Winiety na jachtach w Chorwacji!!!
2008-06-23
14:09
Jak wynika z informacji, którą otrzymaliśmy z Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji od tego sezonu wprowadzony zostanie obowiązek wykupowania winiet dla jachtów żeglujących pod obcą banderą po wodach chorwackich. Poniżej prezentujemy pełny tekst projektu rozporządzenia. Jest to wersja robocza i zawiera pewne błędy stylistyczne, wynikające z tłumaczenia, a dodatkowo cały czas dochodzi do pewnych zmian w przepisach. Ostateczna wersja w najbliższych dniach...
Na podstawie artykułu 1020, ustęp 1, poz. 2 Kodeksu Morskiego (Narodne novine, numer 181/2004 Rząd Republiki Chorwacji na posiedzeniu z dnia 29 grudnia 2004 wydał
ROZPORZĄDZENIEO WARUNKACH WWOZU I POBYTU JACHTÓW I ŁODZI MOTOROWYCH POD OBCĄ BANDERĄ WYKORZYSTYWANYCH DO CELÓW SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH NA MORSKICH WODACH WEWNĘTRZNYCH I TERYTORIALNYCH REPUBLIKI CHORWACJI.
Artykuł 1
Niniejszym rozporządzeniem określa się warunki wwozu i pobytu jachtów i łodzi motorowych pod obcą banderą na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji w celach rekreacyjnych, żeglowania turystycznego, udziału w zawodach sportowych i targach żeglarskich.
Artykuł 2
Poszczególne wyrażenia w niniejszym Rozporządzeniu mają następujące znaczenie:
- jednostka pływająca to łódź motorowa lub jacht obcego pochodzenia
- kapitan jednostki pływającej to osoba, która kieruje jednostką i jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów prawnych.
- winieta to forma dokumentu, który poświadcza zgłoszenie przybycia, spełnienia warunków potrzebnych do pływania na terenie Republiki Chorwacji, uregulowanie opłat związanych z ubezpieczeniem, opłat za oświetlenie nawigacyjne oraz za morski pakiet informacyjny.
- uprawianie żeglugi na terenie Republiki Chorwacji to uprawianie żeglugi na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych wyłączając przypadek tranzytu przez wody terytorialne (* mowa jest o tranzycie bez zatrzymywania się i korzystania z jakichkolwiek usług na terenie Republiki Chorwacji).
- Minister to minister odpowiedzialny za sprawy związane z gospodarką morską.
Artykuł 3
Jednostkom pływającym, o których mowa w art.1 niniejszego Rozporządzenia nie wolno na terenie Republiki Chorwacji przewozić pasażerów pobierając za to opłatę, czyli prowadzić działalności gospodarczej.
UPRAWIANIE ŻEGLUGI NA TERENIE REPUBLIKI CHORWACJIArtykuł 4
Kapitan jednostki pływającej, która wpłynęła na terytorium Republiki Chorwacji drogą morską zobowiązany jest najkrótszą drogą wpłynąć do najbliższego portu otwartego dla ruchu międzynarodowego w celu odbycia kontroli granicznej i dokonać następujących czynności:
- nabyć winietę
- uwierzytelnić w kapitanacie portu listę załogi
Artykuł 5
Kapitan jednostki pływającej, która dotarła do Republiki Chorwacji drogą lądową lub jest przechowywana w porcie lub innym wyznaczonym miejscu na terenie Republiki Chorwacji zobowiązany jest przed rozpoczęciem żeglugi:
- nabyć winietę
- uwierzytelnić w kapitanacie portu listę załogi
WINIETAArtykuł 6
(1) Winieta powinna być umieszczona na jednostce pływającej w widocznym miejscu.
(2) Winieta nie jest wymagana w przypadku jednostek pływających, których długość jest mniejsza niż 2,5 m lub jej łączna moc jednostek napędowych jest mniejsza 5 kW
(3) Winieta nie jest wymagana w przypadku jednostek pływających, które poruszane sa za pomoca wioseł, bez wzgledu na długość (np.kajak, rower wodny itd).
(4) Winieta nie jest wymagana w dla jednostek pływających w okresie gdy są one przechowywana w porcie lub innym wyznaczonym miejscu na terenie Republiki Chorwacji.
(5) Okres ważności winiety wynosi 1 rok od dnia wydania. Dla danej jednostki pływajacej rocznie może zostać wydana tylko jedna winieta.
(6) Winietę wydaje kapitanat lub oddział kapitanatu.
(7) Przed wydaniem winiety, pracownicy kapitanatu sprawdzą, czy jednostka pływająca i załoga spełniają warunki uprawiania żeglugi na terenie Republiki Chorwacji.
(8) W przypadku jednostki pływającej, do której odnosi jest w art.7 niniejszego Rozporządzenia, kupon z winiety należy przykleić na listę załogi, o której jest mowa w art.7 niniejszego Rozporządzenia.
LISTA OSÓBArtykuł 7
(1) Kapitan jednostki pływajacej, na której podczas żeglowania na terytorium Republiki Chorwacji jest planowana zmiana załogi, powinien podczas nabywania winiety w kapitanacie lub oddziale kapitanatu uwierzytelnić listę osób, która będzie przebywać na jednostce pływajacej w okresie ważnoąci winiety.
(2) Lista osób to spis osób, które w okresie ważności winiety mogą przebywać i przemieszczać się jednostką pływającą, o ktorej jest mowa w art.1 niniejszego Rozporządzenia.
(3) Lista osób, o której mówi ustęp 1 i 2 niniejszego artykułu jest uwierzytelniona kuponem z winiety.
(4) Formularz listy osób, o której mówi ustęp 1 i 2 niniejszego artykułu znajduje się w Załaczniku 2, który stanowi integralną część niniejszego Rozporządzenia.
(5) Liczba osób na liście, o której mówi ustęp 1 i 2 niniejszego artykułu nie może być większa niż dwukrotna liczba osób, która zgodnie ze stosownymi dokumentami może przebywać na jednostce.
(6) W drodze wyjątku, na wniosek osoby, która kieruje jednostka pływajacą, kapitanat portu może, o ile prośbę uzna za uzasadnion¹, zwrócić sie do Ministerstwa z prośbą o pozwolenie na doł¹czenie osoby, która nie jest wymieniona na liście osób, o której mówi ustęp 1 i 2 niniejszego artykułu.
(7) W przypadku gdy podczas kontroli inspekcji okaże się,że na jednostce pływajacej, o której mowa w ustępie.1 niniejszego artykułu, znajduje się osoba, która nie jest wymieniona na liście osób, o której mówi ustęp 1 i 2 niniejszego artykułu, albo lista załogi nie jest uwierzytelniona odpowiednim odcinkiem winiety, albo jej nie ma, jednostka pływająca będzie uznana za jednostkę wykonującą usługi kabotażu.
Artykuł 8
Na jednostce pływajacej na terytorium Republiki Chorwacji w przypadku kontroli muszą znajdować sie oryginały następujących dokumentów:
- winieta;
- uwierzytelniona lista załogi i pasażerów;
- uwierzytelniona lista osób, które znajdują sie na jednostce pływającej (w przypadku jednostek pływających do których stosowany jest art.7 niniejszego Rozporządzenia);
- dokument potwierdzający, że jednostka pływająca nadaje się do uprawiania żeglugi;
- dokument potwierdzający, że osoba, kierująca jednostką pływającą posiada odpowiednie uprawnienia, które określają przepisy państwa, którego flaga na niej powiewa i zgodne są z przepisami Republiki Chorwacji;
- dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej;
- dokument poświadczający własność jednostki pływającej lub pełnomocnictwo upoważniające do korzystania z jednostki pływającej.
POSTĘPOWANIE PRZED WYPŁYNIECIEM Z TERYTORIUM REPUBLIKI CHORWACJI
Artykuł 9
Kapitan jednostki pływającej przed wypłynięciem z terytorium Republiki Chorwacji powinien:
- poddać się granicznej kontroli i
- uwierzytelnić listę załogi w kapitanacie lub oddziale kapitanatu.
POBYT ZWI¥ZANY Z UDZIAŁEM W ZAWODACH SPORTOWYCH I TARGACH ŻEGLARSKICH
Artykuł 10
(1) Jednostka pływająca, która bierze udział w zawodach sportowych albo przybyła do Chorwacji w celu wystawienia na targach żeglarskich, nie musi posiadać winiety, pod warunkiem, że organizator zawodów sportowych lub targów żeglarskich zgłosił jednostke pływajacą w odpowiednim kapitanacie najpóźniej 5 dni przed rozpoczęciem zawodów lub targów.
(2) Ulgi wynikające z ustępu 1 niniejszego artykułu stosuje się do jednostek pływających, które są wystawiane na targach żeglarskich bez zamiaru pływania na terytorium Republiki Chorwacji.
(3) Organizator zawodów sportowych do zgłoszenia obowiązkowo musi dołączyć listę osób, które bedą przebywać na jednostce pływającej.
KONTROLA INSPEKCYJNAArtykuł 11
(1) Kontrolą nad realizacją niniejszego Rozporządzenia zajmują się inspektorzy ds bezpieczeństwa żeglugi, osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli inspekcyjnej bezpieczeństwa żeglugi, osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli celnej oraz policja.
(2) W przypadku gdy osoba z ustępu.1 niniejszego artykułu stwierdzi, że jednostka pływajaca lub kapitan nie spełnia warunków niniejszego Rozporządzenia, korzystanie z danej jednostki pływającej zostanie zabronione do czasu usunięcia wykrytych nieprawidłowości.
(3) W przypadku gdy nie można usunać wykrytych nieprawidłowości w jakimś sensownym czasie a jednostka pływająca dotarła do Chorwacji drogą morską, osoba wspomniana w ustepie 1 niniejszego artykułu ma prawo wydać polecenie opuszczenia przez daną jednostkę pływającą morskich wód wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji.
(4) Poza czynnościami określonymi w ustępie 2 i 3 niniejszego artykułu, osoby wymienione w ustępie 1 niniejszego artykułu, maja prawo rozpocząć postępowanie karne oraz zastosować inne środki określone w kodeksie.
POSTANOWIENIA PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE(1) Zgłoszenie przybycia i pozwolenie pobytu zagranicznych jachtów i łodzi motorowych na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji, które zostały wydane przed wejściem w życie niniejszego Rozporządzenia obowiązują do upłynięcia czasu ich ważności.
(2) Jednostki pływające, które uzyskały pozwolenie na wynajmowanie jachtów i łodzi motorowych pod obcą banderą (charter licencja), zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia o warunkach wwozu i pobytu jachtów i łodzi motorowych pod obcą banderą wykorzystywanych do celów sportowych i rekreacyjnych na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji («Narodne novine» nr 16/2001, 118/2001 i 45/2004) mogą prowadzić swoją działalność na terenie republiki Chorwacji do końca daty ważności charter licencji, na warunkach określonych w artykule 1030 Kodeksu Morskiego.
(3) W przypadku, gdy wg przepisów państwa, którego flaga powiewa na danej jednostce pływającej, osoba kierująca jednostką nie musi posiadać szczególnych uprawnień do jej prowadzenia, osoba ta musi uzyskać odpowiednie zaświadczenie lub certyfikat potwierdzający odpowiednie przygotowanie zgodnie z przepisami Republiki Chorwacji, najpóźniej do 1 stycznia 2006 roku.
Artykuł 13
W dniu wejścia w życie niniejszego Rozporządzenia, przestaje być aktualne Rozporządzenia o warunkach wwozu i pobytu jachtów i łodzi motorowych pod obcą banderą wykorzystywanych do celów sportowych i rekreacyjnych na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji («Narodne novine» nr 16/2001, 118/2001 i 45/2004)
Artykuł 14
Niniejsze Rozporządzenie wchodzi w życie 8 dnia od czasu opublikowania go biuletynie «Narodne novine».
Klasa: 342-01/04-01/02
Urbroj: 5030115-04-3
Zagrzeb, 29 grudnia 2004
Szef Rady Ministrów
dr Ivo Sanader
Nowe przepisy żeglarskie zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Turystyki, Transportu i Rozwoju Republiki Chorwacji www.mmtpr.hr
Na tych stronach znajduje się również wiele innych informacji o żeglowaniu, charterze itd. oraz odpowiednie formularze.
W razie niejasności lub w celu zasięgnięcia informacji o ewentualnych zmianach należy skontaktować się z:
Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka
Adres: Prisavlje 14; 10 000 Zagreb, Chorwacja
Adres: Prisavlje 14; 10 000 Zagreb, Chorwacja
tel. centrala: 01/6169-111
e-mail: [email protected]