Test Nubian 24: Nubijczyk z Warszawy
Na „Wiatr i Woda” w 2011 r. po raz pierwszy pokazano Nubiana 24. Już na pierwszy rzut oka wyróżniał się kształtem dna, wyglądem pokładu i nieszablonowym rozplanowaniem wnętrza i to wyróżniało go spośród innych łodzi. Czy taki nieco nietypowy jacht może się spodobać?
Jacht wykonała stocznia Prestige Yacht z Warszawy. To nowa firma na naszym rynku, a jacht jest debiutem projektowym Sławomira Marczaka, znanego z precyzyjnego wykonania łodzi szkutnika.
Kadłub
Zdumiewające jest dno Nubiana 24, które charakteryzuje się niezwykle ostrym wejściem linii wodnych na dziobie, tak ostrym, że wodnica konstrukcyjna w tej części przypomina spłaszczoną linię S. Oczywistą tego konsekwencją jest relatywnie głęboko zanurzony dziób. Rufa jest szeroka i ma w związku z tym płaskie poszycie dna. Najciekawszy jest jednak poprzeczny przekrój dna na długości od owręża (przekrój poprzeczny kadłuba w połowie długości między pionami) aż do samej rufy.
Dno Nubiana 24 przypomina płytkie V, zaznaczone lekko wystającą stępką, zanikającą tuż przed pawężą. Taki kształt dna sprzyja dużej stateczności początkowej. Burty jachtu też są nietypowo ukształtowane. Widoczne jest to szczególnie w okolicach rufy, gdzie dno się załamuje, przechodząc w burtę, a potem idzie w górę esowatą linią, aby powtórnie załamać się do wewnątrz, symulując niewielki backdek, wykonany jednak w skorupie kadłuba. Na tym załamaniu montuje się listwę odbojową. Wszystko to sprawia, że kadłuba Nubiana nie da się pomylić z żadnym innym.
Pokład
Nietypowy jest też pokład, w którym uwagę zwracają wysoko umieszczone na nadbudówce - a właściwie prawie na jej dachu - okna przypominające funkcją świetliki. Inną cechą charakterystyczną tej łodzi jest...
Artykuł w całości zamieszczony został w styczniowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 01/2012. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl