VIII edycja Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2011
W dniu 3 marca br. (sobota) o godz. 12.00 podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda 2012, cyklicznie organizowanych w Warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14, nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników VIII edycji Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2011. Jednym z nagrodzonych są "Żagle"!
Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami.
Celem nagrody jest promocja atrakcji wodniackich i turystycznych Polski oraz wyróżnienie miejscowości najbardziej aktywnych na tym polu.
Minister Sportu i Turystyki po raz drugi objął Konkurs Honorowym Patronatem i ufundował nagrodę Grand Prix (200 egz. kamizelek asekuracyjnych do uprawiania turystyki wodnej), którą w VIII edycji otrzyma Port PTTK w Wilkasach – wzorcowa Eko-Marina na Mazurach.
Nagrodę Grand Prix w Konkursie o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2011 wręczyła w imieniu Ministra Sportu i Turystyki, p. Katarzyna Sobierajska, Podsekretarz Stanu MSiT.
Ponadto edycja Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2011 uzyskała Honorowe Patronaty Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Pozostali laureaci:
Nagrodą specjalną jury uhonorowało:
1. Magazyn Żagle, za ponad pół wieku promowania żeglarstwa polskiego.
2. Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski za akcję promocyjną „Mazury Cud Natury”.
Za kreowanie nowoczesnych ofert turystyki wodnej wyróżniono:
1. Urząd Miasta w Sopocie, za nowoczesną Marinę Sopot,
2. Urząd Gminy w Drawsku, za nową przystań na szlaku Noteci,
3. Urząd Gminy Stepnica, za przystań żeglarską przy Kanale Młyńskim,
4. Mazurski Klub Żeglarski za Eko-Marinę w Mikołajkach,
5. Urząd Miasta w Krakowie, za szlak żeglugi śródlądowej na krakowskiej Wiśle,
6. Urząd Powiatowy w Lublinie za projekt „Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu”,
7. Urząd Miasta i i Gminy Bardo, za spływy „Przełomem Bardzkim”.
Za inicjatywy społeczne wspierające idee Przyjaznych Brzegów nagrodzono:
1. Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Turystyczna w Szczecinie za „trójprzymierze” dla Odry,
2. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie za mazurski system ostrzegawczy dla żeglarzy,
3. Pomorski Wojskowy Oddział PTTK w Wałczu, za aktywność w upowszechnianiu turystyki kajakowej,
Za żeglarskie wychowanie najmłodszych pokoleń nagrodzono:
1. Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski „Horn” w Krakowie,
2. Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Szczecinie.
Nagrodę za edukację ekologiczną na rzecz czystości wód otrzymał Kajakowy Patrol św. Franciszka.
Nagrody indywidualne otrzymali:
1. Wojtek Skóra, za koordynację Roku Pamięci Generała Mariusza Zaruskiego i rejs Dnieprem na symboliczny grób Generała w Chersoniu,
2. Stanisław Wroński, za przywracanie nadrzecznej tożsamości Bydgoszczy,
3. Jan Pyś, za działania na rzecz żeglugi i turystyki wodnej na Odrze.
W ramach VIII edycji Konkursu powołano Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą:
- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Katarzyna Sobierajska – Przewodnicząca Komitetu Honorowego,
- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, - Anna Wypych-Namiotko,
- Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Elżbieta Wąsowicz-Zaborek,
- Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
W VIII edycji Konkursu jury oceniało rekordową liczbę 48 zgłoszeń spełniających warunki regulaminu. Premiowane są inwestycje służące turystyce wodnej, takie jak: budowa i modernizacja marin żeglarskich i stanic wodnych, programy inwestycyjne obejmujące miasta, regiony, szlaki wodne, działania poszczególnych osób, klubów i stowarzyszeń, samorządów oraz innych instytucji i organizacji.
Kandydatów mogą zgłaszać wszelkie instytucje, organizacje i osoby prywatne, dopuszczalne jest także zgłaszanie własnej kandydatury. Kandydować mogą także podmioty już we wcześniejszych edycjach rekomendowane i nagradzane, w tym ostatnim przypadku za inne osiągnięcia niż poprzednio.
Do zgłaszania kandydatów uprawnione są organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów, indywidualni wodniacy. W zgłoszeniu wskazać należy zrealizowane w ciągu ostatniego roku inwestycje i działania promocyjne rekomendowanej miejscowości (przystani, inicjatywy).
Zgłaszający i kandydaci przekazują jury szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji, w miarę możliwości z mapami i planami oraz serwisem fotograficznym, informacje o działaniach promocyjnych w krajowych i międzynarodowych mediach, kopie publikacji prasowych, wydawnictwa własne, adresy współpracujących serwisów internetowych, wykaz organizowanych i goszczonych imprez (regat, rejsów, spływów itd.) oraz informacje o innych działaniach uzasadniających starania o nagrodę, w tym o przedsięwzięciach planowanych na rok przyszły.
Kandydaci uzyskujący co najmniej dwie opinie polecające członków jury lub laureatów wcześniejszych edycji konkursu otrzymują potwierdzenie rekomendacji do Nagrody Przyjaznego Brzegu, a następnie ich osiągnięcia oceniane są przez całe jury.
Termin zgłaszania kandydatów upływa z dniem 31 grudnia każdego roku i może być przedłużony decyzją przewodniczącego jury.
Po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu nagród w dniu 3 marca o godz. 14.00 odbyła się tradycyjna debata pt. „Co czynić, by polskie brzegi były bardziej przyjazne?”. W debacie udział wzięli wcześniejsi laureaci, w tym związki miast i gmin, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, Lokalne Grupy Działania oraz klastry turystyczne.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie: http://www.polskieszlakiwodne.pl/