W krainie świętego Mikołaja

2012-11-23 16:34 Marian Lenz
_
Autor: Marian Lenz

W kalendarzu zbliżamy się do daty szóstego grudnia – dnia św. Mikołaja. W ciągu wieków ów biskup Myry w dzisiejszej Turcji był patronem wszystkich ludzi morza i marynarzy żeglugi śródlądowej. Początkowo św. Mikołaj – ten od prezentów – przybywał z dalekich mórz południowych i towarzyszył mu ciemnoskóry sługa! Ze śnieżnej Północy zaczął „przybywać” dopiero od 1822 r.

Początkowo św. Mikołaj – ten od prezentów – przybywał z dalekich mórz południowych i towarzyszył mu ciemnoskóry sługa! Zaczął „przybywać" ze śnieżnej północy od 1822 r. (jest to zwyczaj miejski, niemiecki – pisze Linde). Jego święto obchodzi się nie tylko 6 grudnia (19 w prawosławiu) – jest to Mikołaj „zimowy", ale również 9 maja (22 w prawosławiu) – to z kolei Mikołaj „wiosenny" . Ten drugi termin nadzwyczaj pasuje żeglarzom na wyprawę! Obecny strój świętego wymyśliła w latach 30. XX w. firma Coca-Cola (sic!).

Patron żeglarzy i nie tylko

W ciągu wieków św. Mikołaj stał się patronem wszystkich ludzi morza, marynarzy żeglugi śródlądowej, uczonych, lombardzistów, małych chłopców, piekarzy, złodziei (!), podróżnych, dziewic pragnących wyjść za mąż, miast – Bari, Antwerpii, Nowego Jorku, Moskwy, Bydgoszczy, Głogowa, także państw – Albanii, Grecji i Rosji (pierwsze miejsce wśród świętych i imion chrzczonych). Patron pojednania Wschodu z Zachodem. W prawosławiu cieszy się szczególną estymą jako Mikołaj Cudotwórca (wskrzesił marynarza, przywrócił życie trojgu dzieci). W Grecji marynarze pozdrawiają się: „Niech cię chroni św. Mikołaj". Od średniowiecza każde portowe miasto ma kościół pod wezwaniem tego świętego. Święty Mikołaj, ten prawdziwy, a nie stworzony dla komercyjnych celów pochodzi z Licji – historycznej krainy w Azji Mniejszej, w Turcji. Licja leży nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodnim rogu tego państwa. Zaczyna się od antycznego miasta Kaunos na zachodzie i sięga do kolejnej historycznej krainy, Pamfili, na wschodzie; do miasta Antalya (gr. Attalia). Leżąca na morskim szlaku z Rzymu na Bliski Wschód i dalej do Egiptu w czasach antycznych i hellenistycznych rozkwitała. Zachowały się wspaniałe świadectwa jej dawnej świetności.

Na samym wierzchołku owego rogu, w połowie morskiego brzegu tej krainy, w okolicach portu Kas i greckiej wyspy Kastellorizo znajduje się ciekawy, nie tylko nautycznie, akwen. Z portu w Rodos mamy do niego pięćdziesiąt do dziewięćdziesięciu mil. Po drodze mijamy wspaniałą...

Artykuł w całości zamieszczony został w grudniowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 12/2012. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.