Wietrznie i deszczowo zakończył się ISSA SAILING CAMP 2019

2019-07-12 16:11 materiały organizatorów

Gospodarzem tegorocznej edycji ISSA CAMP była marina w Kamieniu Pomorskim. II Międzynarodowy Obóz Żeglarski ISSA odbył się w dniach 29 czerwca do 9 lipca.

ISSA SAILING CAMP 2019 nr 1
Autor: materiały organizatorów

Pogoda nie  rozpieszczała uczestników tegorocznej edycji obozu w Kamieniu Pomorskim. Upalny początek a potem silny wiatr ( 4-5 B ) przy sporym zachmurzeniu i przelotnych deszczach. To nie najlepsza aura do rozpoczynania nauki żeglarstwa. Na szczęście młodzież stanęła na wysokości zadania i wykazała się dużym hartem ducha. Czas najgorszej pogody wykorzystano na wykłady i zajęcia teoretyczne, ale każdą pogodową lukę, choćby tą najkrótszą spędzano już na wodzie. Szkolenie odbywało się na dużych, 32-stopowych jachtach, więc jak na początek przygody z żeglarstwem, to wysoko postawiona poprzeczka. W tym roku gościliśmy młodzież z Chin, Kanady, Rosji, Ukrainy i naturalnie z Polski w wieku od 16-20 lat. Językiem komunikacji był co prawda angielski, ale gdyby kurs trwał dłużej, to  przy takiej integracji uczestników jaka miała miejsce, zgrupowanie zapewne opuściło by kilkoro poliglotów. Program zakładał szkolenie na pierwszy z certyfikatów ISSA, czyli Island Skipper, co skutkuje uprawnieniami do  samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego o długości do 10 m. w porze dziennej po wodach śródlądowych i przybrzeżnych morskich do 3Mn.

ISSA SAILING CAMP 2019 nr 2
Autor: materiały organizatorów

 Nauka, wiadomo poważna sprawa. Zadbano więc również o rozrywkę. I tak nieśmiertelne „podchody”, zajęcia sprawnościowe, całodniowa wycieczka do Szczecina, czy konkurs kulinarny umilały czas wolny kursantom. Ta ostania atrakcja wzbudziła wyjątkowo dużo emocji. Podzieleni na mieszane międzynarodowe grupy, uczestnicy musieli szukać kompromisowych rozwiązań przygotowując wspólne dania, które oceniane były następnie przez trzy osobową komisję złożoną z kadry. Było przepysznie.

ISSA SAILING CAMP 2019 nr 3
Autor: materiały organizatorów
ISSA SAILING CAMP 2019 nr 4
Autor: ISSA SAILING CAMP 2019

Obóz odwiedziła też delegacja z zaprzyjaźnionej organizacji Rotary i przy tej okazji, podczas pożegnalnej kolacji nastąpiło oficjalne przekazanie sterów na następną kadencję. Przewodnictwo przejął od Leszka Zdawskiego Pan Gert-Heinz Hirschmann.

ISSA SAILING CAMP 2019 nr 5
Autor: materiały organizatorów

Chociaż pogoda specjalnie nie dopisała , mamy nadzieję , że uczestnicy zdobyli cenne doświadczenia, wiedzę i nawiązali nowe przyjaźnie. W czasach tak ogromnych możliwości  komunikacyjnych  nawet tysiące kilometrów nie stanowią przeszkody w podtrzymaniu zawartych znajomości. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji tego wyjątkowego, międzynarodowego  żeglarskiego spotkania. O szczegółach następnej edycji ISSA SAILING CAMP 2020 będziemy informować m.in. na stronie www.issa.com.pl

ISSA SAILING CAMP 2019 nr 6
Autor: materiały organizatorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.