XIII Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy
Warszawa, Luksor, 10.04.2010 – Ponad 100 dziennikarzy czołowych polskich mediów bierze udział w XIII Ogólnopolskim Rejsie Dziennikarzy. Po raz pierwszy w historii rejs nie odbywa się po Morzu Bałtyckim, lecz… rzeką.
Tym razem uczestnicy Rejsu będą mieli okazję poznać uroki żeglugi rzecznej i to po nie byle jakim akwenie, bo po jednej z najdłuższych i najbardziej znanych rzek świata – Nilu. Trasa Rejsu: Luksor – Asuan – Luksor pozwoli na obejrzenie wielu bezcennych zabytków starożytnego Egiptu.
W tym roku mocno zmieniliśmy konwencję Rejsu, po części dlatego, że nasza „macierzysta” jednostka „Dar Młodzieży” jest niedostępna od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a po części, że to 13. Rejs, więc pretekst do dokonania zmiany nasunął się sam - powiedział organizator ORD Jarosław Włodarczyk. Dodał, że jest ona jednorazowa, a w kolejnej edycji Rejs prawdopodobnie powróci na Bałtyk.
Organizatorzy wybrali Egipt, ponieważ w czasie rejsu po Nilu można idealnie połączyć aspekt integracyjny i edukacyjny tej imprezy. Wiele zabytków starożytnego Egiptu ratowali i nadal ratują polscy archeolodzy, obecni tu od 73 lat. Uczestnicy Rejsu odwiedzą m.in. Dolinę Królów, świątynię Hatszepsut oraz zabytki położone między Luksorem a Asuanem. W samym Asuanie wezmą udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej.
Wydarzenia rejsowe będzie można na bieżąco śledzić na Facebooku, na stronie prowadzonej przez uczestników imprezy (http://rejsdziennikarzy.pl)
Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy zainicjowali w 1994 roku Paweł Tymiński (wówczas dziennikarz „Panoramy” TVP 2) i Jarosław Włodarczyk (wówczas dziennikarz TVP). Do tej pory odbyło się dwanaście edycji tej największej środowiskowej imprezy dziennikarzy. Przedstawiciele mediów pływali dotychczas na ORP „Iskra”, ORP „Wodnik”, promie PŻB „Nieborów” oraz – najwięcej razy – na „Darze Młodzieży”. Odwiedzili następujące porty: Roenne (Bornholm), Oxelesund (Szwecja), Kopenhagę (Dania), Visby (Gotlandia, Szwecja) Kilonię (Niemcy), Malmoe (Szwecja), Rygę (Łotwa), Sztokholm (Szwecja), Tallin (Estonia), oraz Sankt Petersburg (Rosja).
Marcin Lewicki