączeni marzeniami, od lat młodzieńczego trądziku, poprzez pierwsze siwe włosy na skroniach, mimo niewielkich, acz zauważalnych zmian składu, kroczą artystyczną ścieżką do dziś.
Od samego początku scenicznej przygody, los był dla nich łaskawy. Słysząc pełne radości piosenki żeglarskie, oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, obdarował ich licznymi nagrodami na festiwalach piosenki żeglarskiej. Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali II nagrodę. Później było już tylko lepiej. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, trzy z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999, oraz Grand Prix XXV-lecia Festiwalu "SHANTIES" w 2006r.
Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali swój indywidualny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Emerald
Szczecińska grupa Emerald istnieje od 1991 roku i stanowi czołówkę rodzimego nurtu folk-rockowego. Od początku zorientowana na klimaty celtyckie, uprawia swoje muzyczne poletko na przekór modom i listom przebojów.  Podstawą zawsze są tradycyjne irlandzkie, szkockie lub bretońskie tematy ludowe podgotowane w piekielnym rock’n’rollowym kociołku prowokując taneczne harce i zwiększone spożycie. Grupa od lat posiada swój wyraźny styl wywodzący się z jednej strony z klimatów pijacko - pubowych, a z drugiej, z werbalnego punk - folka w stylu takich grup jak the Pogues czy the Levellers. W Polsce brak jest tego typu kapel a podobne nie dysponują odpowiednią siłą rażenia. EMERALD gra wyłącznie własne opracowania tematów celtyckich, choć i potrafi zaszantować czy wręcz explodować rockowym coverem. Poza dużymi, elektrycznymi koncertami, EMERALD pojawia się w swoim akustyczno-pubowym wcieleniu jako stylowy kameralny band. Grupa kilkukrotnie występowała m.in. w Danii i RFN.  Na wydanej w 1999 r. CD "Rockin’ the Irish Pub" znajdziecie również utwory, które można dzisiaj usłyszeć na ich koncertach. W 2003 roku ukazała się nowa EP-ka zatytulowana "Balony św. Patryka". W roku 2006 wyszła kolejna płyta zespołu, zatutułowana "Folk no more". Wydana została przez pankrockowe wydawnictwo Jimmy Jazz Records.


Stary Szmugler
Zespól Stary Szmugler powstał w 2002 roku. Powodem całego „zamieszania” była inspiracja szantami - muzyka z dawnych pokładów oraz poszukiwanie nowych kierunków muzycznych przez członków zespołu. Część z muzyków miała juz bowiem staż w szantowym zespole Kilwater. Początkowo koncerty odbywały sie w czteroosobowym składzie wokalno instrumentalnym (gitara, gitara basowa, bodhran oraz skrzypce i mandolina) a kierunek działania był stricte folkowy – pieśni żeglarskie oraz muzyka irlandzka. W tym czasie zespól koncertował w swoim rodzinnym mieście – Szczecinie a także w wielu innych miastach Polski grając podczas imprez okolicznościowych, koncertów klubowych oraz licznych festiwali o tematyce morskiej, niejednokrotnie zbierając dobre oceny i nagrody od jurorów i publiczności. Przełomem w działalności zespołu był rok 2004. Wtedy to skład z czterech osób poszerzony został do sześciu, doszedł także nowy instrument – perkusja, nadając zupełnie nowe brzmienie muzyce Starego Szmuglera. Styl zespołu został określony jako folk – rock. W stałym już składzie zespól odwiedził sceny największych festiwali w kraju – początkowo jako konkursowicz (posiada spory dorobek nagród jurorskich a także tych najważniejszych – nagród publiczności), z czasem zaś jako wykonawca główny. Grupa uczestniczyła także w wielu ogólnopolskich imprezach plenerowych (np. Dni Morza) a także dawała koncerty w tematycznych pubach, tawernach na terenie całej Polski. Zespól zaliczył tez udane występy w Szwecji, Niemczech czy tez Belgii. Repertuar grupy tworzą w większości autorskie kompozycje. W roku 2004 zespól wydal swa debiutancką płytę „Z przemytu” a latem 2007 roku ukazał sie drugi album grupy „5 years old”. Utwory zespołu można również usłyszeć na płycie „Zobaczyć morze” a także w niektórych stacjach radiowych podczas tematycznych audycji.

Morże Być
Zespół powstał w styczniu 2006 roku.
Od początku swojej działalności nieprzerwanie występuje na polskich scenach.
Dzięki autorskiemu repertuarowi jego koncerty są bardzo ciekawe i świeże. Grupa na swoim koncie ma wiele nagród i stanowi czołówkę współczesnej polskiej muzyki rock-folkowej.
Repertuarem zespołu są wyłącznie własne piosenki o tematyce żeglarskiej, a ostatnio również te niezwiązane z morzem. Morże Być nie gra coverów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.