Wodny festiwal nad Brdą

2017-08-25 17:17 Materiały organizatorów
Ster na Bydgoszcz 2017
Autor: Materiały organizatorów

Wspaniała atmosfera, imponująca frekwencja i profesjonalna organizacja. Taki był tegoroczny „Ster na Bydgoszcz”. Dziesiąta edycja Bydgoskiego Festiwalu Wodnego pokazała, że mieszkańcy kochają wypoczywać nad wodą i na wodzie, a turyści coraz chętniej wybierają miasto nad Brdą, jako cel swoich śródlądowych wojaży.

W tym roku symboliczny STER z rąk Prezydenta Bydgoszczy przejął kpt. Maciej Sodkiewicz. To młody, lecz doświadczony kapitan – opłynął całą Europę i wybrzeża Morza Śródziemnego. Przepłynął ponad 80 tysięcy mil i poprowadził ponad 160 rejsów – żeglując u brzegów pięciu kontynentów. Na dobre zadomowił się w Arktyce, kilkukrotnie odwiedzając Spitsbergen i fiordy Grenlandii Wschodniej. Dotarł również na rosyjską Ziemię Franciszka Józefa, trzykrotnie opłynął przylądek Horn oraz postawił stopę na stałym kontynencie Antarktydy, a w Afryce wpłynął 20-metrowym jachtem morskim ponad 200 kilometrów w górę rzeki Gambii. W 2015, w ramach wyprawy „Sekstant Expedition – Lodowe Krainy”, dopłynął na pokładzie „Barlovento II” najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa – osiągnął rekordową pozycję 82°37’N. W lutym br. za ten wyczyn odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Jest też laureatem 18. edycji (2014) honorowej nagrody Conrady – Indywidualności Morskie.

Kapitan był honorowym gościem Festiwalu, poprowadził paradę jednostek pływających na rzece Brdzie, wziął udział w zawodach smoczych łodzi oraz przedstawił gościom zgromadzonym w Przystani Bydgoszcz interesującą prezentację dotyczącą Projektu Lodowe Krainy.

Zlot na Brdzie

W okolicy Wyspy Młyńskiej w centrum Bydgoszczy przycumowały liczne mniejsze i większe łodzie, które przypłynęły na bydgoską imprezę wodniacką z różnych części kraju. Okazją do prezentacji jednostek była uroczysta parada na rzece, poprowadzona tradycyjnie przez łódź patrolowo-ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Za nią tramwaje wodne: m/s „Bydgoszcz” i statki solarne „Słoneczniki”, jednostka gościnna „Oskar Kolberg” z Warszawy, największa drewniana szkuta w Polsce, zbudowana przez Zespół Maszoperii Wiślanej oraz inne łodzie żaglowe, motorowe oraz mniejsze,  łodzie wiosłowe, kajaki, a nawet deski SUP oraz wiele innych jednostek.

Przypłynęli na bydgoski festiwal z całego kraju, choć większość reprezentowała bydgoskie kluby żeglarskie, motorowodne, kajakowe i sportów wodnych oraz jednostki mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Mimo zmiennej pogody na nabrzeżach Brdy zgromadziły się tłumy publiczności, by podziwiać paradę.

„Plastikowy” wyścig

Podobnie było podczas niedzielnego wyścigu butelkowego, który odbywał się w ramach festiwalu już po raz dziewiąty i stał się jego nieodłącznym elementem! Wszystkie pojazdy wodne zostały wykonane z plastikowych butelek, taśmy klejącej i folii stretch. Z roku na rok realizacje stają się coraz bardziej pomysłowe i kolorowe: prom kosmiczny, zmutowany krokodyl, łódź podwodna, pływająca flaga, bolid wyścigowy, czołg, łódź wikingów, a nawet słoń bojowy to tylko niektóre z konstrukcji, które stoczyły na wodzie zaciętą rywalizację o palmę pierwszeństwa. Trzeba też pamiętać, że zgodnie z regulaminem wyścigu napęd stanowi tylko i wyłącznie siła ludzkich mięśni. Sygnał do startu dał tegoroczny kapitan „Steru na Bydgoszcz” – żeglarz i podróżnik Maciej Sodkiewicz.

W ramach imprezy odbyły się zawody smoczych łodzi, spływy kajakowe, warsztaty pływania na deskach SUP. A działo się nie tylko na wodzie! Tysiące ludzi odwiedziło oferowane w ramach Festiwalu atrakcje.

Morze atrakcji

... dla dzieci, spotkania z podróżnikami, koncerty muzyki szantowej popularnych zespołów: Cztery Refy, Klang i Ryczące Dwudziestki zgromadziły tłumy publiczności. Serca widzów podbił i rozgrzał atmosferę rumuński zespół Selfish Murphy, którego muzyka przypomina swoistą mieszankę irlandzkiego folku oraz brytyjskiego punku.

Na deser publiczność otrzymała koncerty popularnych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W sterowy piątek niezapomniany koncert zagrali CUGOWSCY – nowy muzyczny projekt Krzysztofa Cugowskiego, wieloletniego frontmana Budki Suflera i jego synów – Piotra i Wojciecha tworzących grupę Bracia, a suportowani byli przez utalentowaną, młodą i już bardzo popularną wokalistkę – Darię Zawiałow. W sobotę piękny koncert dała Orkiestra Adama Sztaby, w której gościnnie wystąpili Justyna Steczkowska oraz Jakub Badach.

Muzyka nad Brdą rozbrzmiewa nie tylko na Wyspie Młyńskiej. Również i tym razem organizatorzy zaprosili gości na nabrzeże, gdzie na scenie na wodzie swój koncert zagrali KAREN EDWARDS & Eljazz Trio. Pełen emocji i bisów koncert zakończył trzeci dzień festiwalowych atrakcji.

Jubileuszowa, dziesiąta odsłona Festiwalu jest już tylko pięknym wspomnieniem. Za rok kolejna edycja Festiwalu Wodnego STER NA BYDGOSZCZ. Serdecznie zapraszamy do Bydgoszczy już dziś!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.