WebLab Science Camp, czyli nauka pod żaglami
Dwadzieścioro uczniów zainteresowanych badaniami oceanograficznymi odbyło w dniach 11 – 20 września rejs po południowej części Morza Bałtyckiego na pokładzie żaglowca „Lovis”. Podczas wyprawy uczniowie w wieku od 15 do 19 lat pobierali próbki wody morskiej, analizowali je celem określenia wpływu zasolenia, temperatury i zawartości tlenu w wodzie na życie planktonu. Zbierano też makroalgi, małże i ryby. Program był dodatkowo uzupełniany wykładami naukowców.
W dniach 11-20 września dwadzieścioro uczniów z pięciu krajów Południowego Bałtyku (Danii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji) zdobywało doświadczenia w naukowej pracy na morzu. Wraz z prawdziwymi naukowcami i nauczycielami weszli na pokład żaglowca „Lovis” w Greifswaldzie (Północne Niemcy). Specjalnie na czas tej wyprawy niemiecki żaglowiec został przekształcony w statek badawczy i wyposażony w specjalistyczny sprzęt taki jak sonda skrzynkowa do pobierania osadów, batometr do pobierania wody, mikroskopy, siatki planktonowe oraz automatyczny pojazd podwodny, który może przesyłać obrazy z dna morskiego do komputera na pokładzie. Językiem roboczym na statku był język angielski, zwyczajowy język komunikacji przy współpracy międzynarodowej.
Podczas rejsu uczniowie w wieku od 15 do 19 lat poznawali Morze Bałtyckie w zupełnie inny sposób. Każdego dnia były pobierane próbki wody morskiej, które następnie analizowano celem określenia wpływu zasolenia, temperatury i zawartości tlenu w wodzie na życie planktonu. Zbierano też makroalgi, małże i ryby. Program był dodatkowo uzupełniany wykładami naukowców.
Rejs zakończył się 20 września w porcie Rostock - Warnemuende w Instytucie Badań Morza Bałtyckiego (Leibniz Institute for Baltic Sea Research), gdzie uczestnicy rejsu zaprezentowali swoje wyniki na międzynarodowych warsztatach na temat „Nauka spotyka się ze szkołą”.
Rejs na pokładzie Lovis jest częścią projektu Unii Europejskiej o skróconej nazwie „Południowy Bałtyk - WebLab”, w którym morskie instytucje badawcze z Polski , Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec współpracują razem wraz z komputerowymi specjalistami Uniwersytetów w Rostoku i Kłajpedzie, w celu stworzenia wirtualnego laboratorium dla uczniów szkół średnich. Głównym celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi zawodem badaczy mórz i tym samym zapewnienie ciągłości tego zawodu w przyszłości. Jednakże badania morskie nie mogą polegać tylko na komputerowej symulacji. Dlatego też w projekcie zaplanowane są coroczne obozy dla młodych ludzi z pięciu krajów południowego Bałtyku – partnerów projektu, celem poznania praktycznych aspektów pracy i życia naukowców podczas ekspedycji morskich.
Z ogólnej liczby zgłoszonych 50 młodych kandydatów na obóz wybrano 20 osób. Wybór uczestników oparty był nie tylko na ich udokumentowanej działalności i osiągnięciach, ale także na opiniach ich nauczycieli.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu : www.southbalticweblab.eu
gdzie oprócz galerii zdjęć, jest też blog z przebiegu rejsu.
Z Polski w tym roku na „Lovis” popłynęli uczniowie Monika Chojnacka, Damian Gradecki, Jan Kreft , Julian Swatler oraz nauczycielka Anna Chabowska. Towarzyszył im geolog z Uniwesytetu Szczecińskiego, Artur Skowronek.