Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019

2019-07-07 15:28 materiały prasowe
Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019
Autor: materiały prasowe wyprawy

10 czerwca br. wyruszyła polska wyprawa kajakowa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019.

Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi (2292 km). Płynie na Syberii, w Kraju Krasnojarskim i Jakucji, między Leną a Jenisejem. Wyprawa ma na celu upamiętnienie dwóch słynnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego z lat 1874 i 1875, podczas których zebrał on niezwykle cenne dane geologiczne i przyrodnicze doliny rzeki Oleniok.

Idea zorganizowania wyprawy rzeką Oleniok zrodziła się w 2012 r. Przygotowania nabrały pędu od marca 2017 r., czyli od pierwszego spotkania podczas targów WIATR I WODA w Warszawie z jej pomysłodawcą: Damianem Wojciechowskim TJ – misjonarzem z Kirgistanu, który mieszkał ok. 10 lat na Syberii i przeprowadził tam dziesiątki ekspedycji. W skład zespołu wchodzą jeszcze: Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Adam Grzegorzewski – wszyscy z bogatym doświadczeniem w zakresie realizacji różnorodnych projektów eksploracyjno-podróżniczych.

Plan wyprawy zakłada dotarcie w II połowie czerwca 2019 r. tzw. „drogą zimową” do dopływu rzeki Oleniok o nazwie Alakit (pojazdem gąsienicowym typu „wiezdiechod” lub innym możliwym sposobem, wliczając również dojście na piechotę), aby po ok. 1,5 miesiąca wiosłowania dopłynąć do Morza Łaptiewów (część Oceanu Arktycznego) i kontynuować płynięcie wybrzeżem na wschód i następnie wpłynąć w pierwszą zachodnią odnogę Leny. Po kolejnych dniach wiosłowania pod prąd (ok. 230 km) uczestnicy wyprawy powinni dostać się do wyspy Tit-Ary w delcie Leny, gdzie istnieje realna możliwość zabrania się statkiem do Jakucka. Jak dotąd nie ma informacji, aby ktoś kiedykolwiek przepłynął taką właśnie trasę, w tym również kajakiem. Cała odległość po wodzie na kajakach to 2370 km (Alakit – Oleniok – Morze Łaptiewów – Lena).

Warto zaakcentować fakt, że uczestnicy mają też za zadanie pozyskać próbki aluwiów rzeki Oleniok od dopływu rzeki Alakit do ujścia do Morza Łaptiewów. Próbki będą stanowiły materiał badawczy do pracy naukowej poświęconej dolinie rzeki Oleniok (współpraca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego). To będzie zapewne pierwsze takie badanie w Polsce od czasów pamiętnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego w latach 1874-1875.

Cała wyprawa przewidziana jest na okres do 3 miesięcy. Losy wyprawy można śledzić na stronie: www.oleniok.wioslo.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.