Wyprawa "Katharsis II": Wielkanoc na Oceanie Południowym
Rodzinna atmosfera i doskonałe humory przeczą sztormowej, szarej i ponurej aurze, która nas otacza. Dziękujemy za płynące do nas wsparcie, które bardzo nam pomaga, zwłaszcza w trudnych chwilach. Czytając świąteczne życzenia, których odebraliśmy niezliczoną ilość czujemy, jakbyśmy świętowali przy dużo większym stole.
Pomimo sztormowych warunków i już blisko 100 dni w rejsie cała załoga pracowała do późnych godzin nocnych, by przygotować kilka potraw wielkanocnych. Nie zabrakło nawet tradycyjnej białej kiełbasy, przywiezionej jeszcze z Polski. Na sałatkę jarzynową użyliśmy ostatnie, schowane na tą okazję ziemniaki oraz jedno jabłko. Zamrożone w Kapsztadzie jajka wprawdzie nam popękały, ale przyozdobiły kolorami wielkanocny stół. Rzeżuchę zastąpiły kiełki rzodkiewki. Ugotowaliśmy żur z przygotowanego przez nas zakwasu. Nie brakło również ciast i świeżo upieczonych bułeczek. Potrawy zjeżdżały nam ze stołu, mimo zwolnienia do minimalnej prędkości.
Rozbujane morze nie chciało z nami współpracować. Testowało nasz refleks podczas chwytania uciekających ze stołu talerzy i sztućców. Ocean wystawił nas na próbę, nie tylko żeglarską. Sztormowe warunki chciały nas zniechęcić do wyprawienia świąt. Nie poddaliśmy się. Pomimo trudnych warunków i bardzo ograniczonych składników wyczarowaliśmy wspaniałe świąteczne śniadanie i obiad.
Żeglujemy dalej. Razem, w dobrej załodze, na dobrym jachcie.
Wszystkim naszym bliskim, przyjaciołom, żeglarzom, a szczególnie naszym kibicom - radosnych świąt w zdrowiu i dobrych humorach.
Pozdrawiamy świątecznie
Mariusz Koper i cała załoga "Katharsis II"
O wyprawie "Katharsis II":
Rejs jachtu "Katharsis II" z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą był – jak się okazało udaną – próbą ustanowienia żeglarskiego rekordu (na trasie Kapsztad-Hobart dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60S).
Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyce walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.
Wyprawa jest także wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu prowadzone są badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.
Tracking oraz więcej informacji na http://antarcticcircle60s.pl