Trzy rejsy dookoła świata „mantry ANI” i „mantry ASI”.

2011-05-24 15:40 Andrzej Armiński
_
Autor: Z archiwum rejsu Joanny Pajkowskie i Aleksandra Nebelskiego

Dwa identyczne jachty „mantra ANIA” i „mantra ASIA” kończą właśnie trzeci rejs dookoła świata – wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa. Obecnie jachty są w Grecji i na początku czerwca dopłyną do Portoroż w Słowenii - tam, gdzie we wrześniu 2005 zaczęła się ich sześcioletnia epopeja.

Przypomnijmy krótko historię tych rejsów.

Pierwsze okrążenie to Kobiece Regaty Dookoła Świata. Rozpoczęły się 25 września 2005 w Portoroż i zakończyły 12 kwietnia 2007 w Puerto La Cruz w Wenezueli.

Załogę każdego z jachtów stanowiły dwie żeglarki.

Regaty o łącznej długości 32 tysięcy mil przebiegały trasą pasatową przez cztery oceany - z przejściem przez Kanał Panamski i dookoła Przylądka Dobrej Nadziei. Składały się z dziewiętnastu wyścigów oceanicznych o długości od kilkuset do kilku tysięcy mil morskich każdy, przedzielonych przybrzeżnymi odcinkami turystycznymi. W ciągu dziewiętnastu miesięcy w żeglarskich zmaganiach uczestniczyło 15 młodych, ale doświadczonych żeglarek: Joanna Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Joanna Rączka, Anna Mrzygłód, Ewa Ostasz, Małgorzata Talar, Aleksandra Peszkowska, Marta Czuba, Małgorzata Tołwińska, Ewa Szyjkowska, Karolina Bratek, Magdalena Talar, Agata Mryczko, Daria Wojtkowiak i Anna Bąkowska.

Pierwszy wyścig rozpoczął się w Gibraltarze 2 listopada 2005 r., a ostatni zakończył się 27 marca 2007 r. na karaibskiej wyspie St. Lucia. Uroczystość rozdania nagród odbyła się 25 maja 2007 w Szczecinie. Rejs otrzymał Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego "Rejs Roku 2007".

 

Drugie okrążenie to samotne rejsy wokółziemskie kpt. Joanny Pajkowskiej i kpt. Marty Sziłajtis-Obiegło.

 

Kpt. Joanna Pajkowska wyruszyła 24 czerwca 2008 o godzinie 13:00 UT z Panamy na jachcie „mantra ASIA” w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.

Trasa wiodła na zachód, przez Pacyfik, wzdłuż północnych wybrzeży Australii na Ocean Indyjski i dalej, wokół Afryki Południowej na Atlantyk i przez Morze Karaibskie do Panamy.

8 stycznia 2009 godz. 13:03 UT,  po 198 dniach, 0 godzinach i 3 minutach rejsu Asia Pajkowska zamknęła krąg wokół ziemi. Pomimo że dociskający sztorm zmusił żeglarkę do krótkiego postoju w Port Elizabeth, jest to najszybszy rejs polskiego samotnego żeglarza dookoła świata. Kpt. Joanna Pajkowska otrzymała Nagrodę Główną Rejs Roku 2009 i Srebrny Sekstant.

 

Kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło, mając 22 lata, rozpoczęła 27 kwietnia 2008 w Puerto La Cruz na jachcie „mantra ANIA” swój samotny rejs dookoła świata. Wyprawa trwała 358 dni. Młoda żeglarka przepłynęła łącznie ponad dwadzieścia pięć tysięcy mil i zatrzymała się w 19 portach w 11 krajach. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Po drodze odwiedziła Panamę, Wyspy Galapagos, Polinezję Francuską, Wyspy Tonga, Vanuatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius, Afrykę Południową, Wyspę Świętej Heleny i Brazylię. W powitaniu jachtu w Puerto la Cruz wzięło udział grono krajowych i zagranicznych przyjaciół Marty, a także ambasador RP w Caracas pan Krzysztof Jacek Hinz, władze prowincji, kilka stacji telewizyjnych i liczni dziennikarze.

 

Rejs przebiegł bardzo sprawnie i szybko, choć nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń, zakończonych wejściem na mieliznę u wybrzeży Afryki Południowej. Ambitna żeglarka postanowiła powtórzyć feralny odcinek rejsu, wróciła do Durban i ponownie przepłynęła wzdłuż afrykańskiego wybrzeża, tym razem bez awarii.

 

Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło jest najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat. Otrzymała Trzecią Nagrodę Rejs Roku 2009.

 

Warto zauważyć, że jeszcze przed zakończeniem tych rejsów, obie samotne żeglarki stały się obiektem sterowanych ataków niektórych mediów żeglarskich.

 

 

Na początku roku 2010 „mantra ANIA” i „mantra ASIA” ponownie opuściły Morze Karaibskie, aby płynąc przez Pacyfik i Ocean Indyjski zamknąć trzeci krąg wokół ziemi.

 

Załoga „mantry ASI”: kpt. Joanna Pajkowska i kpt. Aleksander Nebelski jest bardzo doświadczona i płynie całą trasę od Florydy do Słowenii.

 

Na „mantrze ANI” z Wenezueli wyruszyła młodzieżowa załoga: Dawid Hałoń, świeżo upieczony absolwent Wydziału Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej i Marta Makulec. W ciągu ośmiu miesięcy przepłynęli Ocean Spokojny. Na Filipinach zostali na krótko zmienieni przez kpt. Andrzeja Armińskiego i Roberta Laskowskiego. Od Singapuru na „mantrze ANI” płyną kpt. Wojciech Maleika i Jadwiga Pękalska.

 

Trasa obu jachtów prowadziła przez Kanał Panamski, Galapagos, wyspy Polinezji, Tonga, Fidżi, Vanuatu, liczne wyspy Oceanii, Singapur, Malezję i Tajlandię, i dalej przez Ocean Indyjski na Maledywy. Największym wyzwaniem dalszej części tych rejsów było przepłynięcie wód Morza Arabskiego - obszaru kontrolowanego przez somalijskich piratów, których aktywność ostatnio bardzo się wzmogła. W tym roku były ofiary śmiertelne wśród płynących tą trasą żeglarzy. Dzięki dobremu planowaniu i odwadze załóg, „mantry” bezpiecznie, choć nie bez stresu, uniknęły niebezpieczeństwa i przez Morze Czerwone oraz Kanał Sueski dotarły na europejskie wody.

 

W tej chwili trwają przygotowania do powitania jachtów i ich załóg w Portoroż.

 

Jachty „mantra ANIA” i "mantra ASIA", typu "mantra 28” mają 8.5 m długości, 2.7 m szerokości, 1.65 m zanurzenia, 3.5 tony wyporności i 60 m2 żagli. Zostały zaprojektowane przez Andrzeja Armińskiego i są budowane seryjnie w jego stoczni w Szczecinie. Andrzej Armiński, inżynier budowy okrętów, kapitan jachtowy, opłynął w latach dziewięćdziesiątych świat na swoim jachcie „Mantra 3” i otrzymał wiele prestiżowych nagród żeglarskich. Jest właścicielem jachtów „mantra ANIA” i „mantra ASIA”, a także organizatorem i sponsorem ich rejsów.


Więcej informacji można znaleźć w linkach na stronie www.aarminski.com.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.