"Niemożliwy rejs" na najtrudniejszej morskiej trasie świata

2019-12-12 17:12 inf. MediaPartners.pl
The Impossible Row: niemożliwy rejs na najtrudniejszej morskiej trasie świata
Autor: facebook.com/colinobrady

Sześciu śmiałków i 21 dni wiosłowania non stop przez 24 godziny na dobę. Rusza The Impossible Row – wyjątkowa Antarktyczna Wyprawa Wioślarska na najtrudniejszej trasie morskiej na świecie!

Kapitanem łodzi jest Fiann Paul z Islandii (polskiego pochodzenia), pomysłodawca rejsu, wielokrotny rekordzista wypraw wioślarskich, pozostali to - główny producent - Colin O’Brady, Amerykanin, reprezentant stacji telewizyjnej DISCOVERY, sławny sportowiec specjalizujący się w wyczynach wysokogórskich i antarktycznych. Reszta załogi to wyczynowi wioślarze: Cameron Bellamy z RPA, Jamie Douglas-Hamilton ze Szkocji, Andrew Towne i John Petersen z USA.

Wszyscy razem właśnie rozpoczęli ostatni etap przygotowań przedstartowych do rejsu łodzią napędzaną wyłącznie siłą ludzkich mięśni na trasie pomiędzy najdalszym południowym krańcem Ameryki Południowej i kontynentem Antarktydy, planując dotarcie do Półwyspu Antarktycznego

Ich łódź, specjalna konstrukcja zbudowana w 2015 roku w Anglii o nazwie OHANA (8.6 m x 1.8 m), została właśnie zapakowana i załadowana w Punta Arenas w Chile na asystujący statek BRAVEHEART, pływający pod banderą Nowej Zelandii. Statek wraz z ładunkiem w ciągu 24 godzin ma dotrzeć z Cieśniny Magellana w okolice przylądka Horn, skąd planowany jest start tego niezwykłego rejsu. W jednej z zatoczek w pobliżu wyspy Horn łódź zostanie wyładowana i rozpocznie się odliczanie do startu rejsu planowanego na około 21 dni. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od pogody, a w tych okolicach jest ona wyjątkowo zmienna.

Planowana trasa w poprzek Cieśniny Drake'a, umownego podziału między wodami Atlantyku i Pacyfiku oraz Oceanu Południowego, to minimum 600 mil morskich (około 1000 km). Aby osiągnąć założony cel wiosłowanie będzie odbywać się bez przerw, 24 godziny na dobę w systemie pracy – trzej wioślarze wiosłują, trzej odpoczywają. Zmiany planowane są co 90 minut. Wyzwania to walka z prądem morskim, falami o wysokości nawet kilkanastu metrów i zmiennymi wiatrami, w tym sztormowymi. Temperatura około 0 stopni Celsjusza.

To pierwsza tego typu próba wioślarska w historii, aczkolwiek podobny rejs odbył się w 1988 roku, kiedy Amerykanin Ned Gillette z trzema załogantami pokonał tę trasę łodzią wiosłową, ale wspomagany dodatkowo siłą wiatru, dzięki zainstalowanemu na łodzi niewielkiemu żaglowi. Obecny rejs Antarktycznej Wyprawy Wioślarskiej, nazwanej już na potrzeby mediów: "Niemożliwy Rejs Wioślarski" ma się odbywać wyłącznie dzięki sile ludzkich mięśni i bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

Telewizja DISCOVERY umieściła na łodzi cztery automatyczne kamery, a dodatkowa siedmioosobowa ekipa filmowa popłynie na płynącym równolegle 39-metrowym statku asystującym BRAVEHEART. Cała wyprawa ma być pokazywana z perspektywy delegowanego przez DISCOVERY uczestnika – Amerykanina Colina O'Brady, znanego z wcześniejszych ekstremalnych rekordów Guinnessa. Sygnał z łodzi będzie transmitowany przez satelity do studia w Nowym Jorku i nadawany co kilka dni na antenie DISCOVERY.

Więcej info oraz tracking na stronie: https://www.colinobrady.com/theimpossiblerow

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.