Wręczono nagrody im. Leonida Teligi!

2008-06-23 14:17 archiwum Żagli
Nagroda Teligi Logo
Autor: Archiwum Żagli

18 maja 2006 roku w gmachu Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się ceremonia wręczenia nagród im. Leonida Teligi za rok 2005. Od 35 lat miesięcznik "Żagle" przyznaje co roku nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność przyczyniającą się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Jej laureatami byli najwybitniejsi pisarze, publicyści, żeglarze, redakcje i organizacje.

W ubiegłym roku nagrody otrzymali: Adam Piechal i Jerzy Salecki za słownik żeglarski "Polsko - Angielski", Mateusz Kusznierewicz za zdobycie brązowego medalu w klasie Finn na igrzyskach olimpijskich w Atenach oraz Polskie Radio Olsztyn za popularyzacje żeglarstwa na antenie radiowej oraz aktywny udział w organizacji imprez żeglarskich.
W tym roku nominacji i wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Leszek Błaszczyk - były wieloletni naczelny redaktor "Żagli", Zbigniew Stosio - sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, profesor Jacek Czajewski oraz członkowie redakcji - Krystyna Szloser, Jerzy Pieśniewski, Jerzy Klawiński, Stanisław Iwiński, Jerzy Kubaszewski oraz przewodniczący Jury, Redaktor Naczelny miesięcznika "Żagle" Waldemar Heflich.

W kategorii "literatura i sztuka" nominowani zostali:
Anna Rybczyńska
 - autorka książki pt. "Prawda o Władysławie Wagnerze" pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami. Jest to wspaniale udokumentowana historia o wielkiej wyprawie dookoła świata, którą w 1932 rozpoczął 19-sto letni harcerz.
Maciej Krzeptowski - autor książki pt. "MARIĄ" dookoła świata - niezwykle ciekawa opowieść wieloletniego przyjaciela Ludomira Mączki, uczestnika i kapitana drugiego rejsu dookoła świata jachtu "Maria".
Mariusz Marciniak - autor książki "W pogoni za Horyzontem" - jest to zbiór opowiadań pełnych dowcipu i ciekawych spostrzeżeń z rejsów po Pacyfiku i Karaibach. Pan Mariusz to polonijny żeglarz mieszkający od ponad dwudziestu lat w Stanach Zjednoczonych.
Jerzy Kuliński - jeden z najpopularniejszych w Polsce autorów książek o tematyce żeglarskiej. Tym razem niestrudzony kapitan hydrograficznego jachtu Milagro, opisał szczegółowo i z wielką swadą "Zakamarki zachodniego Bałtyku"

Nagrodę za rok 2005 w kategorii "literatura i sztuka" otrzymała Anna Rybczyńska - autorka książki pt. "Prawda o Władysławie Wagnerze". Autorka jest wieloletnim działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego i współpracownikiem miesięcznika "Żagle". Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, reportaży, wywiadów i recenzji. Autorka i współautorka dziesięciu książek w tym wielkiej monografii Akademickiego Związku Morskiego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest niestrudzonym kronikarzem polskiego żeglarstwa. Nagrodę wręczyła pani Agnieszka Anielska - Prezes Wydawnictwa MURATOR.

W kategorii "sportowy wyczyn żeglarski" nominacje otrzymali:
Łukasz Grodzicki - za wywalczenie tytułów: mistrza świata juniorów i młodzieżowego w kl. Mistral oraz tytułu mistrza Polski w grupie seniorów.
Patryk Piasecki - za zdobycie mistrzostwa świata i Europy juniorów w bojerowej klasie DN i 3. miejsca w mistrzostw świata juniorów w olimpijskiej klasie 470.
Katarzyna Szotyńska za zajęcie 3. miejsca w mistrzostwach Europy w kl. Laser Radial
Załoga Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki za zwycięstwo w prestiżowych regatach Kieler Woche oraz 4. miejsce w Mistrzostwach Europy klasy Star.


Nagrodę za rok 2005 w kategorii "sportowy wyczyn żeglarski" otrzymał medalista Mistrzostw świata i Europy w klasach DN i 470 Patryk Piasecki z klubu sportowego "Baza Mrągowo". Ubiegłoroczny maturzysta z Mrągowa uważany jest za jeden z największych talentów żeglarskich, jaki objawił się w ostatnich latach w Polsce. Z powodzeniem startuje na bojerach i w olimpijskiej klasie 470. Jest najmłodszym laureatem w historii nagrody im. Leonida Teligi. Niech ta nagroda będzie motywowała go do dalszej ciężkiej pracy i stanowiła pomoc w realizacji wielkiego marzenia jakim jest olimpijski medal.
Nagrodę wręczył Adam Krzesiński - sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Nominacje w kategorii "popularyzacja żeglarstwa" otrzymali:
Komitet Organizacyjny Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, który od 10 lat organizuje cykl regat od Soliny po Bałtyk i Mazury. PPJK popularyzuje rywalizację sportową na wodzie poprzez sprawne organizowanie imprez dla żeglarzy amatorów. Od trzech lat ten cykl regat nosi nazwę Frans Maas Cup.
Wydawnictwo ALMAPRESS, to wydawca dzięki któremu mamy coraz bogatszą bibliotekę żeglarską. To właśnie dzięki nim każdego roku żeglarze otrzymują do rąk kilkanaście nowych, niezwykle ciekawych i praktycznych pozycji.
Program "NIVEA Błękitne Żagle", który od pięciu lat wprowadza najmłodszych polskich żeglarzy we wspaniały świat żeglarstwa. To unikalny w skali światowej program dla dzieci i młodzieży. Optymisty z błękitnymi żaglami spotykamy na wszystkich akwenach w Polsce.

Nagrodę za rok 2005 w kategorii "popularyzacja żeglarstwa" nagrodę otrzymał program "NIVEA Błękitne Żagle". Żeglarstwo to wspaniały sport i sposób na życie, promowanie go wśród najmłodszych jest naszym zdaniem najważniejsze. Aby zdobyć medal olimpijski, osiągnąć wielki sukces sportowy, pierwsze kroki trzeba postawić na pokładzie Optymista. Ten wyjątkowy program dla dzieci i młodzieży promujący żeglarstwo odniósł niespotykany w Polsce sukces organizacyjny, sportowy i marketingowy.
Nagrodę wręczył Zbigniewa Stosio - sekretarz generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego


Partnerem tegorocznej edycji nagrody im. Leonida Teligi była firma VOLVO AUTO POLSKA, sponsorami firmy: ASSA ABLOY, Yale, Legend Yacht, Waterman. Uroczystość odbyła się przy współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz firm Unicorn Group i Restauracji Moonsfera.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.