Wieści spod żagli: niezwykły żeglarski początek września

2018-09-04 14:22 Wiesław Seidler
Fryderyk Chopin
Autor: Wiesław Seidler

Taka okazja zdarza się raz na 100 lat i rzeczywiście, na początek września br. nałożyło się wyjątkowo dużo niezwykłych żeglarskich wydarzeń. Podstawową okazją jest oczywiście 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, do czego nawiązują najważniejsze poniższe rocznicowe newsy, w tym m.in. setny dzień Rejsu Niepodległości "Daru Młodzieży" czy polonijny Międzynarodowy Zlot Żeglarski w Gdyni, a na szczecińskim podwórku powitanie Rejsu Odkrywców.

Opłynęli Bałtyk - Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina

W sobotę 1 września na nabrzeżu pasażerskim przy Wałach Chrobrego zakończyła się niezwykła wakacyjna wyprawa pod nazwą "Rejsów Odkrywców - Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina", zorganizowana w ramach wiodącego w kraju Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzonego przez Wydział Edukacji UM i Pałac Młodzieży. Czytaj więcej: Opłynęli Bałtyk– "Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina"

Międzynarodowy Zlot Żeglarskiej Polonii

W piątek 31 sierpnia, na pokładzie "Daru Pomorza" nastąpiło uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września. Warto przypomnieć, że spotkania żeglarzy polonijnych, głównie z USA i Kanady, gościły też w Szczecinie w roku 1997 (z okazji 1000-lecia Gdańska) i w 2007 (z udziałem w szczecińskich TTSR 2007).

To już 100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży "Daru Młodzieży" – Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła już dziewięć portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się załogi szkolne, składające się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów gdyńskiej AM i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci.

Dar Młodzieży
Autor: Wiesław Seidler

"Fryderyk Chopin" wraca do Szczecina

Za nami, bez wątpienia, jedne z najbardziej udanych "tolszipów". Podczas finału TTSR 2018 w holenderskim Harlingen oficjalna młodzieżowa reprezentacja Szczecina zdobyła tytuł "The best crew in the parade", a "Fryderyk Chopin" zakończył regaty na 2. miejscu w klasie A, natomiast "Dar Szczecina" zajął 3. pozycję w klasie C. To ogromny sukces reprezentacji Szczecina!

Setne urodziny "Kapitana Borchardta"

Jest "najmłodszym" w polskiej flotylli żaglowców szkolnych, a równocześnie jednym z najstarszych w świecie pozostającym w czynnej służbie. Na swoje setne urodziny zaprasza w dn. 8-9 września br, na pokładzie i w Starej Rzeźni w Szczecinie. Warto przypomnieć, że od roku portem macierzystym żaglowca jest Szczecin (zastąpił Gdańsk), a na swoim pokładzie gościł już kilkakrotnie zarówno młodzieżową szczecińską "tolszipową" reprezentację, a także laureatów Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, jak w kończącym się rejsie do Miast Partnerskich Szczecina.

Kapitan Borchardt
Autor: Wiesław Seidler
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.