Targi w Gdyni: największa w Polsce wystawa jachtów na wodzie

2019-07-24 16:24
Wiatr i Woda logo
Autor: Archiwum Żagli Wiatr i Woda logo

W przystani jachtowej Marina Gdynia, w dniach od 18 do 21 lipca 2019 roku, odbyły się letnie Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA. To 14. edycja największej w Polsce wystawy najpiękniejszych jachtów, hausbotów i luksusowych łodzi motorowych na wodzie. Targi organizują spółki: YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

Tegoroczne Targi odwiedziło ponad 11 100 osób, a wzięło w nich udział blisko 130 wystawców, w tym po raz pierwszy firmy: Spradling EUROPE, Waterbus S.C. czy Columbus Energy. W gdyńskiej Marinie można było podziwiać około 120 jednostek, a w namiotach ustawionych na nabrzeżu m.in.: akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową czy oferty turystyczne.

Uroczyste otwarcie Targów, w czwartek 18 lipca, zgromadziło wielu gości honorowych, przedstawicieli patronów i przyjaciół Targów WIATR i WODA. W roli współgospodarzy wystąpili: Marek Łucyk – Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i Rafał Klajnert – Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Jacek Oryl – Dyrektor Targów WIATR i WODA i Waldemar Heflich – Redaktor Naczelny miesięcznika „Żagle”. Wystawców i pierwszych zwiedzających przywitali panowie: Sławomir Rybicki – Senator RP z Gdyni i powiatu puckiego, Sebastian Nietupski – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, Tomasz Chamera – Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Josep M. Pla – Prezes European Sailing Federation EUROSAF, Paweł Szabelewski – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Stanisław Sikora – Prezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Andrzej Bełżyński – Prezes Gdyńskiego WOPR. Spotkanie było okazją do wręczenia pamiątkowych medali jubileuszowych wydanych z okazji 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego i 60-lecia istnienia miesięcznika „Żagle”.

Misja Study Tour dla zagranicznych dziennikarzy i kontrahentów

W Gdyni, podczas Targów WIATR i WODA, potencjał polskiego przemysłu jachtowego poznawali uczestnicy drugiej edycji Misji Study Tour, organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy i dziennikarze czołowych mediów branżowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki, m.in.: Sail Magazine, Yacht and Sea, Soundings Trade Only, IBI Magazine, Asia-Pacific Boating, Ocean Way, Yacht Style, the UAE News i Fragrant Harbour.

Targi WIATR i WODA na wodzie Gdynia 2019
Autor: Seweryn Czarnocki

Goście odwiedzili stocznie jachtowe Galeon, Conrad, Sunreef i żaglownię Sail Service oraz uczestniczyli w licznych spotkaniach biznesowych na Targach, w tym z Sebastianem Nietupskim, Prezesem Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego POLSKIE JACHTY. Uczestnicy Misji wzięli udział w testach jednostek żaglowych: NFun 30, Maxus 24 evo, Caravela 950 (jacht, na którym Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs dookoła świata, by uczcić historyczny wyczyn Henryka Jaskuły sprzed 40 lat), Albatros 4.30 oraz katamaranu Nawiatr N700K. Przetestowali również jednostki motorowe: Balt Tytan 918, Parker 110 Monaco (zdobywca nagród Best of Boats na Targach w Berlinie w 2018 r. i Jacht Roku w Polsce 2019), Parker 850 Voyager, Northman 1200, Baltica 660 weekend, Diamond 550, Eagle One, Enigma 26GT, MK 625 i Tender 740. Zagraniczni goście, na specjalne zaproszenie firmy Sunreef Yachts, spotkali się z byłym Prezydentem RP Lechem Wałęsą, który przybliżył gościom historię polskich stoczni.

Podczas Targów odbyła się też konferencja prasowa dla rodzimych mediów „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”. Poświęcona była dotychczasowym osiągnięciom polskiej branży przemysłu jachtowego, pozycji Polski w europejskim przemyśle jachtowym, założeniom Branżowego Programu Promocji – Brand dla sektora polskich jachtów i łodzi oraz roli targów żeglarskich w promocji oferty przemysłu jachtowego.

Ekstremalne wyprawy żeglarskie i pokazy ratownictwa

W tym roku gośćmi Targów WIATR i WODA w Gdyni byli znakomici żeglarze – Joanna Pajkowska, która zakończyła niedawno samotny rejs non stop dookoła świata i Rafał Moszczyński, który jesienią wyrusza na podobną wyprawę trasą Gdynia – Gdynia.

Z wyjątkowymi gośćmi Targów, w wypełnionym po brzegi Klubie Wystawcy, rozmawiał Waldemar Heflich – redaktor naczelny Magazynu „Żagle”. W basenie przystani jachtowej Marina Gdynia odbywały się natomiast pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu Pomorskiego WOPR, w tym pokaz z udziałem psów uzupełniony prezentacją Psy ratownicze – historia i teraźniejszość, Joanny Szulc.

Sobotnim wieczornym wydarzeniem towarzyszącym Targom był 34. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w pięknie odnowionej gdyńskiej Muszli Koncertowej.

Targi WIATR i WODA na wodzie Gdynia 2019
Autor: Seweryn Czarnocki

Prestiżowe nagrody i nominacje

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Gdyni GDYNIA YACHT DESIGN jest nieodłącznym elementem Targów WIATR i WODA na wodzie. To już 10. edycja Konkursu, powołanego pod honorowym mecenatem Prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka by promować znakomite wzornictwo w branży sportów wodnych. W Konkursie laureaci wyłaniani są w dwóch kategoriach: Najładniejszy Jacht Żaglowy i Najładniejszy Jacht Motorowy, prezentowany podczas Targów WIATR i WODA na wodzie.

W tym roku Jury Konkursu GDYNIA YACHT DESIGN, obradowało w składzie: Tadeusz Jelec – projektant i design manager Jaguara w Londynie; Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów z pasji, z zawodu architekt; Bartosz Piotrowski – projektant specjalizujący się w konstrukcjach szynowych, główny designer PESA; Alicja Kotlarek – projektant wnętrz, grafik 3D w H2 Yacht Design z Wielkiej Brytanii; Stanisław Iwiński (Sekretarz Jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych oraz szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle” oraz Jacek Oryl – (Przewodniczący) Dyrektor Targów WIATR i WODA. Nagrody – podczas sobotniej uroczystości na Targach wręczyła Pani Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Sportu.

W tegorocznej edycji Konkursu nagrodzone zostały następujące konstrukcje:
• w kategorii Jachty Żaglowe: Hanse 458. Jacht prezentowany przez firmę Super Yachts. Za oryginalną współczesną stylistykę podporządkowaną funkcjonalności nautycznej.
• w kategorii Jachty Motorowe: Axopar 28 Cabin Brabus Line. Jacht wystawiony przez firmę S-Yachts. Za indywidualny styl i jakość wykończenia, za szczerą harmonię stylistyki i funkcjonalności.
Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi Galeon 650 Fly wystawionemu przez stocznię Galeon. Za wyjątkową jakość wykończenia i wykonania, podporządkowanych konsekwentnemu dążeniu do uzyskania jednolitego stylu oraz prestiż pozbawiony wulgarności.

Targi WIATR i WODA na wodzie Gdynia 2019
Autor: Seweryn Czarnocki

Na Targach WIATR i WODA na wodzie redakcja miesięcznika „Żagle” ogłosiła nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2020” oraz „KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2020”.

Dziękujemy partnerowi strategicznemu Targów WIATR i WODA: Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski. Dziękujemy wystawcom, patronom honorowym i medialnym oraz wszystkim gościom za okazane zaufanie i wyjątkową atmosferę 14. Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie.
Do zobaczenia w Warszawie i w Gdyni w 2020 roku!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.