Wspomnienie Elżbiety Lisowskiej, dwukrotnej laureatki nagrody Rejs Roku
W listopadzie 2019 roku odeszła na wieczną wachtę Elżbieta Sławomira Lisowska, członek Bractwa Kaphornowców – Albatros Hornu.
Elżbieta Lisowska urodziła się we Włodawie w 1939 roku. Od 1946 mieszkała z rodzicami w Warszawie. Potem, już w dorosłym życiu, w Koszalinie. Do Warszawy wróciła w 1987 r. Naukę żeglowania rozpoczęła w Klubie „Tramp” w Koszalinie. Pierwszy stopień żeglarski uzyskała w 1967 r. Pozostawała aktywna w tej dyscyplinie do lat dziewięćdziesiątych.
Niezwykła i kompetentna szybko odnalazła się w gronie osób kierujących lokalnym żeglarstwem:
– członek Zarządu Okręgu Żeglarskiego w Koszalinie;
– członek rady Klubu Morskiego Tramp.
Uczestniczyła w przedsięwzięciu budowy jachtu „Wojewoda Koszaliński” – jako skarbnik Komitetu Budowy.
Istotne daty i dalsza działalność:
1978 r. – uzyskała stopień j.str.mor.
1983 r. – wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego;
1984 r. – współdziałanie w odtworzeniu Ligi Morskiej w Koszalinie;
1974 r. – pierwszy rejs morski na s/y Dar Koszalina;
1998 r. – ostatni rejs morski na s/y Sagitraius.
Ponadto pływała na jachtach: „Jurand”, „Bies”, „Wielkopolsca”, „ Zawisza Czarny” , „Copernicus”, „Fryderyk Chopin”, „Gryfit”.
Przepłynęła pod żaglami 97,5 tys. nM w tym 93tys. nM na funkcjach oficerskich.
W latach 1981/82 współorganizator i uczestnik rejsu na S/Y „Wojewoda Koszaliński”, do Ameryki Południowej z okrążeniem przylądka Horn, w funkcji I oficera. W historii przejść przylądka druga Polka. Rejs wyróżniony Honorową Nagrodą Rejs Roku w 1982 – Srebrny Sekstant.
W latach 1984/86 współorganizator i uczestnik rejsu dookoła świata na s/y „Tropiciel” w funkcji I oficera. Rejs wyróżniony Honorową Nagrodą Rejs Roku w 1986 r. – Srebrny Sekstant. Pierwsza po II wojnie światowej harcerska wyprawa dookoła świata.
W latach 1991/92 I oficer na s/y „Warszawska Nike” w Columbus Race 92 na trasie atlantyckiej. Przez czterdzieści lat partnerka i żona kapitana Ryszarda Wabika.