Teresa Chojnacka-Szpetulska uhonorowana Listem Morskim

2012-12-17 11:23 Jacek Główczyński i Dominik Życki
_
Autor: Piotr Berliński/Wikipedia

W piątek 14 grudnia wieczorem, w Centrum Galion w Górkach Zachodnich, prezydent Miasta Gdańska uhonorował Teresę Chojnacką-Szpetulską Listem Morskim Miasta Gdańska.

Wśród nominowanych do tego wyróżnienia znaleźli się takża Jerzy Kuliński, konsul „Żagli" w Gdańsku, oraz Zbigniew Gutkowski. „List" wręczono już po raz trzeci. W 2007 roku wyróżnienie to spotkało kpt. Jerzego Wąsowicza, rok później Waldemara Heislera.

Wyróżnienie w postaci Listu Morskiego Miasta Gdańska wręczane jest osobie, która swoją wyjątkową postawą, osobowością oraz dokonaniami w żeglarstwie morskim sławi imię polskiego żeglarza na świecie. List Morski Miasta Gdańska przyznawany jest przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz stanowi swojego rodzaju potwierdzenie nienagannej postawy moralnej, etycznej oraz osiągnięć sportowych. Kandydaci do nagrody typowani są przez organizatora konkursu. Ostateczną decyzję o przyznaniu Listu Morskiego Miasta Gdańska podejmuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele środowiska żeglarskiego oraz władz miasta.

Kpt. Teresa Chojnacka - Szpetulska (dowódca s/y Joseph Conrad) 

Przygodę  z żeglarstwem  rozpoczęła  w czerwcu  1973 r.  Patent  żeglarski  zdobyła  na jeziorze  „JAMNO".  1.10.1974  wstąpiła do Akademickiego Klubu Żeglarskiego AZS przy Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Posiada stopień sternika jachtowego PU i jest niekwestionowanym dowódcą s/y Joseph Conrada od 1999 r. czyli od momentu przejścia na wieczną wachtę kpt. Zbigniewa Szpetulskiego.  Postanowiła po śmierci męża zadbać o jego dziedzictwo, w postaci jachtu Joseph Conrad - rocznik 1958. Jacht ma już 54 lata, a Teresa Chojnacka -  Szpetulska - 80  i   mimo swoich lat i wielu  lat  doświadczeń  opiekuje się  do dzisiaj, nie szczędząc ani sił ani środków. Historii jachtu „Joseph Conrad" nie da się oddzielić od żeglarskiego dorobku kapitana Zbigniewa Szpetulskiego  i  jego żony  Teresy Chojnackiej Szpetulskiej.

Pozostali nominowani:

 

1.      Jerzy Kuliński

Gdańszczanin od czerwca 1945 r. Magister inżynier budownictwa morskiego, pionier nurkowania swobodnego w Polsce (od 1956 r.), instruktor nurkowania 3-gwiazdkowy CMAS, kapitan jachtowy, były V-Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich, współzałożyciel pierwszego na Wybrzeżu Gdańskim klubu płetwonurków, współzałożyciel Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, wieloletni współpracownik miesięcznika "ŻAGLE", autor wielu książek – głównie locji żeglarskich Bałtyku i Morza Północnego. Od początku lat 80. zaangażowany w starania o usunięcie rygorów utrudniających swobodne żeglowanie Polaków po morzu. Był współprojektantem kabiny nurkowej "Meduza II" oraz wziął udział w 7-dniowym eksperymentalnym zanurzeniu tego urządzenia w Bałtyku, w grudniu 1968 roku. Przez dwie kadencje był przewodniczącym komisji badań podwodnych Komitetu Naukowego CMAS.

Zawodową aktywność hydrotechnika realizował w "Hydrobudowie Gdańsk", Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku oraz w Ministerio de Industrias – Cuba. Najciekawsze etapy pracy zawodowej – budowa pierwszego suchego doku w Stoczni Gdyńskiej, budowa Portu Północnego, rozbudowa stoczni remontowej w Hawanie. Od 1998 roku prowadzi internetowy subiektywny serwis żeglarski "Jerzy Kuliński – żeglarz morski".

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej", złotą odznaką "Zasłużony dla Budownictwa", Złotą Odznaką PTTK, trzykrotnie nagrodą im. Teligi, dwukrotnie nagrodą "Conrady", jedną z nagród "Rejs Roku", Medalem Prezydenta Gdańska i innymi.

 

2.      Zbigniew „GUTEK" Gutkowski (s/y  Energa)

-        Kapitan jachtowy, płetwonurek, radiooperator.

-        Wielokrotny mistrz polski w klasach olimpijskich

-        Uczestnik regat dookoła świata - THE RACE na katamaranie Warta - Polpharma – 2000

-      Skipper trimaranu Bonduelle podczas regat Nokia Oops Cup

-        2 miejsce w regatach okołoziemskich samotników Velux Five Oceans w 2011r.

-        Ambitny, doświadczony i inteligentny.

 

Kapituła „LISTU MORSKIEGO" - wyróżnienia Prezydenta Miasta Gdańska.

1.      Maciej Krupa - Radny Miasta Gdańska - Przewodniczący Klubu PO

2.      Mirosław Zdanowicz - Radny Miasta Gdańska – Przewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej.

3.      Waldemar Heisler - Kapitan żeglugi jachtowej, właściciel żaglowca s/y „BRYZA H", laureat listu morskiego w 2008r.

4.      Jerzy Wąsowicz - Przewodniczący kapituły - kapitan żeglugi jachtowej, właściciel żaglowca s/y ANTICA, laureat pierwszego Listu Morskiego Prezydenta Miasta Gdańska z 2007r.

5.      Andrzej Trojanowski - Dyrektor BPSiE

6.      Andrzej Radomski - BPSiE Referat Sportu

 

Cele przedsięwzięcia:

- Promocja morskiej tradycji Miasta Gdańska,

- Promocja rzetelnej szkoły żeglarskiej,

- Popularyzacja żeglarstwa (w szczególności morskiego),

- Poszukiwanie autorytetów dla młodego pokolenia żeglarzy,

- Promocja polskiego żeglarstwa na świecie,

- Podkreślenie żeglarskich więzi, zasad i wartości moralnych,

- Wspieranie inicjatyw żeglarskich i projektów związanych z morzem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.