Wyprawa „Selma-Antarktyda-Wytrwałość” z Przylądka Horn na Morze Rossa rozpoczęta

2014-04-07 21:48 Janusz Cieliszak/Media Partners
Marina Ushuaia na Ziemi Ognistej - poczatek wyprawy antarktycznej Selma Expeditions
Autor: Piotr Kaja/Archiwum Selma Expeditions.com W niedzielę 6 kwietnia 2014 roku, w argentyńskim Ushuaia na Ziemi Ognistej po wielu miesiącach przygotowań i rejsów treningowych, w tym na antarktyczne Morze Weddella oraz pierwszego pod polską banderą zimowego opłynięcia Hornu, rozpoczął się pierwszy z sześciu etapów wyprawy „Selma-Antarktyda-Wytrwałość”.

W niedzielę 6 kwietnia 2014 roku, w argentyńskim Ushuaia na Ziemi Ognistej po wielu miesiącach przygotowań i rejsów treningowych, w tym na antarktyczne Morze Weddella oraz pierwszego pod polską banderą zimowego opłynięcia Hornu, rozpoczął się pierwszy z sześciu etapów wyprawy „Selma-Antarktyda-Wytrwałość”. Zamierzeniem cyklu rejsów na jachcie s/y Selma Expeditions, 20-metrowym stalowym keczu dowodzonym przez kpt. Piotra Kuźniara, jest przepłynięcie ponad 18 000 Mm (ponad 33 500 km) i dotarcie pod polską banderą do najważniejszych miejsc słynnych antarktycznych ekspedycji odbytych przez Ernesta Shackletona w latach 1908-1916.  

W dotychczasowych rejsach s/y "Selma Expeditions" w latach 2013 i 2014 dotarła juz do Georgii Południowej, Morza Weddella i Wyspy Słoniowej, a w lutym 2015 roku planuje wpłynąć na najzimniejszy akwen świata - antarktyczne Morza Rossa (położone ok. 1500 Mm czyli 2800 km. na południe od Nowej Zelandii). Wyzwaniem docelowym jest pobicie żeglarskiego rekordu świata i dotarcie najdalej na Południe, do Zatoki Wielorybów - nazwanej w 1908 roku przez Shackletona, czyli w okolice 78 stopnia szerokości południowej, gdzie do tej pory nie dotarł żaden jacht żaglowy. Trzeci człon nazwy wyprawy: „Selma-Antarktyda-Wytrwałość” odnosi się do nazwy legendarnego statku Shackletona "Endurance" (Wytrwałość) i filozofii wielkich odkryć polarnych sprzed 100 lat.

W drugim dniu wyprawy jacht "Selma Expeditions" żeglując kanałem Beagle dotarł do chilijskiej osady i portu wojskowego Puerto Williams. To ostatnia ludzka osada przed dotarciem do Przylądka Horn. Po wietrznej nocy - mglisty poranek zamienił się w piękny słoneczny dzień. W porcie jachtowym zastaliśmy kilkanaście jachtów, większość z nich przybyła tu już na zimę. Ośnieżone szczyty okolicznych gór pięknie kontrastują z brązowymi i zielonymi drzewami - deszczowego lasu magellańskiego odbijającymi się w kolejno mijanych fiordach. Temperatura w dzień dochodzi do 10°C, ale w nocy jest bliska 0. To już ostatnie chwile, kiedy żeglowanie na tych wodach jest jeszcze bezpieczne. Za kilka tygodni nadejdą jak co roku huraganowe wiatry osiągające ponad 150 węzłów (ponad 280 km. na godzinę). "Obserwujemy tutaj ostatnio coraz więcej polskich jachtów i bardzo się z tego cieszymy" - powiedział Alejandro Reyes, kierownik projektu rozbudowy mariny w Puerto Williams.

Przed nami około 100 mil do Zatoki Martial, skąd planujemy bezpośredni skok w okolice Hornu. Jeśli pogoda pozwoli - spróbujemy wylądować na żwirowej plaży w zatoce pod latarnią sławnego Przylądka. Wg kpt. Piotra Kużniara - "Prawdziwe morskie przygody dopiero przed nami. Rzucamy cumy. Kierunek na Południe!"

Jacht Selma Expeditions po opłynięciu przylądka Horn w Ameryce Południowej (ETAP 1) w kwietniu 2014 i krótkim postoju w Chile, w czerwcu 2014 pożegluje dalej szlakiem Magellana w poprzek Pacyfiku (ETAP 2) do Australii. W grudniu 2014 (ETAP 3) jacht i jego załoga wezmą udział w słynnych regatach żeglarskich: Sydney – Hobart, a następnie w styczniu i lutym 2015 roku (ETAPY 4 i 5) pożeglują na Morze Rossa.


„Selma-Antarktyda-Wytrwałość”

- Krzysztof Jasica, Manager Projektu

- Piotr Kuźniar, Kapitan Wyprawy

- Małgorzata Wojtaczka, Zarząd Selma Expeditions

- Izabella Kiriczok, Koordynator instytucjonalny

- Janusz J. Cieliszak, Koordynator, media


RELACJE MEDIALNE - PARTNERZY MEDIALNI

JEDYNKA:         relacje antenowe + portal: http://www.polskieradio.pl/7,Jedynka

TVP INFO:         relacje antenowe + portal: http://www.tvp.info/

ŻAGLE:              relacje w druku w magazynie  + portal: http://www.zagle.com.pl/

Informacje i aktualna pozycja jachtu: www.SelmaExpeditions.com  Selma-Antarktyda-Wytrwałość.


Kpt. Piotr Kuźniar podczas odprawy celno-paszportowej w Puerto Williams
Autor: Piotr Kaja/Archiwum Selma Expeditions.com Kpt. Piotr Kuźniar podczas odprawy w kapitanacie mariny w Puerto Williams. Fot. Piotr Kaja/Archiwum SelmaExpeditions.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.