Święto Królowej Polskich Rzek. Festiwal Wisły powraca!

2018-07-31 13:17

Największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych to połączenie barwnej imprezy rekonstrukcyjnej z nadwiślańskimi targami kulinarnymi i festiwalem piosenki żeglarskiej. Impreza nastawiona jest na atrakcyjną prezentację polskiego dziedzictwa wiślanego, które odradza się dynamicznie w ostatnich latach.

Festiwal Wisły
Autor: mat. pras. organizatorów

Na Festiwalu Wisły można popływać tradycyjną drewnianą łodzią, można przepłynąć Wisłę wpław pod okiem ratowników, można popróbować nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski i posłuchać muzyki żeglarskiej, do której wracają wiślane motywy. Ogólnie, można chłonąć Wisłę każdym zmysłem i częścią ciała (udowodni to wiślana joga na łasze).

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Wisły spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, zebrała w trzech miastach (Włocławku, Ciechocinku i Toruniu) 100-tysięczną publiczność. W tym roku festiwalowe centra to: Ciechocinek (12 sierpnia), Osiek nad Wisłą (13 sierpnia) i Toruń (14 i 15 sierpnia). Kawalkada kilkudziesięciu tradycyjnych jednostek rzecznych ruszy 12 sierpnia z Włocławka po porannej paradzie wzdłuż bulwarów. Zatrzyma się w Nieszawie i dopłynie na oficjalne rozpoczęcie do Ciechocinka, gdzie od rana będzie już kiermasz nadwiślańskich smaków i koncerty.

Do Osieka nad Wisłą w gminie Obrowo, na punkt widokowy im. Michała Kokota, Festiwal Wisły zawita 13 sierpnia. Tam flisakom przygrywać będą tradycyjne kapele weselne, których przegląd odbywa się w ramach tegorocznego Festiwalu Wisły. Góra Kokota to skarb Ziemi Dobrzyńskiej słynącej z gościnności. Mówi się, że właśnie w tym miejscu zatrzymywali się niegdyś flisacy, by przed granicą zaborów ustalić wspólną cenę spławianego drewna, które przyjdzie im sprzedać w pobliskim Toruniu.

I właśnie do Torunia Festiwal Wisły przeniesie się 14 i 15 sierpnia. W tym roku podczas Festiwalu Wisły polscy Wikingowie Floty Jarmeryka obchodzą swoje 50-lecie. W 1968 roku studentem UMK w Toruniu był Marek "Jarmeryk" Szabliński, którego wydarzenia marcowe zmusiły do zawieszenia studiów. Wtedy zainteresował się swoimi wikińskimi korzeniami. W 1971 roku dowodzona przez niego łódź wikińska "Świętosława" przepłynęła Wisłą z Krakowa do Gdańska. Zdjęcie zrobione wówczas pod mostem drogowym w Toruniu obiegło prasę. Dziś ta fotografia jest dla polskich Wikingów jak relikwia.

Festiwal Wisły powraca!
Autor: mat. organizatorów

Podczas Festiwalu Wisły łodzie wikińskie będą "pozowały" do zdjęć w tym samym miejscu. Ekipy wioślarskie przygotowują się do prób bicia rekordu prędkości najszybszej łodzi wikińskiej świata, słynnego "Morąga", którego napędzają mięśnie 26 wioślarzy. Będzie też przepływanie Wisły wpław, regaty żeglarskie, konferencja naukowa dotycząca żeglugi wiślanej i prezentacja sprzętu wojskowego z okazji Święta Wojska Polskiego. Do tego parady z pirotechniką i widowisko światło-dźwięk na Wiśle.

Aktualny program Festiwalu Wisły na stronie festiwalwisly.pl

Festiwal Wisły
Autor: mat. pras. organizatorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.