W Krakowie stawiają na żeglowanie seniorów
Żeglowanie jako świetny sposób pobudzania aktywności i atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego dla seniorów? Dlaczego nie? Klub Żeglarski Horn Kraków opracował specjalny, adresowany do osób po 60. roku życia, projekt pn. „Sportowa Akademia III Wieku”.
Wśród osób starszych wiele jest takich, które żeglowały w młodości, ale potem nie miały czasu czy środków na rozwijanie swojej pasji. Jest również wielu takich, którzy zafascynowani pięknymi widokami mazurskich albo śródziemnomorskich, pełnych żaglówek marin, zawsze marzyli o tym, aby wreszcie samemu spróbować popłynąć z wiatrem… I wciąż czują tęsknotę za żeglowaniem. Klub Żeglarski Horn Kraków postanowił wyjść tym tęsknotom naprzeciw i opracował specjalny, adresowany do osób po 60. roku życia, projekt pn. „Sportowa Akademia III Wieku”. Zyskał on uznanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które w ramach programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych przyznało na ten cel dofinansowanie.
Panuje dość powszechne, aczkolwiek niczym niepoparte przekonanie, że pewne formy aktywności przeznaczone są wyłącznie dla ludzi młodych. W tych stereotypach mieści się żeglarstwo. Okazuje się jednak, że warto przełamywać takie schematy, bo jeśli tylko zapewnić osobom starszym dostęp do tego typu aktywności, to bardzo chętnie je podejmują. Świadczą o tym liczby. Do udziału w projekcie „Sportowa Akademia III Wieku” zgłosiło się 50 osób, spośród których 32 zostały zakwalifikowane i przydzielone do sekcji żeglarskiej lub sekcji tai chi. Najmłodszy uczestnik projektu ma 60 lat, a najstarszy… 84. Są to osoby pełne życiowej energii, aktywne, poszukujące ciekawych form spędzania czasu wolnego, które pozwolą im nauczyć się czegoś nowego i poznać nowych ludzi. Taki też był cel pomysłodawców – pokazać, że można czas wolny spędzać nie tylko biernie, na przykład przed telewizorem, ale również w sposób, który samym seniorom da wielką satysfakcję i pomoże podnieść lub utrzymać poziom kondycji fizycznej, a przede wszystkim pozwoli nawiązać nowe znajomości i relacje społeczne.
Powstało więc na przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków miejsce, gdzie seniorzy mogą aktywizować się sportowo. Dla niektórych jest to pierwszy od bardzo wielu lat kontakt ze sportem i wysiłkiem fizycznym; dla wielu pierwsze żeglarskie przeżycia i doświadczenia. Już początkowe zajęcia praktyczne pokazały, że niezależnie od wieku żeglarstwo może stać się prawdziwą pasją i sposobem na życie. To dowód na to, że edukacja żeglarska nie musi być zarezerwowana tylko dla dzieci i młodzieży.
Nasi seniorzy odbyli cały kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Po zrealizowaniu wymaganej przepisami liczby zajęć teoretycznych i praktycznych uczestnicy przystąpili do egzaminu. I prawie wszyscy zdali! A kilka dni później - wspólnie z młodymi zawodnikami - chętni seniorzy brali udział w regatach zakończenia sezonu w Krakowskim Okręgowym Związku Żeglarskim. Rywalizowali między sobą na jachtach typu Omega. Oj, zacięta to była rywalizacja…, ale były też dyplomy, gratulacje, słowa uznania.
Wielu uczestników „Sportowej Akademii III Wieku” deklaruje chęć kontynuowania zajęć sportowych nawet po zakończeniu projektu. Pomysłodawcy i organizatorzy zaś za swój największy sukces uznają, jeśli ktoś z tej grupy wypłynie wiosną na prawdziwy rejs. Rozmowy trwają, plany się snują… A w krakowskim Hornie już myślą o kolejnych edycjach „Akademii”, o nowych rodzajach zajęć i sposobach aktywizowania seniorów z pożytkiem dla nich samych i ich otoczenia.